Verkrachtingen vóór tragedie 6 BUITENLAND KUNSTPROJECT Vermaarde graffiti-artiesten brengen hun kunst naar de grens tussen Israël en Syrië. QUNEITRA - De luide explosies van artilleriebeschietingen in de Syri sche vallei contrasteren sterk met de rust op de door Israël bezette Golanhoogvlakte. Op soms maar enkele honderden meters afstand leveren rebellengroepen al maan den verbeten strijd met het zwaar bewapende leger van de Syrische president Assad. Momenten van idyllische stilte worden afgewisseld met mitrail leursalvo's. De frontlijn verandert vrijwel dagelijks; sommige dor pen in de vallei zijn al meerdere keren heroverd door het Syrische leger. Geregeld vallen Syrische bommen - al dan niet opzettelijk - op Israëlisch grondgebied, waar op het Israëlische leger steevast vernietigend terugschiet. Gewon de Syrische burgers die in dit frontgebied wonen, vluchten da gelijks naar Israël voor medische behandelingen en soms zelfs om te bevallen. Temidden van deze chaos bewa ren troepen van de Verenigde Na ties de vrede in een smalle gede militariseerde zone, vol wijngaar den en verlaten, kapotgeschoten dorpen. Ze zijn er al sinds 1974. Al met al is dit niet echt een gebied waar je een bloeiende kunstwe reld zou verwachten. Toch is dat precies wat een groep internatio naal vermaarde graffiti-artiesten van over de hele wereld probeert te bewerkstelligen. Op uitnodi ging van Artists 4 Israel - een Amerikaanse organisatie die pro beert de positieve kanten van de Joodse staat onder de aandacht te brengen - spuiten zij onder toe ziend oog van het Israëlische le ger en VN-soldaten grote kunst werken op de verwoeste gebou wen. „Dit meisje luistert met een stethoscoop naar de pijn van deze kapotgeschoten muur", zegt Dmi- trij Proskin (artiestennaam 'Che- mis'), een jonge, verlegen Oekraï ner die de wereld overtrekt met exposities van zijn adembene mend gedetailleerde werken. Pros kin staat wat beduusd voor zijn zojuist voltooide 'piece', zoals de artiesten hun werk noemen. Hij is gewend weg te rennen voor de politie in de stad als hij zijn wer- Ik wil dat de mensen die dit zien even kunnen wegdromen ken maakt. Maar werken in een oorlogsgebied is anders. „Vanmor gen klonken onophoudelijk explo sies. Als je de verwoestingen hier ziet, begrijp je hoe verschrikkelijk het is voor iedereen die zich hier bevindt." Even later loopt Vincent Santorel la (25) alias 'Get Lost' uit New Jer sey (VS) door de gangen van een verwoest Syrisch ziekenhuis. Overal ligt puin; het trappenhuis is half ingestort na een hevig bom bardement. Hij wijst met zijn met blauwe verf bedekte vingers naar zijn laatste creatie. 'Get Lost A Lot' staat er in kunstig vormge geven letters. „Ik wil dat de men sen die dit zien even kunnen weg dromen. Dat ze niet aan het ge weld denken." Het ziekenhuis verandert gedu rende de dag langzaam in een open kunstexpositie waarbij de ar tiesten spelen met de vreemde, door kogelgaten gecreëerde licht inval. „Niemand weet dat Syri sche en Israëlische jongeren uit de omgeving op deze muren al ja ren met elkaar in debat gaan. Overal zien we verwensingen in het Hebreeuwsen arabisch, obsce ne teksten en kinderlijke afbeel dingen van penissen en vagina's, maar ook boodschappen van vre de en liefde", zegt Craig Dersho- witz, directeur van Artists 4 Is rael. „Wij borduren voort op be staand werk van omwonenden en dragen in de discussies een simpe le boodschap uit: oorlog is slecht, vrede en liefde zijn goed." Onderliggend doel van de exposi tie is volgens Craigs collega Lio nel Leventhal 'om te laten zien dat in Israël, in tegenstelling tot de Arabische wereld, vrijheid van meningsuiting bestaat'. Maar de overwegend niet-Joodse graffiti- artiesten hebben een anarchis- tisch wereldbeeld en zijn huiverig zich voor een karretje te laten spannen. „Ik wil geen standpunt innemen over wat hier gebeurt", zegt 'Aroe', de artiestennaam van een Britse veertiger die al sinds de jaren '80 een bekende naam is in de internationale graffitiewe reld. Hij wijst naar het werk waar hij het meest trots op is. Het is een weergave van zijn artiesten naam die door een spel met kleur en perspectief verzonken lijkt in een door kogelgaten geperforeer de muur. „De muur en de kogelga ten zijn de voorgrond in dit werk. Want dat vind ik het belangrijk ste verhaal hier: de ongelooflijke verwoesting en het leed. Snap je?" Ook voor de scheepsramp voor de kust van Lampedusa met 366 doden op 3 oktober hadden de Afrikaanse migranten aan boord verschrikkelijke dingen meegemaakt. Meisjes werden verkracht en gemarteld door een bende mensenhandelaren. Politie en justitie in Italië heb ben daarover getuigenissen ver zameld van acht bootvluchte lingen uit Eritrea. Bootvluchtelin gen vertelden ook ze in kampen werden vastgehouden en gemar teld door gewapende groepen mensensmokkelaars totdat ze ten minste 2200 euro hadden betaald voor de overtocht. Een 24-jarige mensenhandelaar uit Somalië is op basis van de uit komsten van het onderzoek aange houden. 'Chemische wapens Syrië later vernietigd' De doelstelling dat alle chemi sche wapens van Syrië halverwe ge 2014 moeten zijn vernietigd, wordt waarschijnlijk niet ge haald, zo verwachten zowel de Amerikanen als de Russen. Was hington en Moskou willen wel dat de Syrische voorraad chemi sche wapens voor het einde van het jaar uit het Arabische land wordt weggehaald. 'Dino Bouterse hielp terreurgroep Hezbollah' Dino Bouterse zou geprobeerd hebben de Libanese terreurorgani satie Hezbollah te steunen. Vol gens de Amerikaanse justitie heeft de zoon van de Surinaamse president in ruil voor miloenen dollars 'grote aantallen Hezbol- lah-leden' toegang hebben willen geven tot Suriname. Die zouden vanuit dat land dan Amerikaanse doelen kunnen aanvallen. 'Sinterklaas' overvalt twee banken Een vrouw in sinterklaaskledij heeft donderdag in de Duitse deelstaat Saarland twee ban ken overvallen en zeker 10.000 euro buitgemaakt. Dit liet de politie gisteren weten. Bij de eerste overval kwam het tot een handgemeen met een klant; 'Sinterklaas' ging er zon der buit vandoor. De tweede overval, kort daarna, lukte wel. Graffiti in oorlogsgebied door onze correspondent Jan Franke Vincent 'Get Lost' Santorella Dmitrij Pfoskin legt de laatste hand aan zijn 'piece' nabij een ver- lateo ziekenhuis in Quneitra, in de gedemilitariseerde zone tussen Is raël en Syrië, foto Jan Franke LAMPEDUSA BEIROET NEW YORK SAARBRÜCKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6