V 1l_ pe wijk van de stad te worden. Het ligt cen traal in de stad, heeft enorm veel leegstand en prachtige panden die smeken om gere noveerd te worden. Sommige straten zijn al opgeknapt, maar om de hoek lijken de le ge panden op instorten te staan. En net als in de rest van Athene is er geen gebrek aan streetart, graffiti zie je overal. We stuiten op een project van Atenistas: een groep mensen die zonder politieke agenda de stad wil verfraaien. Subsidie heb ben ze niet, maar inmiddels zijn er zoveel mensen enthousiast gemaakt, dat het enor me netwerk hulp van de middenstand ga randeert. In de Diliadossteeg zijn vijftien man een dag bezig een muurschildering te maken met een touwinstallatie die de mu ren verbindt. Het zijn dit soort sympa thieke acties die van Athene een interessan te en initiatiefrijke stad maken. De laatste twee uren voor zonsondergang is de Griekse hoofdstad op haar mooist. Een van de beste plekken om van de stad te genieten, is de heuvel Aeropagus. Op 115 meter hoogte kijk je uit over de stad. De tafelberg Akropolis met daar bovenop het iconische Parthenon, torent hoog boven ons uit. Het graniet op de heuvel is spek glad, oppassen dus. Een slimme onderne mer heeft op het uitkijkpunt folders van zijn etenbezorgservice neergelegd. Een sou vlaki met uitzicht is met één telefoontje ge regeld. Lager in de stad is het gezellig druk op het Iriniplein. De terrassen van Tailor Made en Rooster zitten vol voor het aperi tief. Want voor tienen eet de Griek niet. In een knusse taverne smullen we van ge smoorde distels met venkelzaad en gerook te auberginepuree. Crisis of niet, hartje zomer is het druk in Athene. En heet. Dus na het zien van de toeristische highlights, zoals de Akropolis, de Plaka en de Evzones, ontvluchten we de drukte en de zomerse hitte en nemen de veerboot naar het eiland Poros. Vanuit Pi- reaus, de haven van Athene, ben je er in een paar uur. Een snelle boot doet er slechts een uur over. Anouck Brinkerink, een Gelderse die al jaren op Poros woont, laat ons na een frappé op een terras in de haven, maar wat graag haar eiland zien. We zien afgelegen baaien en een schattig, wit kerkje waar getrouwd kan worden, tal loze boomgaarden waar citroenen en olij ven groeien en het marinecomplex, ooit de zomerresidentie van de Griekse koning. Bij het Sirene Blue Resort vinden we het tijd voor witte wijn en kijken we vanonder een gele parasol uit over het heldere, groenblau we water van de Saronische Golf. Proost. Griekenland mag dan zwaar te lijden hebben onder de finan ciële crisis, de inwoners van Athene zijn verre van knock out. De stad is een bezoek nog steeds meer dan waard. WAAR EN WAT -* at Athene niet alleen qua in wonertal, maar ook qua op pervlakte groot is, merk je als je plaatsneemt in de tram naar de kust. De start is op het Syntagmaplein, waar de Evzones, ceremo niële wachters in kilt, het parlement bewa ken. Hun traditionele uniform barst van de symboliek. Zo telt de kilt bijvoorbeeld vier honderd plooien, iedere plooi staat voor een jaar van de Ottomaanse bezetting. De tram zoeft om de National Garden heen, een park met een begroeiing als een jungle, en langs tempels en buitenwijken. Pas na een klein uur komt de zee in zicht. We passeren stranden en jachthavens en de terrassen van Glyfada, voordat we einde lijk ons eindpunt Voula bereiken voor een dagje aan zee. Later op de dag, na het tramritje terug naar het Syntagmaplein, besluiten we de hele Vasilissis Sofias Avenue af te lopen. We pas seren een mengeling van Atheense archi tectuur. Prachtige, neoklassieke villa's waar in nu ambassades huizen of musea gevuld met de mooiste, historische kunst zitten. Verderop is het Hilton uit begin jaren zes tig met een dakterras vanwaar je de hele stad ziet en een bijzonder glazen beeld, Dromeas, voor de deur. Moderne kunst zien we de volgende dag in het Contemporary Art Meeting Point, of wel CAMP. We ontmoeten er Georg Georgakopoulos, de oprichter van de gale rie annex café waar exposities van verschil lende kunstdisciplines te bekijken zijn. „Het centrum van de stad kampt met een leegloop", zegt hij. „Door het wegvallen van overheidssteun, moeten kunstenaars nu creatiever en flexibeler zijn." Hij laat een installatie zien die met hulp van Roma- kinderen is gemaakt. Uit een regenpijp kun je met een hendel en een haarlakbus aard appelen schieten. Een andere kunstenaar heeft met oranje en groene galeriestippen dalende beurskoersen op vilt weergegeven. De wijk KM, wat staat voor Keramikos-Me- taxourgio, heeft alles in huis de nieuwe hip- GRIEKENLAND Een souvlaki met uitzicht reageren? iqgr reizen@depersdienst.nl door Joost Brantjes Het uniform van de Evzones, de ceremoniële wachters van het parlement barst van de symboliek, foto ThinkStock foto boven: Uitzicht over Athene vanaf de heuvel Aeropagus. foto Joost Brantjes Athene ligt op 2.133 kilometer van Utrecht. Transavia vliegt rechtstreeks van Amsterdam naar Athene. Kijk voor vluchtinformatie op www.transavia.nl. Meer weten over de culturele projecten in Athene? Kijk dan op www.campoint.gr. Op www.odysseyactivities.com lees je meer over een minivakantie op Poros. Meer informatie over Griekenland en Athene op www.gnto.nl en op www.grieksverkeersbureau.nl. Egeïsche Zee tonische Zee - POROS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65