j—B—jWisai 6 SPECTRUM 66 -s Dit is geen wapen, het is een appa raat. Zie je die tandwielen en ve ringen? Absoluut niet geschikt voor echte munitie." Joachim Dekkers uit Waalwijk doet er alles aan om het onschuldige van de vervaarlijk uitziende airsoft- apparaten nog maar eens te benadruk ken. Maar de 'wapens' zien er wel le vensecht uit, erkent de medeoprich ter en voorzitter van de Nederlandse Airsoft Belangen Vereniging (NABV). Zelfs een kenner zal twee keer moe ten kijken om te ontdekken dat de AK-47, een kalasjnikov, die in een vi trine op de Utrechtse gamebeurs First Look staat, eigenlijk een elektrisch ap paraat is waarmee alleen zogeheten BB's - 6 millimeter kleine, afbreekba re balletjes - afgeschoten kunnen wor den. Ook het leger en de politie oefe nen wel eens met deze nepwapens. Dekkers: „Het realisme is de essentie van deze sport. In vergelijking met paintball ziet het er allemaal veel ech ter uit en dat is wat veel spelers ook zo mooi vinden. Het oogt professione ler, tegelijkertijd is de schotkracht la ger dan van bijvoorbeeld een lucht buks. Natuurlijk voel je zo'n balletje. Maar het is niet meer dan een spelden prik. Het blijft een gentleman's sport. „Als je een tikje op je uitrusting hoort, weet je dat je geraakt bent en trek je je terug", aldus Dekkers, die er net als de andere aanwezige airsofters uitziet alsof hij rechtstreeks uit de Golfoorlog is komen aanwaaien. De uitrusting, veelal bij elkaar gesprok keld via gespecialiseerde internet shops, is voor de spelers net zo belang rijk als het 'wapen'. Enkele teams doen aan reënactment, het naspelen van echte oorlogen. De Golf- en Vietnamoorlog zijn populair en geschiedvervalsing mag: de uit his torisch oogpunt correcte winnaar kan aan het einde van de dag de verliezer zijn. Dat de NABV voor het eerst openlijk op een gamebeurs staat, beschouwt de vereniging als een mijlpaal. Tot af gelopen januari was het ten strengste verboden in Nederland een dergelijk lookalike-wapen te bezitten of te ver voeren, laat staan om ermee te schie ten. Een erfenis uit de oude Wet wa pens en munitie. En dus waren man nen als Dekkers jarenlang aangewe zen op skirms, zoals de wedstrijden worden genoemd, in België, Duits land en Frankrijk. Nederlanders moch ten de sport beoefenen, maar de spul len niet meenemen naar eigen land. Tilburger Ronald Meeuwissen moest daarom naar het buitenland voor zijn hobby: „Dat betekende dat ik ieder weekeinde de grens over moest. Niet alleen om te spelen, maar ook om de apparaten op te halen en weer in te le veren. Dat was natuurlijk niet echt makkelijk, eerst naar Antwerpen om de apparaten op te halen en daarna pas naar het evenement." Meeuwissen en Dekkers hebben meer dan tien jaar in Den Haag gelobbyd om airsoft gelegaliseerd te krijgen. Nu dat eindelijk gelukt is, loopt het vol gens de NABV storm met aanmeldin gen. De teller staat inmiddels op meer dan 2.600 leden. Tientallen locaties in ons land zijn inmiddels voor het schietspel ingericht. Iedere maand ko men er volgens Meeuwissen tiental len nieuwe leden bij. Wie dat zijn? Voornamelijk mannen, overwegend twintigers en dertigers die de dienst plicht nooij hebben meegemaakt en dat soms betreuren. Mannen die in het dagelijks leven op kantoor wer ken, maar van jongs af aan gefasci- Airsoft gaat ook om kameraad schap en om het bezig zijn in de buitenlucht neerd zijn door wapens en oorlogs techniek. Maar de beoefenaars van air soft zijn vooral ook gamers. Het is geen toeval dat de eerste demonstra tie van de NABV wordt gegeven op First Look, een van Nederlands groot ste gamebeurzen. „Hier is onze doel groep", beaamt voorzitter Dekkers. Het live-schietspel is in de jaren ne gentig vanuit game-walhalla Japan naar Europa overgewaaid. „Mensen die van airsoft houden, zaten tot voor kort misschien binnen uren te ga- men. Nu doen ze het in de buiten lucht. Met de voeten in de modder." De uitrusting en nepwapens kosten honderden euro's. Voorheen waren de spullen alleen via internet of bui tenlandse winkels te krijgen, maar in-/ middels ook bij gecertificeerde wapen handelaren in Nederland. Het is een dure, tijdrovende hobby. Wie het sim pelweg als 'oorlogje spelen voor vol wassen jongetjes' betitelt, snapt vol gens de airsofters niet waar het daad werkelijk om draait. „Het gaat ook om kameraadschap, om het bezig zijn in de buitenlucht. En ook om de span ning en behendigheid. Het vergt een heel ander soort hand-oogcoördinatie dan bij wapens die wél terugslag heb ben als je ermee schiet." "IB volwas 0*C*V. door Niki van der Naald Airsoftvoorzitter Joachim Dekkers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50