REIZEN 25 Les Menuires ligt in het Franse skiparadijs Les Trois Vallées, het grootste skigebied ter wereld. Het is van de verschillende stations in de regio het meest gericht op families. Behalve skieën en snowboarden kun je je er nog op vele manieren vermaken in de sneeuw. Bijvoorbeeld op een slee of een vélo tout terrain. Binnen de Trois Vallées is een totaal van 6oo kilometer aan eengesloten pistes, het groot ste skigebied ter wereld. Ge rard Tiggeler (50) woont al twintig jaar in het gebied. Na bij een ski-ongeval zo veel bot ten te hebben gebroken dat een langdurig verblijf in een ziekenhuis onvermijdelijk was, bleef hij hangen aan de Franse ver pleegster die hem verzorgde. Met Tiggeler skiën we door het gebied van Les Menui res, dat een totaal van 160 kilometer kent. „Les Menuires is het station dat het meest geschikt is voor families", zegt Tiggeler. Het blijkt dat elk station in Les Trois Val lées zijn eigen publiek heeft. Méribel ont vangt chique Britten, Courchevel is gericht op de nouveau riche (bij sommige restau rants staan meerdere helicopters op de par keerplaats) en Val Thorens is voor jonge ren, snowboarders en après-skiërs. In Les Menuires daarentegen zijn zelfs crèches waar zelfs drie maanden oude ba by's opgevangen worden. En in de klasjes van de École du ski Francais leren kinde ren tot 5 jaar skiën met Piou Piou, een kui kentje met pilotenbril. Voor de kinderen is een terrein van 2 hectare ingericht waar ze op speelse wijze het skiën onder de knie kunnen krijgen. Het is verbazingwekkend om te zien hoe snel dat gaat bij dreumesen van 2 jaar oud. Om een goed beeld te krijgen van zowel Les Menuires als het lager gelegen Saint Martin de Belleville, helpt een bezoek aan het Musée de Saint Martin. Daar zie je hoe in vroeger tijden in Saint Martin geleefd werd van de landbouw en hoe in de zesti ger jaren van de vorige eeuw Les Menuires werd gebouwd op 1.850 meter hoogte, om het groeiende aantal skiërs onderdak te kunnen bieden. De ontwikkeling van de architectuur is in teressant. In de jaren zestig werd er nog niet getwijfeld om de hoogte in te gaan en bouwden de Fransen flatgebouwen van ze ventien verdiepingen. Tegenwoordig is zes verdiepingen de maximale hoogte en wor den lokale materialen gebruikt. Een voor beeld daarvan is L'lsatis, een chalethotel, pal op de piste. Ruime suites met grenen houten bedstedes en een jacuzzi op het bal kon. Is het ontbijt in L'lsatis - zoals vaker in Frankrijk- nog bescheiden, 's avonds pakken ze in het restaurant uit met viergan gendiners met foie gras, kreeft of zwezerik. Dezelfde aandacht voor eten en drinken vind je ook terug op de markt in het cen trum van Les Menuires waar het water je en oncomfortabel vat het samen. Die con clusie wordt bevestigd als we plaats heb ben genomen in het sleetje. De schoenen haak je achter twee lussen en met je han den duw je je vooruit tot het bergaf gaat. Dat gaat snel en over een nauwelijks ver licht parcours. Remmen doen je met twee hendels die je het beste tegelijk aantrekt. Doe je dat niet, dan maak je onherroepelijk een te scherpe bocht. Naar de bergkant of, gevaarlijker, naar de valleikant. Gelukkig hebben we het kunstje snel door en keren we zonder iets te breken terug bij de ver huur. Zondagochtend schijnt weliswaar de zon, maar er staat ook een stevige bries. Niet echt ideaal voor de laatste activiteit, zo blijkt al gauw, want we gaan een laatste keer de piste af. Op een VTT ofwel een vélo tout terrain, een fiets waarmee je elk ter rein aankunt, dus ook een berg in een sneeuwstorm. In de verhuurwinkel krijgen we naast een integraalhelm zoveel be- schermstukken voor schouders, borst en onderbenen dat we er al snel uitzien als Amerikaanse footballspelers. Gerald Bigot gaat met ons mee naar boven waar de wind ervoor zorgt dat de geprepareerde pis te al snel met een nieuwe laag sneeuw is bedekt. Bigots belangrijkste tips zijn dat je niet op je zadel moet gaan zitten en dat je altijd beide remmen gebruikt. Knijp je en kel de linkerrem in, dan floep je geheid over je stuur de sneeuw in. De afdaling blijkt te doen, vooral op de delen waar je over de verse ribbels fietst. Bij diepere sneeuw moet er worden meegetrapt, wat niet altijd eenvoudig gaat, maar ook op een VTT keren we heelhuids terug in het dorp. Die avond worden we bij het hotel opge haald door Christophe Lecomte. Met een sneeuwmobiel met een karretje erachter waar zes mensen in passen, brengt hij ons, heuvel op, heuvel af, naar Les Yourtes de Belleville. Het is een restaurant in een joert ofwel een traditionele Mongoolse noma- dentent, waar we smullen van een driegan genmenu van lokale klassiekers als tartiflet- te (een aardappelschotel met spekjes en room) en crozets (pasta). Het is een bijzon dere combinatie en ook een prima afsluiter van ons verblijf in dit mooie en uitgebrei de skigebied. in de mond loopt bij het zien van heerlijke worsten, kazen en honing met een sterke hazelnootsmaak. Tijd voor wat sneeuwpret. Voor een tientje krijgen we bij Roc'n Bob een plastic slee, een haarnetje en een helm met een mijn werkerslamp. Het is zeven uur 's avonds, aardedonker en in de cabinelift naar boven bekijken we de slee nog maar eens. Fragiel WAAR EN WAT ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 fot/joost Brakes t Drie valleien voor het hele gezin door Joost Brantjes Voor de kinderen is een terrein van 2 hectare ingericht waar ze het skiën onder de knie kunnen krijgen Boven de wolken bij Les Menuires. Je wordt getrakteerd op een een magnifiek uitzicht als je uit de skilift komt foto Sergey Kelin/Getty Images reageren? >sr reizen@depersdienst.nl In de Trois Vallées in Frankrijk ligt in totaal 600 kilometer aaneengesloten skipistes. Het is daarmee het grootste skigebied ter wereld. Les Menuires ligt 1.095 kilo meter verwijderd van Utrecht. Wil je met het vliegtuig, dan kun je vliegen naar de luchthavens van Chambery, Grenoble of Genève. Onder meer Transavia vliegt naar alle drie vanaf Rotterdam en Amsterdam. Zie www.transavia.com. Meer over de accommodatie in Chalet Hötel L'lsatis lees je op www.chaletho- tel-isatis.com. Op www.lesmenuires.com staat informatie over het skigebied en op www.nl.rendezvousenfrance.com over Frankrijk in het algemeen. De markt wordt van midden december tot eind april elke woensdag en vrijdag gehou den in La Croisette, het centrum van Les Menuires. Ook dineren in een joert? Kijk dan op www.lesyourtesdesbelleville.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69