Dit is mooie promotie Passie delen met anderen SPECTRUM 3 Een beetje onwennig was het wel, de eerste dagen dat Eddy Lindenberg tijdens zijn werk zaamheden bij de Roem van Yerseke werd gevolgd door een cameraploeg. „In het begin pas je je wel even aan, maar op den duur ben je zo druk bezig met je werk, dat je die camera glad niet meer in de gaten heb. Tot het moment dat ze voor je voeten lopen", lacht hij. Lindenberg hoefde niet lang na te denken over het verzoek van de EO. „Thuis heb ik het er wel even over gehad, maar zoiets passeert maar één keer, dat is een kans die je moet grijpen." Buiten de ervaring voor zichzelf, vindt Lindenberg de documentaireserie ook een goede recla me voor de mosselsector en zijn werkge ver. „Ik denk dat het een mooie promotie- film wordt." Bovendien kon hij goede af spraken maken met de programmamakers over wat er thuis en op het werk gefilmd werd. „Ze hebben de start van het seizoen gefilmd en dat is wel het spannendste mo ment van het jaar", zegt hij. Dat Yerseke maandag massaal naar Mosselmannen gaat kijken, staat voor Lindenberg buiten kijf. „Maar of ze het ook tien afleveringen lang volhouden weet ik niet hoor!" De grootste drijfveer voor Jos Steketee om mee te doen met Mosselmannen is de pas sie voor zijn werk als mos selkweker. „Ik heb zoveel liefde voor dit vak, dat ik graag aan ieder een laat zien hoe mooi het wel niet is." Steketee voelde al snel een klik met de programmamakers. „Ze zijn ook twee da gen meegeweest naar het Wad. Dan zit je toch een tijd lang met z'n allen op een kot ter van 36 bij 6 meter. Gelukkig waren het leuke mensen en was er ook heel veel ge zelligheid." De schipper van de YE 72 moest nog wel zijn vrouw overtuigen om mee te doen. „Die was er in het begin niet zo van gecharmeerd", geeft hij toe. „Maar dat thuis filmen hoort er bij. Het liefst zou ik ze een jaar lang willen laten zien hoe we met de nieuwe technieken mossel zaad invangen en opkweken, maar het pro gramma moet meer worden dan een pro motiefilm voor mossels", realiseert Steke tee zich. Hij heeft begrip voor collega's die minder enthousiast waren over de do cumentaire. „Veel mensen zitten er niet op te wachten om de hele dag met een ca mera in je nek te lopen. Aan de andere kant is ook niet iedereen geschikt. Je moet natuurlijk wel een beetje kunnen praten." niemand meewerken. In Spakenburg ging de rode loper uit, maar in Yerseke zeiden ze: ga maar naar de buurman. Er waren dagen dat ik wel de haren uit m'n hoofd kon trekken als ik over de Zanddijk wegreed." Dankzij veel gesprekken heeft Joosse uiteindelijk het vertrouwen van vijf vissermannen (ook kreef tenvissers worden geportretteerd) en hun gezinnen gewonnen. Vervolgens was het zaak om de hoofd rolspelers zo authentiek mogelijk over te laten ko men. „Anders dan in Spakenburg, praat in Yerseke iedereen nog dialect. Ook jonge kinderen. Die kwa men soms naar mij toe en dan leek het wel of ze Chinees praatten. Dat is echt uniek." Joosse wilde voorkomen dat de betrokkenen in het Nederlands op zijn vragen zouden antwoorden. „Om dat te voorkomen had ik een trucje bedacht. Zelf proberen Zeeuws te praten was geen succes, dus zei ik achter elke zin 'eee', zoals de Yesenaeren zelf ook doen. Dat triggerde hen om in het Zeeuws te antwoorden." Het gevolg is wel dat vrijwel de he le serie moet worden voorzien van ondertitels. Joosse is tevreden over het eindresultaat, maar denkt niet dat het een 'kijkcijferkanon' wordt. „Dat komt omdat je als kijker nog veel zelf kunt invul len. Je wordt niet door een vette voice-over bij de kladden gegrepen en meegenomen in emoties. Dit is slow-tv, dat past ook goed bij het tempo van de mosselkwekers en van Yerseke, dat lager ligt dan bij andere vissers." Door het tempo, de sferische beel den van de Oosterschelde en van Yerseke en de extra aandacht voor geluid en kleur is het een 'filmisch' geheel geworden. „In al het tv-geweld van tegenwoordig is daar behoefte aan, denk ik. Kijk maar naar natuurseries van de EO zo als 'Africa' die op prime-time miljoenen kijkers trekken." ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Eddy Lindenberg. Jos Steketee. De beelden in de documentaireserie Mosselmannen doen filmisch aan. foto's Dik Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47