SPECTRUM 5 BIOGRAFIE NOUT WELLINK zich voorstellen dat in de toekomst andere kanalen wprden aangeboord, bijvoorbeeld crowdfunding en speciale fondsen, zoals het Zeeuws Investerings fonds of de afgelopen week gepresenteerde Zeeuw se Kredietunie, waarin overheid en particulieren sa menwerken. „We hebben ons erg afhankelijk ge maakt van de financiering door banken, terwijl er een wijde zee met geld is waarin je als bedrijf kunt vissen. De afhankelijkheid van banken is een van de oorzaken dat de Europese economie zich minder snel herstelt dan de Amerikaanse. De financiering komt hier minder snel van de grond." Wellink is geboren in het Gelderse Bredevoort, dicht bij de Duitse grens. Voor veel van zijn klasge noten was het normaal om na de middelbare school in Duitsland te gaan studeren en zijn geboor teplaats heeft zich altijd als een internationale boekenstad geafficheerd. Zo moet Zeeland ook over de grens durven kijken, vindt Wellink. „De econo mie houdt niet op bij landsgrenzen. Ik denk liever in natuurlijke clusters dan in termen van: dit is mijn land en dat moet concurreren met België. Dat is oude koek. Rotterdam, Zeeland en Antwerpen vormen samen een toegangspoort tot West-Europa en moeten dus niet met elkaar blijven concurreren. Het is een grote, boze wereld waarin je moet zien te overleven. Kijk naar groeiende economieën als Chi na en Brazilië. Daar zitten onze concurrenten. In vergrijzende landen als het onze komt economi sche groei niet meer uit een uitbreiding van de be roepsbevolking, maar uit een stijging van de pro ductiviteit door slimmer en efficiënter te werken. Dan kom je al gauw op samenwerken. Als je het to taal wilt optimaliseren, moet je bereid zijn op on derdelen iets in te leveren. Dan moet je afstand van dingen durven doen. Dat is heel moeilijk, maar het is ook noodzakelijk, met zoveel concurrentie van buiten." Met enige verbazing heeft Wellink dan ook de strubbelingen rond de Hedwigepolder gevolgd. „Ik ben op dit gebied een leek, maar voor buitenstaan ders is dat een heel vreemde discussie, eerlijk ge zegd. Ik snap wel dat het teruggeven van land aan water instinctief heel moeilijk is, zeker in Zeeland. Maar als er geen alternatiefis, moet je dat niet blij ven dramatiseren, want er kunnen schone nieuwe dingen gebeuren. Als theraurier-generaal van Finan ciën was ik ambtelijk verantwoordelijk voor de do meinen. Ik herinner me uit discussies rond het mid den van de jaren zeventig dat ik een directeur had die altijd maar zat te zeuren over die Oostvaarders- plassen, daar komen steeds meer vogeltjes en als dat zo doorgaat dan kunnen we daar nooit produc ten op verbouwen. En wat is er gebeurd? Daar is een wonderlijk mooi natuurgebied ontstaan. Ie moet dus niet altijd dogmatisch zijn dat het slechter wordt als je dingen terug aan de natuur geeft." „Bij de Hedwigepolder zie je dat je meer aan samenwerking moet den ken omdat je anders niet optima le besluitvorming krijgt. Natuur lijk had de regio zich in totali teit een oordeel moeten vor men over wat de beste oplos sing voor alles was. Maar hier krijg je dus gesplitste besluit vorming. Bestuurlijk zijn dat natuurlijk best moeilijke proble men. Er zijn twee landen bij be trokken, er zijn grote commer ciële belangen bij. Eigenlijk moet je al veel vertrouwen in elkaar hebben en een heel hechte vorm van samenwerking, voordat je over dit soort grote beslissingen wat onthechter en in het gemeenschappelijk belang kunt denken. Dat is lastig. Zeeland en de omliggende regio's hebben de afgelopen jaren tijd verspeeld. Ze zijn in een con flict blijven hangen, maar op een gegeven moment moet er een knoop worden doorgehakt, ook als dat niet de meest optimale beslissing is. Het moet een keer afgelopen zijn. Dat heb je ook met het beleid van de regering op dit moment. Je kunt eindeloos blijven praten hoe je precies de sociale zekerheid moet inrichten, of het ontslagrecht of wat je met de woningbouw moet doen. Soms is het beter een niet volmaakte beslissing te nemen dan almaar te blij ven praten. Een samenleving moet verder, een eco nomie moet verder, je moet je altijd realiseren: je denkt dat je de wijsheid in pacht hebt maar er gebeuren altijd dingen daarna die je niet had kunnen voorzien. Zoals met de Oostvaar- dersplassen." ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 grens durven kijken In 1943 geboren in Bredevoort Studeerde Nederlands recht in Leiden en promoveerde in de economie in Rotterdam Was van 1997 tot 2011 president van De Nederlandsche Bank Is nu toezichthouder in het bestuur van de Bank of China Nout Wellink foto's ANP fotomontage Kees Lammers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49