Meer dan dertig jaar scheef gedrukte stukjes 28 MENINGEN brieven Tolgelddiscussie cor de jonge v Jeugdzorg Hartinfarct Vluchtelingen Marjan Berk De discussie in Provinciale Staten gaat over marginale details als we de impact van tolheffing in onze provincie goed bekijken. Het kost de Zeeuwse bevolking en het be drijfsleven al vele tientallen jaren heel veel geld. Het tolgeld voor tunnel en veerboot werkt belem merend op het dagelijks leven, zie woon-werk, economie, volgen van studies, sport, cultuur enz. In ons land bestaat geen vergelijk bare situatie waar binnen één re gio op de enige verbindingsweg tolgeld betaald moet worden. Daar moet de discussie in Provin ciale Staten over gaan. Er moet di rect een eind komen aan deze 'Sta tus Aparte' van onze provincie. De rijksoverheid dient de reste rende aflossingen en onderhoud te financieren, net zoals dat ook gebeurt bij andere dure verkeers verbindingen in ons land. Met een breed front van bevol king, bedrijfsleven en politiek moet deze eis op tafel gelegd wor den. Van alle stimulerende maatrege len die bedacht worden voor onze krimpregio, is afschaffing tolgeld de beste en eerlijkste maatregel. Bij de overdracht van de jeugd- zorg aan de gemeenten wordt te sterk gefocust op het overdrachts tijdstip, aldus Gedeputeerde Van Heukelom. Het moet niet in een jaar 'geperst' worden, maar zich geleidelijker voltrekken (4/11). Het is dan merkwaardig dat zijn collega De Reu bij een andere be stuurlijke transformatie, de fusie van de Zeeuwse Bibliotheek met Scoop, wel rücksichtslos vast houdt aan de fusiedatum van 1 ja nuari a.s. Insiders menen zeker te weten dat de instellingen daar voor nog niet klaar zijn en dat vasthouden aan die datum op ter mijn 'brokken' kan betekenen. Men wenst te voorkomen dat de drie keer zo grote ZB opgeslokt wordt door Scoop, namelijk wan neer de statuten van Scoop het uitgangspunt van de fusieorgani satie zouden worden. De ZB met zijn bijzondere functie ten dien ste van tienduizenden burgers moet niet de dupe kunnen wor den wanneer er financieel iets zou misgaan bij Scoop en het kost tijd om dat te regelen. Mensen die een hartinfarct heb ben gehad, zijn dikwijls onzeker. Na de mentale opdoffer die ze hebben gehad, weten ze ook dik wijls hun fysieke grenzen niet meer en gaan te weinig bewegen, wat juist fout is. Een hartrevalida tie helpt daar bij, dat weet ik uit ervaring. Op advies van Erasmus M.C. ben ik na genezing in therapie gegaan in de Revant Lindenhof in Goes met als resultaat dat ik er beter vandaan kwam dan dat ik er naar toe ging. Onder begeleiding kun je te we ten komen waar je grenzen zijn en die kunnen hoger liggen dan je aanvankelijk dacht. Je komt daar ook te weten welke manier van bewegen het meest ge schikt voor jezelf is: de een vind zich beter bij fietsen dan b.v. zwemmen, bij een ander kan het net omgekeerd zijn. Als je de kans krijgt om te revali deren: Doen! Het is beter dan thuis afwachten. Het is een goed voorbeeld voor an dere Afrikaanse landen hoe Ma rokko met de stroom van vluchte lingen omgaat; niet doorsturen naar Europa, maar zelf oplossen. Het is toch schrijnend dat een we relddeel zoals Afrika met een enorme rijkdom aan mineralen en dat aan het begin staat van een economische revolutie/ vooruit gang niet beter weet om te gaan met zijn bevolking. Laat de VN eens daadkrachtiger optreden tegen degenen die de be volking terroriseren, en ophou den met over onder meer lullighe den als Zwarte Piet te debatteren. Ook de Europese commissarissen moeten ophouden om de schuld van het niet oplossen van het vluchtelingenstroom in de schoe nen van de Europese burgers te schuiven. Ieder jaar gaan er vele miljarden aan Europees belastinggeld en gif ten uit goede doelen naar Afrika, we doen als Europa het zo slecht nog niet. Verplaats het vluchtelin genprobleem niet maar los het in de kern (ter plaatse) op en niet aan de buitenrand (andere lan den). Bij het opruimen vond ik één van mijn aller eerste columns uit 1983. Hierin leg ik mijn hart bloot, vertel hoe ik heb tegengesput- terd toen ik door het Utrechts Nieuwsblad werd gevraagd een wekelijks stukje te schrijven... „Ik haat cursief schrift!", riep ik. Ik herinner me nog scherp, dat ik Carmiggelt pas kon lezen, wanneer zijn stukjes gebundeld waren. Die scheve letters in de krant, ik kreeg ze niet door de strot! Ik schreef ook, hoe je moet oppassen om luid en duidelijk je af keer van allerlei zaken te ventileren. Zo had ik ooit, zwanger van mijn eerste kind, met mijn eerste echt genoot een barre tocht door Amsterdam gemaakt, op zoek naar een woning. We liepen door de Vale- riusstraat, belden overal aan en riepen langs de stei le trap omhoog: „Heeft u misschien woonruimte te huur?" Die ellendige steile kale trappen deden mij verzuch ten: „Je zal hier toch moeten wonen!" Nou, dat heb ik ge weten.... Veertien jaar heb ik drie verdiepingen in die straat bewoond! Veertien jaar de steile trappen opgeklommen, mijn gezin van drie kinderen met nog twee jongentjes uitgebreid. Veer tien jaar! Zo heeft mijn afkeer van cursief schrift er niet toe geleid, dat ik inmiddels ruim dertig jaar columns produceer. Het cursieve schrift verdween na een aantal jaren ook, maar toen had ik mijn afkeer van die schuine letters al lang overwonnen... Zeven bundels columns werden gedrukt, die gretig werden afgenomen. Tot ook die periode weer voor bijgleed, want het werd mode om alles wat iemand schreef, te bundelen in een paperbackpocket. Er kwam éen dodelijke overvloed aan ge.bundelde kor te stukjes in de boekwinkel, hele tafels werden er mee bedekt en alleen Youp van 't Hek deed er nog goede zaken mee! Zo bleven mijn commentaren op het dagelijks- en ander leven alleen nog in de krant verschijnen. Sinds mijn columns in het AD worden ondertiteld met mijn emailadres, is er een levendige correspon dentie ontstaan met de belangstellende lezer. Heel gezellig. Soms voel ik mij 'Lieve Lita', dan weer leg ik verkeerd begrepen verhalen uit. Éénmaal schreef ik over de fantastische bh's die ik in Amerika in een groot bekend warenhuis kocht. Een vriendin en ik, allebei moeder van vijf kinderen en door al die borstvoeding die wij hadden geprodu ceerd, gezegend met een fors 'balkon', werden gek van al die heerlijk afgeprijsde jurkjes, die ons ontzet tend leuk stonden. Behalve dat ze niet dicht ge knoopt of geritst konden worden rond onze rijke boezems. Eén verkoopster wist raad: „Hierboven op de corsetterieafdeling, hebben ze bh's die op de boe- zemplek een verschil van wel twee maten maken!" En ja, ze had gelijk. Het waren bh's die de borstpar- tij een beetje platdrukte waardoor alle ritsen en kno pen moeiteloos dicht gingen. Halleluja! Terug in het vaderland schreef ik enthousiast over deze innovatie op modegebied. Ogenblikkelijk kreeg ik een brief van een corsetten- winkel, die meldde dat zij ook deze platdruk-bh's verkochten. Sterker nog, ze boden mij er een ter beoordeling aan! Hetgeen, nette vrouw die ik ben, beleefd heb ge weigerd! Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ardengo Persijn Kanaalkade 33, Axel Jan Zwemer Bisschopstraat 4 4353 BP Serooskerke Wim van Cilst Boogerdlaan 23, 4484ST Kortgene Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28