Waarop moeten de Zeeuwen hun geld inzetten? Nout Wellink spreekt er deze week over, als Mid delburg eventjes zijn standplaats is. 4 SPECTRUM interview Cola light. Wie de afgelopen we ken de televisieserie De Prooi - heeft gevolgd had de bestelling van Nout Wellink tijdens het in terview in het Haagse café De Posthoorn kunnen raden. Het is het lievelingsdrankje van de man die jarenlang president was van De Nederlandsche Bank. In die fijnctie stond hij in 2007 met zijn neus bovenop de ineenstorting van Neerlands grootste bank ABN/Amro. Daarover gaat de veelgeprezen te levisieserie, gebaseerd op het boek De Prooi van fi nancieel journalist'Jeroen Smit. Wellink reageert ge amuseerd op de vraag hoe het voelt om te worden uitgebeeld door een acteur (Victor Löw), die inder daad herhaaldelijk een blikje cola verorbert. „Ik heb het niet gezien, maar ik las in een krantenar tikel dat ik als Pontius Pilatus mijn handen in on schuld was. Kijk, Jeroen Smit heeft echt een heel goed boek geschreven, maar je moet je wel realise ren dat het maar over één aspect van dat bedrijf gaat. Je hebt die bank, dan komt er een boek dat één aspect beschrijft, en dan de film waarin alles nog weer verder wordt uitvergroot. De kans dat je met zo'n film voldoende dicht bij de waarheid blijft, is naar mijn oordeel betrekkelijk klein." Dinsdag en woensdag is Wellink te gast bij het pro ject Standplaats Zeeland. Thema van zijn bezoek is de rol en regie van banken in tijden van crisis. Wel link beseft dat je niet heen kunt om het belabberde imago van banken, volgens velen de veroorzakers van de kredietcrisis. Recente schandalen als bij de Rabobank houden het slechte imago in stand. „De bancaire sector is doorgeschoten, maar ik vind dat men in de reacties ook doorschiet. Er werken honderdduizenden mensen in die sector en dat zijn niet allemaal grijpers en graaiers. Mij is wel verwe ten dat ik het probleem wegdefinieer, maar ik vind dat we moeten kijken hoe de samenleving zich heeft ontwikkeld na de Tweede Wereldoorlog. Men sen zijn allemaal hebberiger geworden. We willen duurdere kleren, een mooi telefoontje, een mooier huis, ver op reis. Vroeger moest je sparen voor de toekomst en wij zijn gaan lenen van de toekomst. We zijn het geld dat we morgen nog moeten verdie nen alvast gaan opmaken. Met hypotheken zijn we tot de grens gegaan van wat we konden lenen. Daar kun je de banken de schuld van geven, maar de mensen die om dat geld zeurden en degenen die hebben nagelaten daar een goede regelgeving voor in het leven te roepen, zijn net zo goed verantwoor delijk. Het is een cultureel proces geweest als ge volg van een ongekende welvaartsstijging. Banken stonden dichter op het geld, dus misschien was de verleiding om verkeerde dingen te doen daar wel groter. Daarop hadden we alerter moeten zijn." Uit een onlangs gepubliceerd rapport over de ver groening van de chemische industrie in Zuid west-Nederland blijkt dat de groeikansen van inno vatieve bedrijven worden belemmerd doordat ban ken tegenwoordig minder makkelijk kredieten ver strekken. Wellink snapt dat wel. „De bank heeft vanouds een intermediaire functie, namelijk om spaargelden en investeringen bij elkaar te brengen. Maar het vermogen van de banken om die functie te vervullen is verstoord, omdat ze zeifin de proble men zijn gekomen. Ze zitten nog op de blaren en moeten dat eerst oplossen. Het kan wel zijn dat ban ken zo nu en dan overreageren. Ze zijn zo bang ge worden door de verliezen die ze hebben geleden. Moet je je voorstellen, in zo'n bank die destijds is omgevallen, die gered moest worden, zitten dan mensen die verantwoordelijk zijn voor het verle nen van kredieten. Die zijn als de dood om nog eens risico's te nemen, omdat ze ook niet weten hoe morgen eruitziet. Stel, je hebt een heel innova tief idee met betrekking tot de energievoorziening. Dat kan met getijdenstroom zijn of een lumineus idee met zonnepanelen. Dan zit daar een bankier, die kijkt ernaar en die denkt: 'Straks hebben we schaliegas, en voor je het weet is het een verkeerde investering geweest.' De ervaringen uit het verle den maken voorzichtiger. Ik vind wel dat banken positiever naar de samenleving mogen kijken. Ze zijn zo neutraal in het doorgeven van kredieten dat wat wij noemen maatschappelijk verantwoord on dernemen onvoldoende in hun praktijk mee weegt." Volgens Wellink moeten bedrijven minder afhanke lijk worden van banken. In Amerika komt de finan ciering van het bedrijfsleven maar voor één derde van de banken, in Europa voor twee derde. Hij kan STELLINGEN VOOR HET DEBAT MET NOUT WELLINK 1Banken zijn te voorzichtig geworden in het verlenen van kredieten en dat is slecht voor de Zeeuwse economie 2. Zeeland is geen aantrekkelijke provincie voor investeerders 3. Europa is een zegen voor Zeeland Stem en lever commentaar op: www.pzc.nl/standplaats STANDPLAATS ZEELAND Vroeger moest je sparen voor de toekomst en wij zijn gaan lenen van de toekomst Zeeland moet over de door Ernst Jan Rozendaal 9 té'" Dinsdagavond 12 november gaat Nout Wellink in de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg in debat met het publiek, onder meer over bovenstaande stellingen. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: gratis. Kaarten reserveren: www.zeeuwsebibliotheek.nl Woensdag spreekt Wellink met Zeeuwse scholieren, studenten, bestuurders, ondernemers en vertegenwoordigers van maat schappelijke instellingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48