De deeltjesversnel ler van CERN heeft zijn doel be reikt: het myste rieuze Higgs-deel- tje is gevonden, een van de laatste nog niet bewezen bouwstenen van de natuur. Hoe nu verder? 8 SPECTRUM reportage (6 ti De bewoners van het bijbelse Babel maakten het on mogelijke moge lijk. Ze bouwden een toren die tot in de hemel reik te en wekten daarmee Gods toorn. Hij zaaide verdeeldheid en de bouw van de toren werd gestaakt. Het mocht niet baten. In de 21e eeuw heeft onze hoogmoed een nieuw hoogtepunt be reikt, in de vorm van de deeltjesver sneller onder het grensgebied tussen Zwitserland en Frankrijk. Alles wat de mens vermag, is samen gebald in de Large Hadron Collider (LHC), zoals de deeltjesversneller offi cieel heet. Hiermee toonde CERN, een collectief van duizenden fysici, in de zomer van 2012 het bestaan van het magische Higgs-deeltje aan. De ontdekking werd vorige maand be kroond met de Nobelprijs voor de na tuurkunde voor Peter Higgs en colle ga Francois Englert, die het bestaan van het deeltje als eersten voorspel den. De derde Higgs-ontdekker, Ro bert Brout, was al overleden. Omdat de LHC tot begin 2015 buiten werking is in verband met onder houd, organiseert CERN (Conseil Eu- ropéen pour la Recherche Nucléaire, Europese Raad voor Kernonderzoek) nu op kleine schaal excursies. Wie midden in de tunnel staat, 100 meter onder de grond, beseft pas echt welk waanzinnig wonder zich hier heeft af gespeeld. De deeltjesversneller be staat in de kern uit twee metalen bui zen met een lengte van 27 kilometer en een doorsnede van slechts een paar centimeter. Daar worden deeltjes doorheen geschoten, meestal proto nen, met het doel ze te laten botsen. De protonen bereiken een snelheid die in de buurt komt van de lichtsnel heid, ruim 1 miljard kilometer per uur. Voor het goede begrip: dat bete kent dat ze de 27 kilometer lange tun nel 10.000 keer pier seconde ronden. Boven de grond doet weinig de tech nologische wonderen vermoeden. CERN mag dan een jaarlijks budget van zo'n 1 miljard euro hebben, bijeen gebracht door de Europese belasting betalers (Nederland betaalt 50 mil joen euro), het geld wordt niet be steed aan ijdeltuiterij. De 12.000 wetenschappers doen hun werk, wanneer ze niet in een van de tunnels of aan bijbehorende experi menten werken, in lage, witte gebou wen die voor het grootste deel nog uit de jaren vijftig stammen, de periode dat CERN werd opgericht. Het dood saaie terrein, iets ten westen van Genève, is 's avonds maar matig ver licht en het enige vertier bestaat uit twee restaurants die nog het meest aan oude schoolkantines doen den ken. De ingangen worden bewaakt door suppoosten. Niemand die om de weinig glamoureuze omgeving maalt. Het is de lokroep van de pure weten schap die de fysici naar CERN drijft, de nieuwsgierigheid. Wie zijn wij? Waar zijn we van gemaakt? Hoe is het heelal ontstaan? Ook wanneer Pakista- nen, Nederlanders en Chinezen hun maaltijd nuttigen, zijn het deze vra gen die de tongen roeren. Ie werkt niet op CERN om de tijd te doden, maar om het leven beter te begrijpen. Het is 'ongelooflijk prettig' om in zo'n omgeving te werken, zegt Nicolo de Groot. De hoogleraar natuurkunde verdeelt zijn tijd tussen de Radboud Universiteit in Nijmegen en CERN, waar hij een radertje was in het pro ces dat leidde tot de ontdekking van de Higgs-boson (het kleinst denkbare deeltje). De Groot trekt de vergelij king met The Office, de comedyserie die de perikelen op een kantoor in beeld brengt. „Dat je naar je werk gaat met geen ander doel dan elkaar dwars te zitten. Dat is echt het tegendeel van wat hier gebeurt. Hier zijn alleen maar slimme mensen, met allemaal hetzelfde doel. Als er een probleem is, lossen we dat op." Onder de grond vinden op vier plaat sen experimenten plaats, die luisteren naar de namen ALICE, ATLAS, CMS en LHCB. Ze doen in hun uiterlijke complexiteit nog het meest denken aan ruimteschepen. Alles is volge bouwd met magneten, stellages, be drading, registratiemateriaal, trappen, buizen, computers en metalen platen. Hier botsen normaal gesproken de deeltjes. De enorme magneten, soms manshoog, zorgen dat de protonen de juiste baan volgen. Machtige detecto ren registreren alles wat er na de bot- Met deze - versneller kunnen we nog tien tot vijftien jaar vooruit Dan moet er iets anders gaan komen Bij CERN werken alleen maar slimme mensen, met allemaal hetzelfde doel sing gebeurt. In welke deeltjes vallen de protonen uiteen? In welke richting gaan de quarks, muonen en fotonen? Met welke snelheid? Computers selec teren iedere seconde vijfhonderd bot singen uit de vele miljoenen die in dat tijdsbestek plaatshebben. Alleen de echt bijzondere exemplaren wor den nader onderzocht. Op deze ma nier is in juli 2012 het Higgs-deeltje ontdekt. Bij een klein aantal botsin gen ontstond een beeld dat alleen ver klaard kon worden met de theorieën van Higgs en Englert. Daarmee werd de standaardtheorie van de deeltjesfy sica sluitend. Elementaire deeltjes blij ken hun massa inderdaad te ontlenen aan het Higgs-veld. Op het prikbord van het restaurant ge tuigen krantenknipsels van de ontdek king, die de hele wereld over ging. Er zijn uitbundiger manieren denkbaar om het absolute hoogtepunt in decen nia deeltjesfysica te vieren. Misschien zorgt de ontdekking ook wel voor enige weemoed in de harten van de onderzoekers. Jarenlang werd toegeleefd naar dat ene doel, naar be vestiging van al datgene waar ze al tientallen jaren aan werkten. De LHC is er speciaal voor gebouwd. Valt met de vondst van het Higgs- deeltje het bestaansrecht van de deel tjesversneller niet weg? Waarom zou het door crisis getroffen Europa nu nog honderden miljoenen euro's per jaar vrijmaken voor deze speeltuin van deeltjesfysici? Het is een teken aan de wand dat landen als Spanje, Portugal en Griekenland maanden achterlopen met hun bijdrages. Hoe lang duurt het nog voordat Nederland de 50 miljoen euro uit de overheidsbe groting schrapt? CERN staat op een kruispunt, stelt Paul de Jong, terwijl hij uitkijkt op de imposante machinerie van het ATLAS- experiment. De Jong is hoogleraar in Amsterdam en onderzoeker bij het Nikhef, de organisatie die namens Ne derland wetenschappers afvaardigt naar Genève. „De vraag is of we de plek die CERN nu inneemt, willen be houden. Hier zitten de beste weten schappers van de wereld, er is nergens iets vergelijkbaars. Maar met de huidi ge deeltjesversneller kunnen we nog tien tot vijftien jaar vooruit. Dan moet er iets anders gaan komen." Zoeken naar iets wat we niet kennen door Sander van Mersbergen Paul de Jong Nicolo de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52