Nederland heeft meer dan genoeg oorlogsmusea. In plaats van het oprichten van een nieuw 'Nationaal Vrij heidsmuseum W02', kan beter geld worden gestoken in een themapark over le vensbeschouwingen. Dat voorziet wel in een behoefte. 18 SPECTRUM opinie et laatste jaar is er een discussie op gang gekomen die doet denkeh aan de soapach tige geschiedenis rond het Natio naal Historisch Museum; dat er zou komen, maar een vroege en pijnlijke dood stierf. Ik doel hier op het nieu we 'Nationaal Vrijheidsmuseum WO2', dat volgens de initiatiefnemers zou moeten verrijzen in een verlaten fabriekscomplex in Nijmegen. Het moet iets groots worden: een overkoe pelend museum, met een bovenregio nale functie; een museum dat 'het to tale verhaal' over de oorlog gaat vertel len. De lokale oorlogsmusea van Over- loon, Groesbeek en Oosterbeek zou den een soort dependances gaan vor men van dit megamuseum. Er zou een 'boulevard van de vrijheid' ko men met veel dans, debat en theater. Het zou goed aansluiten op het 'slag- veldtoerisme' van bijvoorbeeld Ameri kanen en Engelsen en zo ook de regio nale economie versterken. Er kwam een businessplan en er werd zwaar ge lobbyd bij financieel draagkrachtige instellingen, maar ook bij de provin cie Gelderland en landelijke subsidie verstrekkers. Het museum zou min stens 200.000 bezoekers per jaar trek ken. Oppervlakkig beschouwd mis schien een prachtig plan, maar vol gens mij 'een brug te ver'. Enkele van de bezwaren som ik op: - Er zijn in Nederland, volgens een tel ling van het NIOD, minstens 67 oor logsmusea WO2 en de grote behande len het 'totale verhaal', voor zover dat mogelijk is. Er lijkt een verzadigings punt bereikt wat betreft informatie over en het uitbeelden van de oorlog. Er zijn zoveel andere boeiende histori sche periodes of thematieken. - Het is de vraag of dat 'totale verhaal' wel 'zoveel bezoekers zal trekken. Op bijna elke middelbare school komt de wereldoorlog behoorlijk breed aan bod en het aanbod aan boeken en dvd's in brede zin is overvloedig. - Het kan niet anders of de musea in Overloon, Groesbeek en Oosterbeek, maar ook het moderne en dynami sche Nationaal Monument Kamp Vught krijgen concurrentie. De initia tiefnemers spreken in dit verband al over enig beperkt 'kannibalisme'. - de invalshoek van 'vrijheidsmu seum' zal weinig harten sneller doen kloppen, Het begrip 'vrijheid' is na tuurlijk politiek erg correct, maar ook verworden tot een containerbegrip waaronder je van alles kunt vangen: popconcerten, wandelmarsen, ten toonstellingen. Waarom - als het dan toch moet - kiest men niet een meer origineel en basic uitgangspunt, zoals 'overleven in tijd van oorlog' of'goed en fout in de oorlog'? Dat zijn uit gangspunten die goed zijn te actualise ren. Denk aan Syrië en Afghanistan. Toeval of niet, tegelijkertijd speelt er nog een andere discussie rond een museum, toevallig ook bij Nijmegen gelegen: Het Museumpark Orientalis. Op een prachtig terrein van 30 hecta re groot komen hier de drie grote we reldgodsdiensten - jodendom, chris tendom en islam - aan bod in onder linge samenhang. Via het concept van 'beleven en ervaren' maar ook via 'rui ken en voelen' probeert men bezoe kers te trekken. Het museum, voortge komen uit het Bijbels Openluchtmu seum, is na nogal wat interne ideologi sche strubbelingen steeds meer in de gevarenzone gekomen en stevige sub sidies zijn, althans tijdelijk, noodzake lijk. De provincie Gelderland gaf een malig 165.000 euro maar houdt de boot verder af (voor alleen al het op starten van het Nationaal Vrijheids museum zou men 1,5 miljoen willen uittrekken). Het museum kreeg onder leiding van interim-directeur Jan van Laarhoven een nieuw elan en onlangs ook steun uit onverdachte hoek. Jan Terlouw, prominent D66'er en ex-Commissaris van de Koningin in Gelderland, voelt scherp aan wat voor toekomst dit museum kan hebben. Hij wijst op 'de maatschappelijke en informerende functie' van het mu seumpark in een tijd dat 'de verhou- Een oorlogsmuseum Leo Salemink is historicus en part-time do cent geschiede nis. Hij is als adviseur/redac teur betrokken bij de onderwijs methodes voor geschiedenis Wijzer door de Tijd, Feniks en MeMo. door Leo Salemink illustratie Censuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62