tussen buitenaards gespuis 66 Vooral mijn zoon Owen vindt het heel stoer zijn vader zo op televisie te zien ENTERTAINMENT 39 ER-hunk Noah Wyle heeft eindelijk een hoofdrol, in sciencefiction- serie Falling skies. „Mijn karakter Tom is net als ik een familieman." Noah Wyle (42) was jaren lang een acteur die vooral bekend was om bijrollen. Hij brak door naast Tom Cruise en Jack Nicholson in A few good men. Daarna speelde hij elf seizoenen lang - toch wel in de schaduw van George Clooney - dokter John Carter in de succes volle ziekenhuisserie ER. Die bijrollen lagen hem blijkbaar goed. Niet voor niets werd hij maar liefst vijf keer genomineerd voor een Emmy en drie keer voor een Golden Globe in de categorie Best supporting actor in a series. Na zoveel bijrollen is Wyle wel klaar voor het echte werk. Dat vonden ook de Hol- lywoodbazen. Tegenwoordig speelt hij de hoofdrol in het succesvolle Falling skies, een sciencefictionserie uit de koker van Ste ven Spielberg. Het derde seizoen is in de VS het best bekeken, met 6,2 miljoen kij kers; een vierde seizoen is al in de maak. In Falling skies is de aarde verwoest na een buitenaardse aanval, overlevenden probe ren het gevecht tegen aliens aan te gaan. Wyle kruipt voor deze gelegenheid in de huid van Tom Mason, een ex-geschiedenis docent aan Boston University, die zijn his torische kennis inzet in de strijd tegen het buitenaards gespuis. Op papier klinkt dat niet heel sexy; aliens bestrijden met kennis. Maar op beeld spat de spanning en sensatie er vanaf. Mason be schikt immers ook over een enorme histori sche wapenkennis en weet daar in de prak tijk goed gebruik van te maken. „Hij is be ter voorbereid dan de meeste mensen, om dat hij weet dat de geschiedenis zich steeds herhaalt. Tom doorziet de aanvalsstrategie en kan zich hierdoor goed verdedigen." Falling skies heeft voor de kijkers veel actie en special effects in petto. Is het voor Wyle een jongensdroom die uitkomt? „Ik was een enorme Star trek-fan, maar vroeger wil de ik vooral cowboy worden. Nu ik er zo over nadenk, is Falling skies een soort mo derne western, vind je niet?" Inleven in Tom Mason is voor hem niet moeilijk. „Tom is net als ik een familieman en doet er alles aan zijn gezin veilig te stel len. Voor mij zou dat ook het allerbelang rijkste zijn. Al weet ik niet of ik net zo moe dig als hij zou reageren op zo'n aanval." Momenteel is Wyle bezig met de opnames van het vierde seizoen. Hij verruilt woon plaats LA voor het Canadese Vancouver en Toronto, waar afwisselend wordt gedraaid. Voor de serie is Wyle vier maanden in touw. Dat is voor hem enigszins te over zien. De rest van het jaar probeert hij zo veel mogelijk bij zijn zoon Owen (11) en dochter Auden (8) te zijn. De acteur resideert in Hollywood Hills, in een ranch die ooit voor actrice Bo Derek werd gebouwd. Tot voor kort woonde hij daar samen met echtgenoot Tracy Warbi- nis, een visagiste die hij in 1996 op de set van The myth of fingerprints ontmoette, maar het koppel scheidde in 2009. Toch ziet Wyle zijn kinderen dagelijks. „Ze zijn trots, ja. Vooral mijn zoon vindt het heel stoer zijn vader zo op televisie te zien." In LA is hij actiefin zijn eigen theatergezel schap Hollywood's Blank Theatre Compa ny, waar hij al 21 jaar deel van uitmaakt. „Het is een belangrijk onderdeel van mijn w leven. Omdat ik voor Falling skies toch een deel van het jaar ergens anders zit, is het fijn de rest van het jaar niet te veel te hoe ven reizen." In het theater weet hij vooral de interactie te waarderen. Iets wat hij in Falling skies soms moet missen. In de serie wordt voor namelijk gebruik gemaakt van special ef fects, dus het komt dikwijls voor dat de hoofdrolspeler dagen voor een groen scherm speelt en zijn tegenspeler moet in- beelden. „Soms is dat lastig. Maar voor de écht belangrijke scènes wordt een andere acteur in een alienpak gehesen om mij te genspel te geven." Vooral in het derde seizoen, als Tom plots met een buitenaardse bevolkingsgroep moet samenwerken, is het voor Wyle toch fijn dat er zo'n oplossing is. „Geloof mij, dat speelt toch een stuk prettiger." seur. ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Noah Wyle Noah Strausser Speer Wyle Noah Wyle wordt op 4 juni 1971 geboren in Hollywood, Californië. In 1992 speelt hij in 'A few good men', maar twee jaar later breekt hij pas echt door als een van de zes hoofdpersonages in ziekenhuisserie 'ER'. Na elf seizoenen houdt Wyle het voor gezien en gaat in verschillende films en theaterstukken spelen. Wyle is een veelzijdig acteur, hij speelt in zowel de commercieel succesvol le reeks 'The librarian' als in culthit 'Donnie Darko'. In 1999 speelt hij Steve Jobs in een docudrama over Silicon Valley en in 2001 wordt Wyle ge noemd in de People's- lijst '50 most beautiful people'. In de zomer van 2007 maakt Wyle zijn debuut als regis- In 2009 springt Wyle namens het WNF op de barricades voor het behoud van de ijsbeer. Sinds 2011 speelt hij de hoofdrol in Steven Spiel bergs zeer succesvolle sciencefictionserie 'Falling skies'. door Jasmijn Masius foto Michael Muller Noah Wyle v Falling skies. Het derde seizoen is elke dinsdag te zien op de digitale zender TNT, 21.00 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39