PZC Kinderen voor Kinderen in concert 27 Nee, makkelijk heeft hij het tijdens de opnamen niet gehad. En die opmerking zegt alles over de 'stoer heid' van Russia's toughest. Vinnie Jones is immers ver re van een watje. Sterker nog, de oud-middenvelder die vooral be kend werd bij Wimbledoq en ook nog voor Chelsea speelde, stond in zijn voetbal- dagen bekend om zijn keiharde spel en zijn uitgebreide collectie rode kaarten. Deze illustere prestatie leverde hem het imago van tough guy op, harde jongen. Zo werd hij eens gekiekt toen hij tijdens een wedstrijd toenmalig Newcastle United-spe- ler Paul Gascoignë keihard in het kruis greep én kneep. In zijn hoedanigheid van menselijke bull dozer speelde Jones na zijn voetbalcarrière talloze harde karakterrollen. Doorgaans als hooligan, wapenhandelaar of anderszins ge welddadige crimineel, in films als Lock stock and two smokin' barrels en Snatch. In .Burt Reynolds' film The longest yard was hij te zien als voormalig aanvoerder van de Britse nationale voetbalploeg, die in de ge vangenis terechtkomt en daar de leiding op zich neemt van het gevangenisvoetbal team. Van voetballer naar acteur dus, geen alle daagse loopbaanwijziging. Tegenwoordig kan Jones ook nog eens de functie presenta tor aan zijn cv toevoegen. Voor National Geographic schittert hij in de documentai reserie Russia's toughest. Niet zijn eigen idee trouwens, om in Rusland aan de bak te gaan in de meest onherbergzame gebie den. Integendeel, aanvankelijk wilde Jones liever een mooie natuurserie maken. Maar toen hij de zender met dat format benader de, werden ze weliswaar 'hartstikke en thousiast' over hem als presentator, maar het natuurconcept belandde in de prullen bak. Ze kwamen met een ander idee: Vin nie Jones moest naar Rusland om daar het zwaarste werk op de misschien wel ruwste plekken ter wereld uit te oefenen. 'Dan zie je wellicht onderweg nog wat natuur en dieren', zeiden ze volgens Jones om het idee aan hem te verkopen. Hij hapte toe en stapte er geheel blanco in. Op welke werk plek en waar hij exact zou terechtkomen, Oud-voetballer en acteur Vinnie Jones oefent in Russia's toughest de gevaarlijkste beroepen ter we reld uit. Soms brak het zweet hem uit. KIJKTIP ZATERDAG 19.00 UUR kreeg hij pas ter plekke te horen. Een fysie ke voorbereiding had Vinnie Jones niet no dig. Ruim voor het Rusland-avontuur was hij al op en top fit vanwege de opnames van de film Escape plan, waarin hij een ge vangenisbewaarder speelt. Hij moest wel af getraind zijn om naast spierbundels als Syl vester Stallone en Arnold Schwarzenegger niet volledig in het niets te verdwijnen. Lichamelijk zat het dus wel snor, maar voor het werken in Rusland kun je je vol gens Jones psychisch onmogelijk voorberei den. „Je kunt je niet eens voorstellen hoe koud het daar is als je het niet zelf mee maakt." Hij gruwt nog na als hij terug denkt aan zijn dagen in Siberië. „Dat is on mogelijk vast te leggen op camera." De snijdende kou was niet de enige ontbe ring die Jones tijdens het draaien te verdu ren kreeg. „Mijn vinger is er bijna afgesne den, in Moskou schoten ze met rubberen kogels in mijn been en daarna ben ik om vergelopen door een rendier." Jones heeft het allemaal overleefd, maar is wel opgelucht dat hij 'in één stuk' terug is. Toch, tegen een eventueel tweede seizoen, zegt hij geen nee. „Het was onvergetelijk. Ik zou zo weer op het vliegtuig stappen." Het indrukwekkendst vond Vinnie Jones het werk bij de stroperspolitie in Kamtsjat- ka, te zien in de aflevering van komende maandag, waar hij samen met de agenten een populatie bruine beren moest bescher men. „Ik heb oog in oog gestaan met een wilde grizzlybeer. Wie kan dat zeggen? Het is indrukwekkend, maar tegelijkertijd ook levensgevaarlijk. Als zo'n beest je aan valt, ben je dood." ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Af get voorde leuk door Jasmijn Masius Media Russia's toughest Elke maandag op National Geographic, 21.00 uur. reageren? W media@depersdienst.nl Vinnie Jones probeert in Russia's toughest zware beroepen als spoorwerker en bodyguard uit. foto's David Williams Vincent Peter Jones werd op 5 januari 1965 geboren in Watford, Hertfordshire. Hij was middenvelder en speelde in Engeland het lang ste voor Wimbledon en daarnaast bij onder meer Leeds United, Sheffield United, Chelsea en Queens Park Rangers. Ook was hij aanvoer der van het voetbalteam van Wales'. In 2010 was Jones te zien in Celebrity Big Brother 2010, waar hij derde werd en onder luid gejuich - hij had zich niet populair ge maakt - het huis verliet. Zijn beruchte agressieve stijl en intimiderende gedrag als voetballer, leverde hem later film rollen op waarbij hij werd getypecast aan de hand van die 'eigenschappen'. Hij presen teerde de video Soccer's hard men in 1992, waarin de harde jongens tussen de lijnen 'ad vies' geven over hard spel. Het leverde hem een boete van 20.000 pond op en de titel 'muskietenbrein'. Jones was bij meer relletjes betrokken: zo mishandelde hij ooit een buurman en in een dronken bui in een vliegtuig kondigde hij aan de crew een kopje kleiner te maken. Vinnie Jones helpt bij de rendiertrek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71