'm Rudi (46) en Annette (42) van de Vijver uit Biervliet voelen zich geen mantelzor- gers. Hun dochters Marieke (12) en Annelore (5) ook niet. En toch zijn ze het. Al- levier. Want hoe anders had den hun levens er uitgezien als hun dochter en zus Char lotte (10) niet meervoudig gehandicapt was? Charlottes beperkingen én mogelijkhe den domineren huize Van de Vijver. 12 SPECTRUM Dag van de Mantelzorg e waren vooraf al gewaar schuwd: 'Let op, ze pakt je helemaal in'. Daar is niets teveel mee gezegd. Charlotte is een lieverd. Een uitge kookte lieverd, die visite in een mum van tijd voor zich weet te winnen. Bij binnenkomst zet ze meteen haar lief ste gezicht op en is niet te verlegen om even aan een arm of been te trek ken om de aandacht te vragen. Charlotte is een meisje van tien, dat praat voor tien. Maar Charlotte is ook een meisje van tien met een luier aan. Een meisje van tien dat op haar billen door de kamer schuift, omdat ze niet kan lopen. En een meisje van tien dat de grootste lol heeft als ze foto's maakt met een speelgoedtoestelletje voor peuters. Charlotte is meervoudig gehandicapt, maar een allesomvattende diagnose is er niet. Dat is vooral in hulpverle- nings- en subsidietrajecten vaak las tig. Want voor welke hulp komt Char lotte allemaal in aanmerking? Wat wordt wel en wat wordt niet vergoed door verzekeraars of door de gemeen te? Het is een voortdurende zoek tocht, ook omdat er in de regelgeving om de haverklap iets verandert. Al snel na de geboorte kregen Rudi en Annette in de gaten dat Charlotte iets mankeerde. Het duurde negen maan den voordat de medische bevestiging kwam dat haar hersenen niet goed zijn aangelegd. Charlottes handicap bleek een kwestie van 'domme pech'. Vijfjaar later, toen Rudi en Annette hun zinnen hadden gezet op een der de spruit, wezen onderzoeken dat ook uit. „Gelukkig maar, want wij wilden heel graag nog eens meemaken hoe het is om een gezond kind te dragen en op te voeden. Daarbij hadden we ook het gevoel dat een broertje of zus je een positief effect op Charlotte zou hebben. Dat is wel gebleken. Ze trekt zich enorm op aan haar kleine zus." Charlotte heeft het verstandelijk ver mogen van een kind van 2,5 jaar. Haar lichaam groeit als dat van een tienjari ge. Maar dan anders. Haar rug ver groeit bijvoorbeeld nu zo sterk, dat een operatie in het universitair zieken huis in Gefit noodzakelijk is. Op 4 de cember wordt haar rug rechtgezet, waarna een maandenlange en inten sieve revalidatieperiode volgt. Annet te heeft daarom bij haar werkgever Zorgsaam een halfjaar onbetaald ver lof aangevraagd. De herstelperiode zal grote impact hebben op huize Van de ■Vijver, waar regelmaat hét middel is om het gezin draaiende te houden. Zo ook vandaag. Om half zes zet An nette macaroni op tafel. Marieke en Annelore zoeken hun vaste plekje aan tafel op en Charlotte is door Rudi in haar aangepaste stoel naar het hoofd van de tafel geduwd. Hup, slabbetje om en smikkelen maar. Charlotte voert het hoogste woord, haar zussen schikken zich naar haar praatjes. Dat doen ze met een bewonderenswaar dige vanzelfsprekendheid. „Annelore en Marieke waren al heel vroeg be hoorlijk zelfstandig. Sterker nog, ze helpen ons ook nog eens waar ze kun nen. Daar sturen wij niet op aan, het gebeurt gewoon. We waken er voor dat ze ons teveel bijstaan, ze moeten vooral gewoon kind kunnen zijn." Marieke en Annelore weten als geen ander dat Charlotte gebaat is bij vaste patronen. Hun zusje is een zonnetje, dat zonder structuur niet kan schij nen. Worden de vaste patronen door broken, dan verandert Charlotte al snel in een onweersbui, die zich over het hele gezin uitstort. „Charlotte pro beert altijd haar veiligheid te waarbor gen. Lukt dat niet, dan ontstaat er kort sluiting", vertelt Annette. Tijd om de tafel af te ruimen. Maar niet voordat er een liedje is gezongen. Dat was lekker, dat was lekker. Het is nu op! Nu gaan wij van tafel, naar het bord. Naar het bord, zingt Charlotte. 'Het bord' biedt Charlotte houvast. Telkens als er een volgende handeling op sta pel staat, wordt dat begeleid met een foto op het bord. Mag Charlotte-nog even op de bank zitten? Dan hangt er een foto van de bank op. Moet ze on der de douche? Dan schuiven Rudi en Annette er een plaatje van haar aange paste badkamer op. Ook al was het pa troon gisteren precies zo. En morgen weer. En overmorgen... Annette: „Ik word thuis nooit meer verrast. Alles is altijd hetzelfde. Natuurlijk baal ik daar wel eens van, maar het is een ma nier van leven geworden. En elke dag wordt het vanzelf weer zeven uur 's avonds. Dan ligt Charlotte in bed en hebben wij tijd voor onszelf." Het is bijna half zeven, tijd om te was sen. Rudi en Annette tillen Charlotte naar haar badkamer. Elf jaar geleden betrok de familie Van de Vijver dit huis. „We waren net klaar met de in richting, toen Charlotte zich aandien de", vertelt Rudi. „In de eerste jaren konden we haar nog wel naar boven tillen, maar op een gegeven moment was een verbouwing of verhuizing echt noodzakelijk. Met hulp van de ge meente Terneuzen (verantwoordelijk voor de uitvoering van de Wet maat schappelijke ondersteuning) hebben we op de begane grond voorzieningen voor Charlotte kunnen maken. Een slaapkamer en een badkamer met een verstelbare wasbak en douchetafel." Het hele huishouden staat in dienst van Charlotte. Niemand die daar een punt van maakt, Charlotte is gewoon een van de vijf Van de Vijvertjes. Ru di en Annette doppen hun boontjes zoveel mogelijk zelf. Logisch, vinden ze. Rudi: „Wij zijn haar ouders, dus zorgen we voor haar. Haar op deze leeftijd al uit huis plaatsen is voor ons geen optie. Weet je, het zou mis schien anders zijn als door haar aan wezigheid onze relatie onder hoog spanning zou staan. Vanochtend wa ren we in het ziekenhuis in Gent om over de rugoperatie van Charlotte te praten. Die arts zei niet voor het eerst: 'Het gaat goed met jullie? Jullie zijn nog steeds samen.' Er zijn voorbeel den genoeg van gezinnen, waarin een gehandicapt kind tot een scheiding leidde. Je moet als een geoliede machi ne kunnen opereren. Anders gaat het fout." Natuurlijk, er is professionele hulp. Vijf dagen in de week vertoeft Char lotte op orthopedagogisch dagcen trum De Tjasker in Zaamslag. Groot ouders springen thuis bij waar moge lijk en dankzij een persoonsgebonden budget kunnen Rudi en Annette af en toe in de vorm van een oppas ook zorg inkopen. En zo nu en dan aan vaarden ze dankbaar hulp van een buurvrouw. Maar verder belast de fa milie anderen toch het liefst zo min mogelijk. Charlotte is inmiddels fris in haar py jama op de bank gezet. Vijf minuutjes kletsen nog, dan mag ze zich in haar speciale bed (dat nog het meest op een flinke garderobekast lijkt) gaan opladen voor weer een nieuwe dag op De tjasker. Ze geniet met volle teu gen in Zaamslag. Rudi en Annette doen dat op die momenten ook. Maar dan van de rust. Ook al is Annette dan dikwijls in het ziekenhuis aan de slag en is Rudi voor zijn werkgever ac tief op het sluizencomplex in Terneu zen. Annette: „Als ik naar mijn werk rijd, zet ik de radio vaak op tien. Even helemaal weg uit het zorgpatroon, heerlijk! Die momenten koesteren we. Net zoals de vrije zaterdag, die we eens in de veertien dagen hebben. Charlotte gaat dan een extra dag naar De Tjasker, zodat wij iets leuks met Marieke en Annelore kunnen doen. We moeten het echt van die momen ten hebben, want het zit er bijvoor beeld niet in om met zijn vijven op va kantie te gaan. Dat kan Charlotte echt niet aan." Klokslag zeven uur ligt Charlotte op bed. Hè, hè. Tijd voor koffie, het jour naal en meer tijd voor de twee andere meiden. Marieke wacht nog een over horing vanwege een toets en ook An nelore mag nog even opblijven. Dit is hét moment dat ze even lekker met papa en mama kunnen kletsen, zon der dat Charlotte zich er in mengt. Maar laat er vooral geen misverstand over bestaan; ze zijn doi op hun zus, voor wie zoveel moet wijken. Hun lie ve zus Charlotte. Die steeds een beet je groter wordt, maar voor altijd klein zal blijven. In de greep van een door Raymond de Frel foto's Mark Neelemans w m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56