Beperking medisch beroepsgeheim voor tbs onnodig Er mogen uitzonderingen zijn op het medisch beroepsgeheim. Het kunnen opleggen van tbs hoort daar niet bij. SPECTRUM 19 dingen tussen de bevolkingsgroepen op scherp zijn komen staan door on begrip en door gebrek aan kennis'. Voortbordurend op deze gedachte gang van Terlouw, zie ik een ver nieuwd museumpark Orientalis, wel licht onder een andere naam. Niet al leen de drie wereldgodsdiensten ko men aan bod, maar ook andere levens beschouwelijke richtingen zoals het boeddhisme en het hindoeïsme. En waarom ook niet een deel van dit prachtige park reserveren voor huma nisme, atheïsme of zelfs het 'ietsis me'? Veel is mogelijk vanuit een breed opgevat concept van levensbe schouwingen. Het zou tegemoet kun nen komen aan de alom geconstateer de 'levensbeschouwelijke leegte' in ons land. Voor scholen zou het eens iets anders zijn dan weer naar O ver- loon of de Efteling. Leerlingen zijn - zo weet ik uit eigen ervaring - zeker warm te maken voor levensbeschou welijke zaken en zingevingvraagstuk ken als die breed en open aan bod ko men. Gesprekken over hoofddoekjes, euthanasie, abortus of over de radica le islam, boeddhistische levenswijshe den en dergelijke prikkelen jongeren, soms tot in de pauze toe. Steeds meer leerlingen kiezen filosofie in hun pak ket. 'Levensbeschouwelijke leegte' ont staat juist als je ze niets aanbiedt om mee te stoeien. Daar ligt een toe komst voor Orientalis of in business plantaal: daar is een gat in de markt. Sommigen betwijfelen of dit park, met haar oubollige imago vanuit de katholieke hoek, wel kan uitgroeien tot een modern en nationaal levensbe schouwelijke park. Dat zoiets wel de gelijk mogelijk is, maakt de geschiede nis van het Openluchtmuseum Arn hem duidelijk. In 1987 bijna gesloten vanwege het lage aantal bezoekers en haar eveneens wat belegen imago, is het nu met ruim een half miljoen be zoekers per jaar het meest bezochte museum van Nederland buiten Am sterdam. Zo kan het dus ook gaan. Maar een modern levensbeschouwe lijk themapark Orientalis komt er niet zomaar, hoewel de infrastructuur en het enthousiasme aanwezig zijn. Daar zijn geld en ook logistieke ondersteu ning voor nodig. Daar is ook visie en lef voor nodig zoals indertijd bij het Openluchtmuseum in Arnhem. Wat zou het mooi zijn als de heren en dames politici en ook de particuliere geldschieters inzien dat niet een zo veelste oorlogsmuseum, maar een mo dern levensbeschouwelijk themapark hun aandacht verdient. Het zal wel niet direct 200.000 bezoekers opleve ren, maar op den duur zou hier iets moois kunnen ontstaan. Geen 'boule vard van vrijheid' maar een 'boule vard van levensbeschouwingen'. Van oudsher bestaat in Nederland de mogelijk heid om verdachten van ernstige misdrijven niet alleen te straffen, maar ook de maatregel van terbeschikking stelling (tbs) op te leggen. Het kan gaan om tbs in plaats van een straf, maar ook om een combinatie straf en tbs. Tbs is aan de orde als de verdach te ten tijde vaahet plegen van het strafbare feit geheel of gedeeltelijk on toerekeningsvatbaar was en daarvoor behandeld dient te worden. Tbs is zowel een maatregel ter beveili ging van de samenleving, als een mo gelijkheid om betrokkene zo te behan delen dat de kans op herhaling van het plegen van een strafbaar feit af neemt. Het aantal gevallen waarin de rechter tbs oplegde, daalde in de perio de 2007-2011 van 185 naar 100. De twee belangrijkste verklaringen voor deze daling zijn de afname van het aantal ernstige geweldsdelicten in Ne derland en de weigering van sommi ge verdachten om mee te werken aan het gedragskundige onderzoek dat no dig is om een tbs-advies te kunnen op stellen. Die mogelijkheid tot weigering vindt staatssecretaris Teeven een probleem. Door te weigeren aan het voor een tbs-advies benodigde onderzoek mee te werken, kunnen verdachten voorko men dat hun tbs wordt opgelegd. Het risico dat zij in plaats daarvan een lan gere gevangenisstraf krijgen, nemen zij voor lief; dan staat de einddatum van hun vrijheidsbeneming tenmin ste vast, terwijl tbs geen tevoren be paalde einddatum heeft. De staatssecretaris wil hieraan een einde maken door wettelijk te regelen dat in het geval van een weigerende verdachte, gebruik kan worden ge maakt van reeds bestaande medische dossiers. Die zijn bijvoorbeeld in het bezit van huisartsen of instellingen voor geestelijke gezondheidszorg. Een wetsvoorstel hierover is al door de Tweede Kamer aangenomen en wordt nu behandeld in de Eerste Kamer. Het wetsvoorstel houdt in dat in de si tuatie van een weigerachtige verdach te, een multidisciplinaire commissie onderzoekt of er eerdere medische dossiers zijn die iets kunnen zeggen over de psychische situatie van betrok kene en of deze dossiers bruikbaar zijn voor een tbs-advies. De hulpverle ners die deze dossiers in beheer heb ben, zijn verplicht die aan de commis sie te verstrekken. Oordeelt de com missie dat de dossiers bruikbare gege vens bevatten, dan kan de officier van justitie de rechter om toestemming vragen deze gegevens te verstrekken aan enkele gedragsdeskundigen (psy choloog, psychiater). Zij kunnen dan met die gegevens een tbs-advies voor de rechter opstellen. Het wetsvoorstel voorziet dus in een plicht voor eerdere behandelaars van de betrokken verdachte hun dossiers ter beschikking te stellen in het kader van een tbs-procedure. Dit is een aan zienlijke beperking van het medisch beroepsgeheim, en verklaart waarom het wetsvoorstel op veel kritiek is ge stuit. Ook de Eerste Kamer gaf on langs te kennen sterk te aarzelen. Het belangrijkste motief voor het me-^ disch beroepsgeheim is de toeganke lijkheid van de gezondheidszorg. Ie dereen met een medisch probleem moet zich vrij voelen de hulp van een zorgverlener te zoeken, zonder bang te hoeven zijn dat die zorgverlener de gegevens van de patiënt verstrekt aan instanties met andere belangen (zoals politie en justitie, verzekeraars en werkgevers). Dat is een eeuwenoude regel in de geneeskunde. Er zijn in de wetgeving situaties te vinden waarin een uitzondering op het beroepsgeheim wordt gemaakt. Een bekende uitzondering is de wette lijke plicht van een arts om patiënten met bepaalde besmettelijke ziekten te melden bij de GGD. De gedachte van de wetgever daarachter was dat in die situatie het privacybelang van één in dividu moet wijken voor het belang van een veel grotere groep mensen om niet besmet te raken. Dit is het uit gangspunt van 'proportionaliteit': er moet een redelijke verhouding tussen middel en doel bestaan. Daarnaast zal steeds de vraag moeten worden gesteld of er minder ingrijpen de manieren bestaan dan beperking van het beroepsgeheim om het gestel de doel te bereiken. Per jaar weigeren ongeveer dertig ver dachten van ernstige misdrijven een tbs-onderzoek. Dat probleem lijkt me niet van voldoende omvang om een wettelijke regeling te introduceren die het beroepsgeheim zozeer be perkt, dat de toegankelijkheid van de zorg voor veel meer mensen in het ge drang kan komen. Daar komt bij dat het opleggen van tbs aan een verdachte die medewer king aan een onderzoek weigert, las tig is, maar niet onmogelijk. Alles af- wegend is de tbs-wet van staatssecre taris Teeven onnodig. ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 te veel door Johan Legemaate Johan Lege maate is hoogle raar gezond heidsrecht aan de Universiteit van Amsterdam (AMC). Hij is ook lid van Ge zondheidsraad, het Centraal Tuchtcollege voor de Gezond heidszorg en de Raad van Toe- - zicht van het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch. v reageren? nieuwsredactie@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63