Kaartlezen 22 REIZEN forever ik COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt De uitvinding van naviga- tieapparatuur is tot dus verre een beetje aan mij voorbijgegaan. In Nederland weet ik goed genoeg waar wat ligt en af en toe een boek met stadskaarten open slaan, is voor mij geen enkel pro bleem. Op school, de lagere al, leerden wij bij aardrijkskunde iets waarop later de TomTom zou worden gebaseerd: topogra fie. Groningen ligt in het noor den en Maastricht de andere kant op. Alles daartussen werd zodanig in het hoofd gestampt, dat het daaruit nooit meer zou verdwijnen. Kortom, ik ken de weg en het wegennet. Maar de iPhone heeft mij recen telijk aan het twijfelen gebracht. Steeds vaker kijk ik even op de kaarten-app om te zien waar ik precies ben en of ik wel de goe de kant op rijd. In Nederland ge beurt het weinig, maar buiten de landsgrenzen verlaat ik mij nu regelmatig op de app. En hoe verder ik van huis ben, hoe vaker ik de digitale atlas tevoorschijn haal. In de min of meer westerse wereld werkt het perfect De kleinste steegjes, de meest minuscule dorpjes, de geringste vlekjes op de globe; ze komen probleemloos op het schermpje. Ik geef toe, het helpt. Sterker nog, je gaat er op rekenen. Het is verslavend en verbijsterend. Ik zie mezelf als een blauw stipje de weg vinden door steden en streken. Met vaste hand stuur ik immer de juiste richting uiL Ver gis ik me een moment, dan zie WAAR EN WAT Je hebt Elvisfans en niet-Elvisfans. El- visfans moeten minimaal één keer in hun leven zijn voormalige wo ning Graceland in Memphis hebben bezocht. Niet-Elvisfans hebben daar niets te zoeken. Dat was tot voor kort mijn mening over de King of rock-'n-roll en zijn voormalige woonhuis, dat jaarlijks meer dan een half miljoen bezoekers trekt. Inmiddels weet ik dat er een derde categorie bestaat: niet-El visfans die in Graceland belanden en zich plots op-en-top Elvisfan voelen. Tot die ca tegorie behoor ik. Hoe een niet-Elvisfan in Graceland be landt? Door een Elvisfan natuurlijk. In dit geval mijn zwager, die ik gezelschap mag houden op zijn droomreis. Hij verwacht er veel van en laat zich niet ontmoedigen door een slaperig Memphis op deze zondagochtend in mei. We hebben de hele dag en verwachten dat een rondje Grace land maximaal twee uur duurt, dus strui nen we eerst wat door lege winkelstraten. Het ziet er hier echt Amerikaans uit en dat is geen compliment: betonnen panden die karakterloze ketens huisvesten. Ook uit- gaansstraat Beale Street, met zijn beroem de bluescafés, geeft op zondagochtend voor al een katerig gevoel. Plastic bekers liggen in de goot en op het trottoir en de geur van oud bier hangt in de lucht. Na een ontbijt met kippenpoten, friet, ketchup en cola wagen we het er maar op. We pakken de taxi naar het landgoed dat Elvis Presley hier in 1957 voor zo'n 100.000 dollar kocht en waar hij tot 16 augustus 1977 woonde. Die dag werd hij dood op zijn badkamervloer gevonden. Buiten de muren van Graceland is nog niets te proeven van de sprookjeswereld die Elvis en zijn vrouw Priscilla in hun co con creëerden. We passeren een drive-in drogist, een Shell-station, de onvermijdelij ke Kentucky Fried Chicken, het Heart break Hotel, Elvis' twee privé-vliegtuigen en oneindig veel souvenirwinkels. Een maal door het witte toegangshek heen, lijkt al die goedkope commercie mijlenver weg. Dat is gek. Het landgoed zelf is met zijn geschatte inkomsten van 25 miljoen eu ro per jaar immers verreweg de grootste melkkoe van allemaal. Maar dat zie je bin nen niet. Daar heerst de rust en devotie die past bij een echt bedevaartsoord. Met koptelefoontjes op het hoofd en een ge luidskastje om de nek schuifelen toeristen voorzichtig achter elkaar door de gangen. Eerst langs de keuken waar de suikerpotjes nog op het aanrecht staan, de koekenpan op het fornuis staat en de retro broodroos- rp Kt KEAR1 eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Gemma Kessels advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl In de keuken van The King door Mathijs Rotteveel In de herdenkingtuin van Graceland wandelen fans langs het graf van hun held Elvis Presley. Links en rechts van het graf van The King zijn de graven van zijn ouders Gladys en Vernon Presley en van zijn oma Winnie May Presley, foto's Tannen Maury/EPA Met een koptelefoontje op en de camera in de aanslag lopen bezoekers de voordeur van het Elvis' landgoed binnen. Memphis ligt aan de beroemde rivier Mississippi in de Amerikaanse staat Tennessee, op zo'n 7.300 kilometer afstand van Amsterdam. Dat is meer dan twaalf uur vliegen. Die tijd zou je prima kunnen over bruggen met de Elvis-biografie Down at the end of lonely street, van Peter Harry Brown en Pat Broeske. Plan je eigen bezoek op www.elvis.com/graceland/ De Elvisbedevaart maak je compleet met een bezoekje aan Tupelo, Elvis' geboorte plaats in de staat Mississippi. Zie ook: www.elvispresleybirthplace.com Kijk op www.youtube.com naar de Elvis Comeback Special voor muzikale inspiratie. Juni, juli en augustus zijn niet de beste maanden om het landgoed Graceland te bezoeken. Dan is het er heet en druk. Meer weten over Memphis? Kijk op www.memphistravel.com VERENIGDE STATEN Atlanta Graceland Atlantische Oceaan New Orleans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66