De nieuwe Georgi- |g| sche president zal ongetwijfeld proberen de verstoorde relatie met Rusland te herstellen. Intussen grendelt Rusland het afval lige Zuid-Ossetië hermetisch af Families raken van elkaar gescheiden. 16 SPECTRUM buitenland r ii Georgiër Davit Vanisjvili (79) staat bedremmeld achter de enorme rol prikkeldraad die zijn huis en zijn heuvelachtige lapje grond scheidt van de rest van het gehucht Choervaled. Dat ligt nu in Georgië, terwijl Vanisjvili door de afscheiding sinds twee jaar in Zuid- Ossetië woont. „Ik wilde stemmen voor de presidentsverkiezingen, maar de Russen lieten me niet gaan." Onlangs is één van zijn koeien door de omheining gebroken, zegt Vanisjvi li. „Ik ben haar gaan halen, maar toen ik terugkwam, kreeg ik van de Russi sche grenswachten een boete." Vanisjvili had de 600 lari - omgere kend 300 euro - niet en moest het geld lenen. „De Russen zeiden: als je naar Georgië wilt, dan ga je voorgoed. Maar ik blijf hier, mijn vrouw is ziek en ik weiger mijn huis te verlaten", al dus de strijdvaardige Georgiër. Hij legt uit hoe Rusland hem aan zijn kant van de afscheiding het leven on mogelijk probeert te maken. Hij krijgt zijn pensioen uitbetaald in lari's, de Georgische munteenheid. Maar in Zuid-Ossetië kan hij daarmee niet be talen. Zo dwingen de Russen hem een Russisch paspoort te accepteren. Zuid-Ossetië maakte zich in 2008 na een korte oorlog tussen Georgië en Rusland los van het moederland. Voor die tijd hielden Russische 'vre destroepen' de grens gesloten. Maar wie bekend was bij de grenswachten of wie familie aan de andere kant van de 'grens', wilde bezoeken, kon er nog wel door. Sinds deze zomer zijn Russi sche troepen echter bezig de afgrende ling van Zuid-Ossetië te vervolma ken. Behalve het prikkeldraad is er in korte tijd ook een kilometers lang hek werk opgetrokken door de droge, kale vlakten die in het noorden overgaan in het Kaukasusgebergte. De grensmarkering leidt tot groot on genoegen bij de Georgische autoritei ten in Tbilisi. Die zien Zuid-Ossetië als door de Russen bezet gebied. En wat helemaal steekt, is dat volgens Georgië de grens steeds verder naar het zuiden wordt verlegd, Georgië in. Landjepik, vinden ze, al gaat het maar om zo'n 150 tot 200 meter. Door het hek steeds verder te verplaatsen, kunnen de Russen invloed blijven uitoefenen Woordvoerder Boeba Tsjkoeaseli van het Georgische ministerie van Buiten landse Zaken denkt niet dat Moskou uit is op verovering van Georgische bodem. „Maar door die hekken steeds verder op ons grondgebied te plaat sen, kunnen ze invloed blijven uitoefe nen. Daar is het Rusland om te doen." Verwacht Tsjkoeaseli dan niet dat de relatie tussen Georgië en Rusland be ter zal worden onder Giorgi Margve- lasjvili? De nieuwe Georgische presi dent is immers nauw verbonden aan de regeringspartij Georgische Droom, die streeft naar normalisering van de verhoudingen met Moskou. Tsjkoease li lacht schamper. „De Georgische Droom voert dat beleid al een jaar." Hij wijst erop dat president Saakasjvi- li, onder wie de relaties met Moskou op een dieptepunt belandden, welis waar weg is, maar dat Rusland deson danks de verhoudingen op scherp zet. „Ze gooien Zuid-Ossetië op slot en pikken nog meer land in. Ik vond het altijd overdreven als mensen het zei den, maar dit hekwerk is als een Ber lijnse Muur." Bij het dorp Ditsi, even verderop, zijn van het hek tot nu toe alleen de palen geplaatst, het raster ontbreek nog. Als we even links van de palen (in Zuid- Ossetië) lopen, fluit een Georgische militair ons direct terug. „Aan deze kant blijven, je weet maar nooit", zegt de met een M4-mitrailleur gewapen de militaire politieagent, die ons bege leidt. Overal in het veld staan palen met camera's erop. In de verte liggen gloednieuwe Russische legerbases en Een nieuwe Berlijnse Muur door Joost Bosman Boeba Tsjkoeaseli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60