Van juni tot september volgde pro grammamaker Maarten Joosse vijf Yesenaeren en hun gezinnen. Het eindresultaat, 'Mosselmannen' wordt vanaf maandag uitgezonden. 2 SPECTRUM Vijf mannen zitten gehurkt op de groengeschilderde dekplanken van een Yersekse mosselkotter. Tussen hen in staat een stalen mand met mossels die net zijn opgevist van een perceel op de Oosterschelde. De vissers proeven de rauwe schelpdieren en con cluderen dat het met de smaak in elk geval goed zit. Programmamaker Maarten Joosse glimlacht tevre den als deze scène uit de eerste aflevering van Mosselmannen voorbijkomt in de montage ruimte van het kantoor van de EO in Hilversum. Even later staat de be manning in de keuken aan boord een pannetje mos sels te koken. 'Als je denkt dat het genoeg is, moet je altijd nog een beetje doen', zegt één van hen ter wijl hij met de peperbus schudt. Joosse: „Ik vind die broederschap prachtig. Die mannen koken met z'n drieën zelf hun eten en lassen even later een pijp aan elkaar. Ze doen echt alles zelf aan boord." Het zijn déze beeldén waar hij de afgelopen maan den in het kielzog van vijf vissermannen voor in Yerseke, op de Oosterschelde en de Waddenzee ver toefde. Het eindresultaat, tien afleveringen van ongeveer een half uur, wordt vanaf maandag twee weken lang uitgezonden door de EO op Nederland 1. „De boeiende verhalen, mooie plaatjes en authentieke mensen maken deze documentaireserie interes sant", zegt Joosse. Zo beleeft de kijker tijdens de eer ste aflevering de moeizame seizoenstart door de ogen van mosselkweker Jos Steketee en Eddy Lin- denberg, werkzaam bij Roem van Yerseke. „De spanning op de mosselveiling, de eerste mosselen die 's nachts bij de Roem worden binnengebracht... We laten vooral het werk zien." Toch komt ook het persoonlijke leven van de 'mosselmannen' in beeld. Zo is in de eerste af levering te zien hoe Mariska, de vrouw van Jos, de week met haar drie kinderen doorbrengt als haar man een week op 't Wad zit. Mossel mannen is het vervolg op 'Voetbal, Keek en Kibbe ling', de docusoap waarin de bewo ners van de voormali ge vissersplaats Bunschoten-Spakenburg centraal staan. „De EO wilde hier dit jaar een vervolg op", vertelt Joosse. Voor hem is Zeeland, gezien de Walcherse roots van zijn vader, geen onbekend terrein. Na een kijkje te hebben genomen in Zierikzee, Bruinisse en Katwijk, koos hij voor Yerseke. „Alleen al op de oesterputten ben ik verliefd geworden, maar ook op het industrieterrein langs het water trok me. Er is al tijd werk en bedrijvigheid." Volgens Joosse zijn er nog maar weinig plaatsen in Nederland waar de vis serij zo nadrukkelijk zijn stempel op het dagelijkse leven van veel inwoners drukt. Hij had graag een nog beter beeld van dorp willen schetsen door ook het leven van een 'mosselgezin' uit de gereformeerde gemeente met de camera te volgen. Dat is niet gelukt. „Bij een aantal ger-gem-families waren we heel ver, maar ging het uiteindelijk niet door", vertelt de programmamaker. Het vinden van kandidaten was sowieso een zware opgave. „Van de oesterkwe kers wil- 'Yerseke is nog een écht vissersdorp' door Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46