SPECTRUM 9 v, Er zijn al studies gedaan naar de moge lijkheden voor een andere tunnel. Een tunnel bijvoorbeeld die niet 27, maar 8o tot too kilometer meet. Als Europa het niet doet, doet een an der het wel. In Japan bestaan plannen een eigen versneller te bouwen. Het geld is er, evenals de politieke wil. De Japanse versneller zou niet cirkelvor mig, maar langwerpig worden, zodat de deeltjes met nog meer energie te gen elkaar kunnen knallen en er een veelvoud aan interessante botsingen ontstaat. Want het Higgs-deeltje mag dan ge vonden zijn, te ontdekken valt er nog genoeg. Eigenlijk weet de mens nog steeds bar weinig over het heelal waar in hij leeft en de manier waarop alles daarin vorm en richting krijgt, zegt Raimond Snellings, een andere hoog leraar die namens Nikhef onderzoek doet op CERN. „Higgs vertelt wel iets over de wijze waarop elementaire deeltjes massa krijgen, maar het ver klaart niet de massa van alles. Proto nen zijn nog steeds duizend keer zo zwaar als de optelsom van het ge wicht van de quarks die er in zitten. Hoe dat kan, daar snappen we nog heel weinig van." Gelukkig is daar de LHC. Er wordt weliswaar nagedacht over een opvol ger, ook met de huidige deeltjesver sneller hebben de fysici nog genoeg plannen. Door de reparatie die tussen nu en begin 2015 wordt uitgevoerd, verdubbelt straks de energie waarmee deeltjes door de versneller gaan. De vurige hoop van de fysici op CERN is dat dit botsingen oplevert die iets meer prijsgeven over het grootste ge heim van het heelal: donkere materie. Van alle materiaal in de kosmos ken nen wij maar 5 procent. De rest is on bekend, onzichtbaar, onvindbaar voor menselijk oog en brein. Natuurkundi gen hebben er wel theorieën over, maar bewezen zijn die nooit. „Nu be gint het spannendste gedeelte", zegt De Groot. „Bij de zoektocht naar het Higgs-deeltje waren we heel gefocust. \Ye waren op zoek naar iets wat we ei genlijk al kenden. Nu ligt alles open. We weten niet precies wat we zoeken. Maar als we iets ontdekken, is het een grotere vondst dan het Higgs-deeltje." ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Grote foto: De CMS (Compacte Muon Solenoïde), een onderdeel van de deeltjesversneller, heeft een diameter van 15 meter en een gewicht van 12.500 ton. Kleine foto: ALICE (A Large Ion Colli der Experiment), waar botsende deeltjes worden bestudeerd, foto's CERN reageren? Sjj/ spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53