SPECTRUM 13 1 ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 grote, Charlotte. kleine meid MANTELZORG Mantelzorgers zorgen langdurig en onbetaald voor een chronisch zieke, gehandicapte of hulpbehoevend familielid, vriend of kennis. Mantelzorgers zorgen van uit een emotionele band. De term wordt vaak verwis seld met vrijwilligerswerk. Het grootste verschil is dat vrijwilligers er zelf voor kiezen om zorg te verlenen. Ongeveer 75 procent van de zorg die in Nederland aan huis wordt geboden, komt voor rekening van mantelzorgers. Zonder deze vrijwilligers functioneert het zorgsysteem in ons land niet. Het kabinet ziet in mantelzorg een aantal waarden die het wil versterken in de samenleving; medemense- lijkheid, solidariteit met minder gezonde familieleden en buren die verantwoordelijkheid nemen voor hun omgeving. Mede daarom vraagt het kabinet aan ge meenten om in de uitvoering van de Wet maatschap pelijke ondersteuning de positie van de mantelzor gers te versterken. In de publicatie 'De toekomst van de mantelzorg' (2009) doet het Sociaal Cultureel Planbureau de voor spelling dat het aantal mantelzorgers in de toekomst veel minder zal stijgen dan de behoefte aan mantel zorg. Dit komt vooral door de terugloop in het aantal mantelzorgers in de leeftijd tussen 30 en 65 jaar. Een van de belangrijkste oorzaken is dat familie van zorg- behoevenden steeds vaker op te grote afstand woont. Dit probleem doet zich met name voor in vergrijzen de regio's, waar jongeren al jaren wegtrekken. Gemeenten, zorginstanties, kerken, welzijnsorganisa ties en werkgevers houden elk jaar op 10 november de Dag van de Mantelzorg. Mantelzorgers worden dan als blijk van waardering getrakteerd op een atten tie of activiteit Omdat de dag nu op een zondag valt worden veel activiteiten op een andere dag gehou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57