Politie niet blij met levensechte nepwapens p AY'ie"oorlogje wil spelen met namaak wapens moest voorheen de grens .over. Sinds kort is de schietsport air- -soft pok iixoos Lind legaal. Tot vreug- 4e van een groeiende groep fans._ SPECTRUM 7 actueel Toch geeft Patrick van Putten van eve nementenorganisator Veluwe Airsoft toe dat de sport uiteindelijk terug grijpt op het gevoel 'dat iedereen vroe ger had als hij als jongen soldaatje speelde'. Het gevoel van competitie. Van jagen en opgejaagd worden. Het outdoorterrein dat zijn vereniging in het Gelderse Hulshorst gebruikt is on langs zo ingericht en beveiligd dat air- softteams er nagenoeg ieder weekein de een skirm kunnen houden. Ver wacht daarbij geen ontploffende nep- bommen of granaten. Óp het terrein is alleen het geratel van de airsoft- apparaten te horen. Af en toe sprint een speler in camouflagepak voorbij. De een ziet eruit als een Amerikaanse soldaat, de ander als een commando van een speciale eenheid. Wie wordt geraakt, hoeft zich niet theatraal in de modder te storten, maar trekt braaf een fel oranje hesje aan: het teken van een voltreffer. Om vervolgens de straf- minuten buiten het speelveld uit te zitten. Dit is geen oorlog, dit is een op com putergames gebaseerd spel waarbij het ene team zogenaamd explosieven (twee eenvoudige kisten) van het an dere team in het bezit moet krijgen. Allen dragen ze speciale brillen, zoge heten airsoft goggles. „We letten heel strikt op de veiligheid", zegt Van Put ten. Zo'n biologisch afbreekbare BB kan volgens hem immers toch best hard aankomen. „Je houdt er wel eens een bult aan over. Vorige week kreeg ik er een tegen mijn hoofd. Dat voel je wel hoor. Maar daarom dragen de meesten ook een uitgebreide uitrus ting op hoofd en lichaam." Terwijl in de kantine de snacks in het vet worden gegooid om de tientallen magen van de lookalike-soldaten te vullen, start buiten een nieuwe match. De spelers zijn er een hele zon dag zoet mee. „Er heerst nog wel eens wat onbegrip over airsoft. Onbekend maakt onbemind, hè", aldus Van Put ten. Het uiterlijk van de spelers en de grote gelijkenis met echte wapens kunnen in eerste instantie afschrik ken, beseft hij. Daarom worden schiet- evenementen altijd op een voor de buitenwacht afgesloten terrein gehou den. „Sommige mensen denken gelijk aan Alphen aan den Rijn. Aan wapen- gekken. Maar daar heeft het natuurlijk niets mee te maken. Het is allemaal spel." Airsoft is geen onomstre den schietsport. Het mi nisterie van Veiligheid en Justitie zag airsoft- apparaten tot de wetswij ziging van begin dit jaar als 'naboot singen van vuurwapens' en merkte ze aan als 'voorwerpen die een ernstige bedreiging van personen kunnen vor men of die zodanig op een wapen lij ken, dat ze voor dreiging geschikt zijn'. Een meerderheid in de Tweede Kamer was er uiteindelijk toch voor de sport uit de illegaliteit te halen, vooral omdat airsoft in de ons omrin gende landen wel al jaren was toege staan. Staatssecretaris Teeven zegt zeker in het licht van het bloedbad in Alphen aan den Rijn wel degelijk rekening te houden met de mogelijke dreiging die van de nepwapens uit kan gaan. Daar om mogen alleen meerderjarigen die een verklaring omtrent het gedrag hebben én die lid zijn van een door het ministerie goedgekeurde airsoft- vereniging de sport beoefenen. Schie ten mag alleen op een daarvoor gecer tificeerde locatie. Het vervoer van de apparaten is alleen toegestaan naar een evenement en in een afsluitbare koffer, foedraal of tas. De nepwapens moeten bovendien thuis in een afsluit bare opslag worden bewaard. Politiebond ANPV blijft ondanks de aanvullende eisen bezorgd over het dreigende uiterlijk van de airsoft-ap- paraten en vooral over het ontbreken van een-op-eenregistratie van de nep wapens. De kans op ongecontroleerde verspreiding van dit soort nepwapens blijft daardoor groot, vindt de belan genvereniging van politiemensen. De vakbond vreest dat de gemiddelde agent een 'trek-pistool-moment' heeft als iemand met een air- soft-apparaat voor hem staat. „Dit leidt gegaran deerd tot inci denten", aldus ANPV-voorman Walter Wel ting. In het buitenland, zoals in Flori da, hebben die incidenten al plaats ge had. De SP-fractie in de Tweede Kamer deelde afgelopen zomer de zorgen van de politiebond en stelde Kamer vragen. Staatssecretaris Teeven erken de in zijn beantwoording dat de nep wapens geen uniek serienummer heb ben - de apparaten zijn nu eenmaal niet als wapens te categoriseren, maar benadrukte dat er wel degelijk enige vorm van registratie plaatsheeft: wie een airsoft-apparaat aanschaft bij een erkende verkoper moet een lidmaat schapskaart van de NABV kunnen overleggen. Verkoop en doorverkoop aan onbevoegde personen is verbo den. Bovendien moet de verkoper de datum van verkoop, de naam van de koper, het aantal, het fabrikaat en het type van de apparaten registreren. Die gegevens worden zeven jaar bewaard. Leden mogen ook zelf een airsoft-ap paraat invoeren, mits ze geregistreerd zijn bij de erkende airsoftvereniging. „Maar wie gaat dat handhaven? De po litie stuit er vaak pas op als zo'n appa raat ergens in het openbaar verschijnt. Bovendien kan iemand die zo'n nep- wapen heeft het zo onderhands door verkopen", aldus ANPV-voorzitter Welting, die verwijst naar een inci dent in Den Haag met een airsoft-ap paraat. De politie sloeg daar afgelopen juli alarm om een 'wapen' dat duide lijk zichtbaar in een auto lag. De straat werd afgezet en de auto onder zocht door een groot aantal agenten. Bij nader inzien bleek het om een op een machinepistool gelijkend airsoft- apparaat te gaan. Airsoftbond NABV vindt de zorgen niet terecht. „We zijn daar ook over in gesprek gegaan met de politiebond. Feit is dat de aanschaf van, het spelen met, en het vervoer en bezit van air- soft-apparaten aan strenge regels ge bonden zijn. Wij screenen iedereen. Wie kwaad wil, kan altijd iets vinden om mee. te dreigen. Een echt wapen kun je voor minder geld net over de grens krijgen", aldus NABV-voorzit- ter Dekkers. Wie kwaad wil, kan altijd iets vinden om mee te dreigen ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 De wapens die bij airsoft worden gebruikt, zijn niet van echt te onderscheiden. foto's Bram van de Biezen reageren? spectrum@depersdienst.nl Joachim Dekkers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51