II REIZEN 23 Landal ik precies hoe dit te corrigeren. Het gebeurt zelden dat mijn slim merik de weg helemaal kwijt is, maar op de Dominicaanse Repu bliek bakt hij er niets van. Heel vreemd, want bijna alle straten hebben een naam en de huizen een nummer. En zover van de moderne wereld ligt de Domini caanse Republiek nou toch ook weer niet. Maar hoe fanatiek ik het ook pro beer, nimmer herkent mijn kaar- tenprogramma wat ik intoets. Dat is heel vervelend. Zeker wan neer je er zo langzamerhand op bent gaan rekenen. Het grote vertrouwen in de tech niek brengt mij ertoe een nogal beperkte kaart van het land te ko pen. Iets gedetailleerders was er sowieso niet te vinden in de boekwinkel. De verkoopster daar is niet heel behulpzaam. Ik vraag haar om een kaart van San Cristobal en omgeving. Na lang zoeken, wikken en wegen komt het antwoord: „Die hebben we niet." Een typisch antwoord, want ik sta er al de hele tijd naar te kij ken. Provincia de San Cristobal staat er nota bene in koeienlet- ters op. Ik vermoed dat de vrouw niet kan lezen, maar als ze haar sms-berichten op de telefoon door gaat nemen, valt deze moge lijkheid af. Een topografisch anal fabeet, is mijn conclusie. Ik pak de kaart uit het rek en laat haar zien dat dit het exemplaar is dat wordt gezocht. Halsstarrig schudt ze het hoofd. Wrong map. Volgens haar staat er niet op wat ik zoek. Hoofdschuddend verlaat ik de zaak. Ze is zeker verliefd. Even later, aan de receptie van mijn hotelletje, buigen lokale deskundigen zich over mijn land kaart. Ik heb gevraagd waar zich bepaalde dorpen en adressen be vinden. Er wordt druk overlegd, ze hebben geen idee. Ik voel me als de goede, oude vakantieman in Spanje, op zoek naar toeristen die weten waar Topografie wordt hier pas op de universiteit onderwezen en dat halen de meesten niet Benidorm ligt. Steevast wijzen ze naar Moskou, dan wel Dar es Salaam, als iemand al een idee heeft. Ook hier herkent niemand iets op de kaart. Weet ik wel ze ker dat het de juiste is? Wanneer mijn vinger het eiland Hispanio- la omsingelt, kijkt men naar de afbeelding als een olifant naar vuurwerk. Volkomen verbijs terd. Intussen raak ik steeds geïrriteer der. Word ik nu in de zeik geno men of niet? Die mensen lijken allemaal wel slechtwerkende iPhones. Dan maar per taxi naar het eerste adres. De chauffeur weet de prijs al, nog voor hij doorheeft waar het precies is. Ook bij hem doet de kaart geen wonderen. Deze man kijkt naar de plattegrond als naar een schil derij van Picasso. Vol onbegrip. Maar terwijl hij dus niet kan aan wijzen waar de Mercado Central zich bevindt, kan hij er blijkbaar wel heen rijden. Die avond ontdek ik hoe het komt, dat gebrek aan kaartlees- kwaliteiten. Topografie wordt hier pas op de universiteit onder wezen en dat halen de meesten niet. Aan een landkaart heeft men op de Dominicaanse Repu bliek daarom niets. Gelukkig blijkt het volk ons op een ander punt wel ver vooruit. Terwijl de zwartepietendiscus- sie in het vaderland haar kook punt bereikt, ontmoet ik op het plein voor de kathedraal van San to Domingo alvast de plaatselijke kerstman. In pak, met witte baard, rode puntmuts en pik zwarte huid. Hohoho, 1-0 voor Santa Claus. Volgens de echte fans waart de geest van Elvis Presley nog rond op zijn voormalige landgoed Graceland in Memphis, Tennessee. Eenmaal binnen de muren van dit moderne en drukbezochte bedevaartsoord van The King, gaat zelfs een nuchtere niet-fan twijfelen. ter klaar lijkt voor gebruik. Toen Priscilla in 1982 besloot de schulden van Graceland weg te werken door er een toeristentrek pleister van te maken, wilde ze dat alles precies zou blijven zoals het was. Dat is ge lukt. Volgens Elvis' ex-vrouw waart zijn geest nog rond door de vertrekken en hoe wel ik hem zelf niet gezien heb... het zou zomaar kunnen. In de biljartkamer zie je hem pool spelen met zijn vrienden. Een flesje Cola (Elvis dronk nauwelijks) in de ene hand, zijn keu in de andere en wedden om het volgende potje. In de televisieka mer zit hij op de bank en slaat hij een arm om zijn zoveelste verovering: 'Zullen we even naar boven gaan, naar mijn slaapka mer. Gewoon even samen kletsen, het is hier zo druk.' En zou hij daar aan die tafel roulette hebben gespeeld met John, Paul, George en Ringo? Na een bezoek aan de junglekamer - een soort grot met apenbeeldjes, houtsnijwer ken en hoogpolig groen tapijt op de grond, muren én delen van het plafond - staan we opeens weer buiten. Knipperend met onze ogen zien we de schommels en de glijbaan waarop dochter Lisa Marie speelde en iets verderop de graven van Elvis, zijn vader, moeder en oma. Achter de grafstenen spuit Binnen de muren van het landgoed heerst de rust en devotie die past bij een echt bedevaartsoord een fontuin. Het ruisende water overstemt het gesnik van sommige fans. Verder heerst er rust. Er zijn in deze tijd van het jaar niet zo veel bezoekers in Grace land, de zon is nog niet zo heet en het per soneel is uiterst ontspannen. Op de vraag wanneer de poorten dichtgaan, antwoordt een vriendelijke concierge: „Pas als u alles hebt gezien." Dat had ze beter niet kunnen zeggen. We vergapen ons uitgebreid aan de galerijen met gouden platen en aan Elvis' verzameling glitterende jumpsuits. We lo pen door zijn strak gestyleerde vliegtuigen en luisteren nog maar eens naar That's al right mama, In the ghetto en Burning love, voordat we ruim vier uur later weer in de taxi stappen richting Beale Street. Aan een tafeltje van B.B. Kings Blues Club bestellen we hete garnalen en koud bier en nemen het leven van The King nog eens door. Zijn unieke muziek, de gekte van zijn fans en zijn eenzaamheid, die je achter de muren van zijn landgoed kunt proeven. En we concluderen dat Graceland de reis meer dan waard is. Voor fans én niet-fans. Priscilla wilde dat alles zou blijven zoals het was, toen ze van Graceland een toeristentrekker maakte ttA/AAR Kijk voor inspiratie op www.landal.nl/videonajaar. Onfdc-k t-vsf gfócn kan doen. Greeoraita www.landal.nl/najaarsaanbod 0900-8842 0,20 p.min.). reageren? reizen@depersdienst.nl Reserveer nu al vanaf 99,-* Samen genieten van mooie wandelingen of heerlijke fietstochten en daarna ontspannen bij de open haard. Geniet van de natuur en beloon uzelf met een prachtige midweek in het najaar op bijvoorbeeld de Veluwe al vanaf 99,-*. Interesse? Geldig voor een verblijf tot 20 december 2013 en van 3 lanuari tot 14 februari 2014. De beschikbaarheid van bungalows voor deze aanbieding is beperkt. De aanbieding is exclusief reserveringskosten. bedlinnen en toeristenbelasting. Kijk voor de volledige actievoorwaarden (incl. deelnemende parken en type accommodaties) op www.landal.nl/najaarsaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67