Bekerduel Cambuur en FC Utrecht verschoven Leven Cillessen in korte tijd op z'n kop gezet Carlsen favoriet in strijd om wereldtitel SPORT 33 Prudhomme kreeg een zwak voor de radioromanticus, die net als hij de wielersport als de grote metafoor van het leven omarmt. „Zijn voorganger Jean-Marie Le- blanc had al veel eerder gezegd: geduld, geduld, geduld. Prudhom me liet me weten hoe geweldig het was om de Marseillaise te ho ren uit de Domtoren. En zo kwa men er steeds van die kleine teke nen dat het wel goed zou ko men." Nu is het zover en geniet hij in stilte. „Eindelijk rust in Utrecht", zegt zijn dochter Merel lachend. Twaalf jaar lang heeft Wielaert de stad voortdurend wakker ge houden en aangespoord om te blijven geloven in de komst van het maffe Franse wielercircus. „Ik heb het allemaal bedacht, maar de uitwerking en de gesprekken met ASO worden daar gevoerd", zegt hij wijzend naar het stad huis. Hij is - om in wielertermen te blijven - de knecht die zijn kopman na een barre etappe heeft afgezet voor de laatste win nende meters. „De rest is aan Utrecht en de directie van de Tour." ZEIST - Het duel in de achtste fina les van het KNVB-bekertoernooi tussen SC Cambuur en FC Utrecht is verplaatst. Dat maakte de voetbalbond gisteren bekend. De wedstrijd zal nog steeds op woensdag 18 december worden ge speeld, maar de aftrap wordt nu om 16.45 uur verricht in plaats van om 15.30 uur, zoals aanvanke lijk de planning was. Utrecht had bezwaar aangetekend tegen het vroege tijdstip, omdat de supporters dan geen mogelijk heid hadden om in Leeuwarden te zijn voor het duel. Cambuur wilde de wedstrijd juist vroeg la ten beginnen omdat 's avonds het Glazen Huis van 3FM Serious Re quest wordt geopend in de Friese hoofdstad en de gemeente daar door niet voor de vereiste veilig heidsmaatregelen kon zorgen. Utrecht is schoorvoetend akkoord gegaan met het nieuwe tijdstip. De club had geopperd om het duel op neutrale bodem te spelen, maar de KNVB wees dit af. Enkele meters verderop in het fraaie onderkomen van de Amster damse club ontgaat Edwin van der Sar alle aandacht. Maar dan ont waart hij Cillessen en stapt hij naar voren. „Gefeliciteerd", zegt de recordinternational met een brede lach op zijn gezicht. „Puik optreden tegen Celtic." Cillessen glundert. „Ik vergeet on ze eerste ontmoeting nooit. Dat was met Ajax bij Manchester Uni ted. Ik had de hele carrière van Van der Sar gevolgd, keek enorm tegen hem op. Maar hij kwam naar mij toe en vroeg hoe het met mij was. Ik weet niet eens meer precies wat ik heb gezegd. Ik was een beetje beduusd." De verhoudingen zijn inmiddels 'enigszins genormaliseerd', lacht Cillessen. „Maar het blijft toch spe ciaal", vertelt hij. „Ik bedoel: dat is Edwin van der Sar. Een tijd terug was ik de dag na een wedstrijd met Jong Ajax eigenlijk vrij. Maar toen vertelden ze dat hij mee zou trainen. Ik heb dus meteen mijn kleren aangetrokken. Zo'n kans laat je toch niet voorbij gaan?" Het is Cillessen ten voeten uit. De Groesbeekse keeper is wars van op smuk en hekelt vals sentiment. En thousiasme en eerlijkheid vormen zijn karakter. En dat verandert niet door de weelde, de centen of de roem bij Ajax en Oranje. „Ik denk altijd aan Iddo Roscher", legt de doelman van Ajax uit. „Hij was een van mijn trainers in de jeugd van NEC en zei ooit eens: 'Je moet niet stoer doen, maar stoer zijn. Niet alleen als speler.' Dat past bij mij. Ja, dit is een wereld van ego's en egoïsme, maar daarmee ga ik op mijn eigen wijze om. Eerder bij NEC en nu bij Ajax. Vergis je niet: ik kan echt heel goed voor mezelf opkomen." En daarin is Amsterdam geen har de leerschool, stelt Cillessen. Ajax is ook helemaal geen verzameling arrogantjes. Integendeel. „Natuur lijk kreeg ik dat twee jaar geleden bij mijn overgang van NEC naar Ajax ook op mijn bord", verhaalt de keeper. „Maar ik stapte hier in een warm bad. Ajax straalt juist vriendelijkheid uit. Gastvrijheid. Dit ademt voetbal. Maar met pure liefhebberij als grondslag." In zo'n decor gedijt de Groesbeek se fijnproever. In anderhalve maand tijd is zijn leven volledig op de kop gezet. Van de Jupiler League naar de Champions Lea gue, noemt hij dat enigszins gek scherend. Feit is dat Cillessen van de reservebank naar de basis is ver huisd en dat hij wordt bedolven onder de complimenten. Hij keert morgen terug in De GofFert als de onbetwiste nummer één van Ajax. Als volwaardig international ook. Het leven lacht hem toe. „Ik heb wel een zware periode be leefd, hoor", geeft Cillessen eerlijk toe. „Ik begon bij Ajax met een leerjaar, daarna wilde ik meer. De trainer koos na een goede voorbe reiding voor Kenneth Vermeer. We waren gelijkwaardig, maar hij had oude rechten. Dat was een tik en ik ben er ook wel een paar da gen chagrijnig van geweest. Maar de knop moest snel om. Boven al les had ik mijn lot in eigen hand." Nu beleeft hij zijn droom. Dit is hét moment, realiseert Cillessen zich. In deze maanden legt hij de basis voor een glorieuze carrière in het doel bij Ajax. En misschien wel meer. „We zitten in een druk ke periode met drie wedstrijden in de week. Nu moet ik er staan en alle mogelijke twijfel wegnemen. Ik moet er ook maandenlang staan. Onafgebroken, zonder bles sures. Overtuig ik en blijf ik fit, dan blijf ik ook de nummer één bij Ajax." De concurrentiestrijd met Ver meer houdt Cillessen daarbij scherp. Bij Ajax is sprake van een gezonde rivaliteit, stelt de sluit post. „We gaan onze eigen weg. We trainen hard, zijn goede colle ga's. Bij NEC voerde ik diepe ge sprekken met Gabor Babos. Hij was mijn mentor. Bij Ajax liggen de verhoudingen anders. Alleen al vanwege onze leeftijden. We strij den allebei met onze sportieve am bities. Zonder haat en nijd." Carlsen is sinds 1 januari 2010 's werelds sterkste schaker. Maar we reldkampioen was hij nog niet. In de tweekamp om de mondiale ti tel tegen regerend kampioen Vis wanathan Anand kan de uitdager die missie voltooien. Carlsen is een kind van deze tijd. De 22-jarige Noor is jong en vlot, brengt hordes enthousiaste vrou welijke volgers op de been en was onder meer het fotogenieke boeg beeld van een advertentiecampag ne voor het Nederlandse kleding merk G-Star Raw. Samen met de actrice Liv "iyler poseerde hij voor de camera van fotograaf Anton Corbija De Amerikaanse regis seur IJ. Abrams bedacht hem zelfs een rol toe in zijn film 'Star Trek into Darkness', maar vanwege schaak verplichtingen hapte Carl sen niet toe. De Scandinaviër wordt eigenlijk al als de sterkste speler van het pro fessionele circuit beschouwd. Hij was slechts dertien jaar en 148 da gen toen hij grootmeester werd. Vanaf dat moment werd hij een idool, voor wie met name zijn va der Henrik het pad naar succes zorgvuldig plaveide. Hij zorgde er voor dat zijn zoon vooral ook 'nor maal' bleef. Anand is 43 en dus bijna twee keer zo oud. Hij heeft een superstatus in India. Hij is wereldkampioen sinds 2007 en werd lang gezien als degene die de schier onverslaanba re Garri Kasparov van diens troon kon stoten. Dat lukte weliswaar niet, maar de razendsnel denken de en handelende 'Vishy' werd de meest gelauwerde schaker van de jaren negentig en de eerste jaren van dit millennium. Hij won letter lijk alles wat er te winnen viel, waaronder liefst vijf keer (een re cord) het Tata Steel Chess Tour nament in Wijk aan Zee. Anand is nu de mondiale nummer acht met een Elo-rating van 2775, Carlsen gaat aan kop met 2870. Anand kwam overigens weinig in actie sinds hij vorig jaar zijn titel met succes verdedigde tegen Boris Gelfand. Carlsen daarentegen speelde én won veel. De onderlin ge score in klassieke toernooipar- tijen is 6-3 in het voordeel van Anand. ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Utrecht krijgt in 2015 de zesde Tour start in Nederland. Eerder waren Am sterdam (1954), Scheveningen (1973), Leiden (1978), Den Bosch (1996) en Rotterdam (2010) aan de beurt voor een Grand Départ Alleen Frankrijk zelf heeft meer Tour-starts gehad. door Lex Lammers AMSTERDAM - De bewondering is weer van zijn gezicht af te lezen. Jasper Cillessen (24) ziet zijn idool weliswaar meer dan geregeld op De Toekomst, maar elke ontmoe ting bezorgt hem toch weer een lichte tinteling. Ook ditmaal. „Daar staat hij", fluistert de keeper bijna. door Marco Knippen CHENNAl - In India begint vandaag de schaaktweekamp om de wereld titel tussen Viswanathan Anand en Magnus Carlsen. De Indiër is de re gerend kampioen. De favorietenrol is daarentegen voor diens Noorse uitdager, de aanvoerder van de mondiale ranglijst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33