~r tappen te veel af Polioprik voor twintig miljoen kinderen IN HET NIEUWS 3 Waarde akkoord VS met Iran discutabel Gestolen tractors verkocht in Roemenië t P w Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? Bel: 0118 - 57 24 27 Met de deelname van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken leek het overleg van zes we reldmachten met Iran in Genève gisteren in een beslissende fase. Sinds Hassan Rohani afgelopen zomer is gekozen tot president is Iran bereid te onderhandelen over nucleaire aspiraties. Het zegt steeds met zijn kernprogramma vreedzame doelen na te streven, maar wordt niet geloofd. Dreigende taal uit het Amerikaan se Congres en uit Israël maakt dui delijk dat president Obama onder druk wordt gezet. Als er geen gro te toezeggingen in het akkoord staan, lijkt het zonder waarde. Donderdag nog liet senator Bob Menendez, partijgenoot van Oba ma, weten dat er geen sprake kan zijn van minder sancties zonder concessies van Iran. Israël vindt de niet openbaar ge maakte onderhandelingsvoorstel- len 'te licht'. Premier Netanyahu zei na overleg met Kerry: „Iran krijgt de deal van de eeuw." De tractoren, met een waarde tus sen de 35.000 en 60.000 euro, blij ken te zijn gestolen in West-Euro pa. Ook in Midden-Zeeland wer den tractors ontvreemd. Vorige maand zijn in drie weken tijd op Zuid-Beveland en Walcheren ne gen landbouwvoertuigen, zoals tractoren en enkele zitmaaiers, ge stolen. De politie heeft vijf aan houdingen verricht bij een bedrijf in Noord-Roemenië waar de trac tors zijn verkocht. De boeren zijn woedend, omdat de tractors met behulp van de Roemeense over heid zijn ingevoerd. „Ik heb de tractor op factuur gekocht en alle papieren erbij gekregen", zegt een gedupeerde. „Daardoor dacht ik dat netjes zaken deed. Nu blijkt zelfs de overheid mee te werken aan deze praktijken." De boeren zeggen schadeloosstelling te wil len. Uit deze zomer gepubliceerde ge gevens van het ministerie van Vei ligheid en Justitie blijkt dat het aantal telefoon-en internettaps de afgelopen jaren in Nederland al leen maar is gestegen. Tappen moet geen standaardreactie van de politie en het OM worden Het aantal door de politie geïni tieerde en door justitie en een rechter-commissaris goedgekeur de telefoontaps lag in 2012 op 25.487 telefoonnummers. Dat is 3 procent meer dan het jaar ervoor. Het aantal vorderingen voor het verkrijgen van historische belgege- vens lag vorig jaar op 56.825,10 procent meer dan in 2011. Het aan tal internettaps bedroeg 16.676, vijf keer zoveel als het jaar ervoor. Die stijging zou te verklaren zijn door de opkomst van de smart- phone. In een bijbehorende Kamerbrief benadrukte minister Ivo Opstel ten dat 'een zorgvuldige afweging wordt gemaakt van het nut en de noodzaak van de telefoon- en in- ternettap'. Een week nadat bij diverse kinde ren in Syrië polio werd vastge steld, is de inentingscampagne in het Midden-Oosten al begonnen, meldden de Wereldgezondheids organisatie (WHO) en Unicef gis teren. De bedoeling is dat twintig mil joen kinderen in zeven landen en gebieden herhaaldelijk worden in geënt, waarmee het de grootste in entingscampagne in het Mid den-Oosten ooit wordt. De eerste uitbraak van polio in Syrië sinds 1999 heeft tot nu toe tien kinde ren verlamd en bedreigt honderd duizenden kinderen in de regio, stelde de WHO. Ieder geval van polio kan leiden tot 200 nieuwe infecties. Er is geen geneesmiddel tegen polio, maar inenting kan de ziekte wel voorkomen. De terugkeer van polio in Syrië kan risico's met zich meebrengen voor Europa, waarschuwen Duit se wetenschappers. Grote aantal len Syriërs ontvluchten het land en zoeken hun heil in naburige landen en Europese staten, die tot nu toe poliovrij waren. steden dan nu via de AWBZ is ge regeld. Alles is dus onzeker gewor den, schetst hij, Jaaps beschermd wonen én zijn dagbesteding. Ria Trinks (74) ziet haar pleeg zoon met schizofrenie echt 'op knappen' in een beschermd wo nen-instelling die hem 24 uurs- zorg biedt. Maar de gemeenten ne men dit straks 'niet zomaar één op één over', zegt ze bezorgd. „Hun uitgangspunt is zelfstandig wonen." Iets wat Melchior abso luut niet kan, vertelt ze: „In de tijd dat hij op een flatje woonde - kwam hij ieder etmaal wel zes - keer bij ons. Ook 's nachts. Dan stond hij letterlijk aan ons bed." In een wanhopige, psychotische en ook vaag suïcidale toestand, be schrijft ze. „Ik zie het niet meer zitten, zei hij dan." Ze had vreselijk veel medelijden - met hem: „Hij was dan zo volko men de weg kwijt, dat hij alleen maar afgrijselijk angstig op de grond kon liggen." Dan was het af wachten tot de medicijnen, die hij eerder was vergeten in te ne men, zouden gaan werken en hem konden kalmeren. Afgelopen week gaf Van Rijn aan dat gemeenten in gesprek met de cliënt zullen kijken welke zorg no dig is. Dat zou eventueel ook be schermd wonen kunnen zijn. Dit gaat het Landelijk Platform GGz echter lang niet ver genoeg. „Het biedt te veel onzekerheden. Want het recht op zorg verdwijnt", zegt Mirjam Drost. „Het is maar af wachten wat de gemeente biedt." psychiatrische behandeling gaat naar de Zorgverzekeringswet, de zorg waar het accent ligt op bege leiding (zoals beschermd wonen) naar de Wet maatschappelijke on dersteuning, uitgevoerd door ge meenten. „Ik houd mijn hart vast", zegt Henk. „Gemeenten hebben geen enkele kennis als het gaat om dit soort zorg. Zij krijgen een pot geld maar kunnen ze adequate zorg voor mijn zoon inkopen?" Daarbij krijgen gemeenten hier voor een veel kleiner budget te be- ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 AANGEENBRUG ELECTRO www.aangeenbrugelectro.nl www.dotrepareerikzel|w[el[.pl het straks met J aap? CENÈVE - John Kerry temperde gis termiddag laat plots de verwachtin gen omtrent een akkoord met Iran over zijn kernprogramma. Toch lijkt een overeenkomst dichtbij. Het is de vraag of die leidt tot ver zachting van de ingrijpende econo mische sancties jegens het land en uiteindelijk tot een Iran dat geen kernbom wil maken. SATU MARE - Zestien Roemeense boeren slepen de Roemeense staat voor de rechter, nadat donderdag hun tractors door de politie in be slag waren genomen. Dat meldt de Roemeense televisiezender TVR 1. Marc van Nimwegen, procureur-generaal GENEVE - Ruim twintig miljoen kin deren in Syrië en de omringende landen worden ingeënt tegen polio in een poging verspreiding van de verlammingsziekte tegen te gaan. Op verzoek zijn de namen van Henk en Jaap gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3