ZEELAND 25 i- Dinsdag 5 november Woensdag 6 november Donderdag 7 november Vrijdag 8 november Dit soort concentraties van voorzieningen zijn een probaat middel in het krimpbestendig maken van dorpskernen. bolder de sculpturen van het Zeeuws Meisje opgehaald. Alle genomineerden krijgen die en de winnaar krijgt het gouden exemplaar. Meestal neem ik de week voor de ZBP vrij maar vandaag moest ik toch naar mijn werk in Leiden. Met diverse mensen gesproken over ons nieuwe project dat mij volgend jaar naar Accra in Ghana zal voeren waar we in 2015 samen met de Association for Asian Stu dies in Africa de eerste conferentie van Azië-studies in Afrika zullen organiseren. In Ghana zijn nog wel Nederlandse invloeden, longe klare wordt er gretig gedronken en alle veelkleurige modestoffen komen uit Heerlen. Ik ben alvast voorbereid want voor de ZBP was er een boek ingezonden over het fort El- mina dat tot 1871 Nederlands bezit was. Mijn vriend Hans Abbing kwam rond lunch tijd langs om samen een vliegtuig van wilgen hout van de kunstenaar leroen Allart in te pak ken met bubbeltjesplastic. Ik heb dat van mijn bekenden gekregen voor mijn promotie in 2000. Las in de online PZC dat gedeputeerde voor economie Ben de Reu de Zeeuwse onder nemers heeft opgeroepen grensverleggend te zijn. Daarbij wees hij op de bio-based indus trie in Zeeuws-Vlaanderen waarbij de agrari sche en chemische sectoren elkaar gevonden hebben. Ik vind dat daar grensoverstijgend aan toegevoegd had kunnen worden want pal over de grens wonen en werken 6 miljoen Vla mingen. De toekomst van Zeeland ligt meer in het zuiden dan in het noorden. De Zeeuw se lobby in Den Haag is belangrijk maar die in Antwerpen, Brussel en Gent minstens zo. Even buurten bij de penningmeester van het Zeeuws Tijdschrift, Jos Nijskens, die in Clinge woont. Hij heeft een biljart in de woonkamer staan en met hem speel ik altijd een potje drie banden, een passie die nog uit mijn kost schooltijd stamt. We houden ons ook met se rieuzere zaken bezig zoals de financiële strate gie van het ZT. Het schrappen van de structu rele subsidie door de provincie noopt ons de al lang geleden ingezette lijn van samenwer king met derden nog verder te versterken. De samenwerking met de PZC rond de ZBP heeft de bekendheid van die prijs enorm vergroot en waarom zouden we die samenwerking niet verder gestalte geven? Een tijdschrift dat de Zeelandstadgedachte uitdraagt, moet daar zelf ook naar handelen. Gisteravond las ik in de krant een stuk over de wrijving tussen het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis (ADRZ) en ZorgSaam. Drie jaar gele den bracht het ZT een nummer uit over Zeeuwse zorg waaruit bleek dat die in Zeeuws-Vlaanderen heel wat beter was gere geld dan in de rest van Zeeland. Omdat het ADRZ geen dotterpatiënten doorverwijst dreigt een te gering volume voor het dotter centrum in Terneuzen. Weer een voorziening in Zeeland die dan door gekissebis dreigt te verdwijnen. Ik dank in ieder geval mijn leven aan het alerte ingrijpen van dat centrum en ik zal bepaald niet de enige geweest zijn. Ge streefd moet worden naar één zorginstelling in Zeeland waar het belang van de patiënt voorop staat en niet dat van zorgontregelaars. Vandaag bracht een kunsthandelaar twee schilderijen van Willem Imandt, die ik al een halfjaar geleden had gekocht. Imandt is de beste schilder die St. Jansteen ooit heeft voort gebracht. Hij werd aan het begin van de vori ge eeuw onderwijzer in Nederland-Indië en ontwikkelde zich in die periode tot de be roemdste schilder van Insulinde. We zijn van plan een bescheiden museum aan hem te wij den. De stille kracht is al merkbaar. Zijn werk zou een mooi decor zijn voor een film. Las net dat Zeeuws-Vlaanderen het Hollywood van Nederland wordt omdat het zo populair is als filmlocatie. Hier kan alleen maar sprake zijn van een historische lus want Hulst is vertaald in het Engels hollywood. Het was lang geleden dat ik een dagboek heb bijgehouden. Eigenlijk is dat heel bevredigend - en zeker nu ik met dit dagboek een paradox bewijs die ik ooit poneerde: 'Er worden meer dagboeken weggegooid dan geschreven.' Paul van der Velde in zijn woonkamer met schilderijen van Willem Imandt foto Camile Schelstraete ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25