Even naar het liefdesmotel SPECTRUM 17" standplaats Brazilië Jan Willem Zeldenrust Hm M'm .1 n ds fe il." e >e- ;i- n m, ie >n- :et. et i- r- ijn en Us i- egt n- :n en commandocentra. Tegen de eerste hel lingen van de Kaukasus in het noor den hebben de Russen een weg aange legd door de bossen. Volgens Tsjkoea- seli om sneller militairen te kunnen verplaatsen. Op één plek hebben de Russen mededogen getoond met de Georgiërs: het hek is precies om een kerkhof van slechts enkele graven heen gelegd. Op die manier kan fami lie de laatste rustplaats van overlede nen tenminste nog bezoeken. Zo'n bezoek is voor Gotsja Makesjvili (28) uit Choervaled al vijfjaar lang verleden tijd. Hij woont in tegenstel ling tot Vanisjvili aan de Georgische kant van het prikkeldraad en kan dus Zuid-Ossetië niet meer in. En dat ter wijl daar zijn ouders zijn begraven. „De mensen kunnen hun doden niet meer in Choervaled begraven. Door het prikkeldraad moeten ze uitwijken naar dorpen in de regio", zegt hij. Makesjvili zag hoe aan de andere kant Russische militairen zijn ex-buurman Vanisjvili mishandelden, nadat hij Georgische tv-journalisten te woord had gestaan. „Ik zei: laat hem toch met rust, hij heeft niets misdaan." Het weerhoudt Vanisjvili er niet van nog steeds met journalisten te praten. En hoewel achter hem in de boom drie observatiecamera's hangen, is hij niet bang en blijft hij antwoord geven op vragen. Tot ongenoegen van zijn neef Zviad, die zojuist is gearriveerd vanuit het nabijgelegen Gori. „Wat doen jullie journalisten hier toch? Val mijn oom niet lastig, hij krijgt proble men als hij met de media praat." De tegenwerping dat de wereld toch moet weten wat hier gebeurt, over tuigt hem niet. „En dan? Wordt het dan beter? Er verandert niks door wat journalisten schrijven", foetert Zviad. Het hoofd van de regio Ditsi ziet het allemaal niet zo somber. Ja, de dag dat hij hoorde dat de Russen ineens een hek aan het plaatsen waren dwars over het grondgebied van zijn dorp, herinnert hij zich nog goed. „In de ja ren hiervoor waren over een weer wel eens akkefietjes geweest", vertelt Zak aria Batiasjvili (57). „Vee gestolen, een meisje ontvoerd, het is gevaarlijk ge bied hier. Daarom zeiden de inwo ners van Ditsi eerst niets over dat hek. Maar toen het water voor de irrigatie systemen vanuit Zuid-Ossetië werd afgesloten, kwamen ze in opstand. Ge lukkig hebben de Russen ons wel het drinkwater laten houden en hebben ze het hek ook om andere begraaf plaatsen heen gezet. Maar als ze ons nou eens met rust lieten, dan zouden de problemen tussen Georgiërs en Ossetiërs binnen een week zijn opge lost. Dan verdelen we dat hek gewoon onder de dorpelingen. Ik kan ook nog wel een stukje gebruiken voor mijn tuin", lacht Batiasjvili. Iets meer naar het westen ligt Dvani, waar de problemen zich het meest doen voelen. Er ligt nog een rol prik keldraad en er staat een groen bord met in het Russisch en het Osseets 'Republiek van Zuid-Ossetië'. Aan de andere kant van de barrière zijn op zo'n 500 meter afstand vaag een paar huisjes te zien. Af en toe duikt er een schim op, die al even snel verdwijnt. „Vrienden van me", zegt Dzjoni Meka- risjvili (45). „Maar ik heb ze al tijden niet meer gezien." Kunnen ze niet ge woon hierheen komen om door het hek met hem te praten? „Vergeet het maar", gromt Mekarisjvili. „Dan krij gen ze straf van de Russen. Die zijn bang gemaakt voor ons." Mekarisjvili wijst naar boven, in noordoostelijke richting. Daar staan op een heuvel Russische militairen met een verrekijker op een driepoot naar beneden te loeren. Spottend zwaait Mekarisjvili hen toe. Als er ook nog twee patrouillerende Russische soldaten voorbijlopen, houdt hij zich niet meer in. Hij rent op het prikkel draad af en roept hun vol bijtend sar casme toe: „Hé jongens, hoe gaat-ie? Veel geluk jullie, hè!" Voor Mamuka Machatsjvili (37) is de situatie schrijnend. Doordat een nieuw hek nog dieper op Georgisch grondgebied komt te liggen, raakt hij zijn huis kwijt. Hij is nu bezig het af te breken om verderop weer op te bou wen. Toch is hij niet kwaad op de Ossetiërs. „Ach, zij kunnen er ook niets aan doen. Het zijn de Russen die achter dit plan zitten. Bovendien, hoe kun je kwaad zijn op iemand met wie je geen contact meer hebt." Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft niet gereageerd op onze vragen over de kwestie. Na bijna twee jaar in Brazilië werd de nieuwsgierigheid ons te machtig: tijd voor een bezoek aan een van de befaamde Love Motels. De avond was lang, de alcohol had rijkelijk ge vloeid, dus ach, waarom niet Ergens aan de rand van de wijk was een motel dat goed bekend stond, dus daar reden we heen. Op het terrein aangekomen parkeer je de auto niet buiten, nee, privacy is wat maakt dat deze motels recht van bestaan hebben. Je rijdt de auto dus in een garage die direct toegang verschaft tot je kamer. Het voelt even onwennig in zo'n klinische kamer, met veel spiegels en een bub belbad. Enigszins geforceerd duiken we daar maar in, water(pret) breekt het ijs tenslotte. De inmid dels gearriveerde champagne helpt ook. Ondertus sen bestuderen we een menukaart waar je allerhan de seksspeeltjes kunt bestellen. Van vibrators, een intimiteit-kit tot sexy conciërge die alles doet wat je maar wilt. Tegen een forse prijs natuurlijk. Wat feiten op een rijtje. In Brazilië heb je ruim vijf duizend officiële Love Motels die elk jaar zo'n honderd miljoen bezoekers trekken. Tezamen zijn deze liefdes nestjes goed voor bijna 2 miljard dol-- lar aan omzet. De 'liefdesmotels' zijn een instituut dat is komen overwaaien uit Japan en uit nood geboren. Waar in Neder land meeste jongeren gemiddeld in het begin van de twintig het ouder lijk huis verlaten, en dus het rijk voor zich alleen hebben, gebeurt dat in Brazilië pas rond het dertigste le- vensjaar. Thuis hebben ze dus geen privacy en je moet toch ergens heen met je vriendin of scharrel. Het Love Motel biedt dan uitkomst. Het zijn echter niet alleen de verliefde stelletjes die gebruik maken van het motel. Een van de piekmo menten, buiten de nachtelijke uren en in het week einde, ligt gedurende de lunchpauze. Een uitlaat klep, ver weg van de huiselijke beslommeringen. El ke Braziliaan weet waar je heen moet om zonder problemen in het geheim met een ander het bed in te duiken. De motels van de liefde zijn tegenwoordig echter niet alleen meer voor mensen. In de groeiende Bra ziliaanse economie zijn ze nu zelfs beschikbaar voor huisdieren. Dat klinkt raar, maar Brazilië is de vijf de grootste markt ter wereld voor - accessoires voor - huisdieren. Er gaat een kleine 7 miljard euro in om. Terug naar ons Love Motel. Als de hormonen de ka mer hebben verlaten en de kleren weer zijn aange- trokken, is het moment van betalen daar. Een klep je in de deur gaat open, het enige wat je ziet is een hand die het pinapparaat naar binnen schuift. Alle maal uiterst discreet. Er wordt geen woord gewis seld. Even later rijden we de auto uit de garage. Een paar uur in een motel bezorgen je letterlijk en figuurlijk een inkijkje in de Braziliaanse cultuur. ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Grote foto: Davit Vanisjvili: „Ik weiger mijn huis te verlaten." Kleine foto: Een Georgische militair bij de afscheiding in aanbouw, foto's Joost Bosman m wm ?n- u 3— se- vi- u 5- ^Jjj^ reageren? spectrum@depersdienst.nl 1 i<ê

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61