24 ZEELAND DAGBOEK Paul van der Velde is oprichter en secretaris van de Zeeuwse Boekenprijs. Vanavond wordt die voor de elfde keer uitgereikt. In zijn dagboek krijgt Zeeland een sterke eigen identiteit. 6i Regionale identiteit is prima maar het moet niet een Zeelandbrede samenwerking in de weg staan. Vrijdag 1 november Zaterdag 2 november Zondag 3 november Maandag 4 november Nog een week tot de uitreiking van de Zeeuw se Boekenprijs 2013, alweer de elfde. Samen met Machteld Berghauser Pont van de Zeeuw se Bibliotheek werk ik als secretaris aan de or ganisatie ervan. Het meeste werk is nu wel ge daan. Alle genomineerden en juryleden zul len komen en met de aanmeldingen loopt ook alles naar wens. Een van de taken van de secre taris is het samenstellen van het juryrapport op basis van zogenoemde citations die door de juryleden zijn geschreven over de vijf genomi neerde boeken. Je zou het kunnen vergelijken met componeren, terwijl vijf andere compo nisten over je schouder meekijken. In de PZC las ik dat De Schotse Huizen in Veere gered was. Een maand geleden bezocht ik het en zag privaatpublieke financiering als een oplossing voor de problemen. Die is er nu gelukkig maar in feite dient de Zeeuwse mu- seumproblematiek in een Zeelandbreed kader gezet te worden en dat geldt in feite voor alle organisatievormen in Zeeland. Voor veel za ken komt dat al te laat, denk aan de rechtbank, de politie, de Kamer van Koophandel en nog veel meer. Gelukkig zijn er nog organisaties die de juiste conclusie trekken zoals VW Zee land en die wel op de schaal van Zeelandstad samenwerken. Regionale identiteit is prima maar het moet niet een Zeelandbrede samen werking in de weg staan. We moeten op de schaal van Zeeland(stad) durven denken om genoeg slagkracht te hebben. Aangezien we (mijn vrouw Marianne en ik) mijn ouderlijk huis gefaseerd aan het verbou wen zijn, stond onze aannemer Willy Burm, al vroeg op de stoep om de werkzaamheden van de komende week door te nemen. De iso latie van de zolder is voltooid. Nog niet zo lang geleden stookten we in de winter voor de wijde omgeving. Ook de bamboevloer is afge lopen week gelegd dus heeft de zolder nu meer het karakter van een loft gekregen, ook omdat de fraaie kruisbalkconstructie terug zichtbaar is. Het huis staat in St. Jansteen naast de r.k. kerk en is 110 jaar geleden in eclec tische stijl opgetrokken door de toenmalige brouwer. De brouwerij is al kort na de Tweede Wereldoorlog in een landelijk concern opge gaan en het is hoogst onzeker dat de kerk de sanering van het kerkenbestand in Oost- Zeeuws-Vlaanderen zal overleven. Vanochtend eerst om broodjes naar de lokale bakker. Dertig jaar geleden sloot de bakkerij annex tearoom Boussen maar drie jaar gele den heeft een van de nazaten op dezelfde plek de draad terug opgepakt. Hun krentenbollen en saucijzenbroodjes hebben dezelfde smaak als toen en de zaak loopt als vanouds. Het is een leefbaar dorp met alle voorzieningen die daar voor nodig zijn. Een paar jaar geleden stonden er minstens vijftig huizen te koop maar nogal wat Vlamingen hebben die ge kocht zodat het er nu hooguit enkele zijn en er is ook nieuwbouw. Binnenkort starten de werkzaamheden aan een multifunctioneel centrum waarin de lagere school, sportfacili teiten, kinderopvang en het dorpshuis wor den samengebracht. Dit soort concentraties van voorzieningen zijn een probaat middel in het krimpbestendig maken van dorpskernen. Gisteravond de slotaflevering van De Prooi ge zien over de verkoop van ABN Amro. Gevoegd bij de recente ophef over het libor-renteschan- daal bij de Rabo Bank vraag je je toch af wat het toezicht van De Nederlandsche Bank nu eigenlijk waard is geweest. Wij hebben bin nenkort de kans de voormalige directeur van die bank, Nout Wellink, die in het kader van Standplaats Zeeland hier naar toe komt daar over aan de tand te voelen. Moeten we juist niet af van die randstedelijke balkonvisies op onze provincie en meer vanuit Zeeuws per spectief gaan denken. Wij zijn zelf best in staat om goede ideeën te ontwikkelen en kun nen ons zelf naar hartelust informeren over de wereld. Ik lees daarvoor onder meer The New York Re- view of Books, dit keer de jubileumeditie van de 50-jarige. Je moet er echt voor gaan zitten - een zondag is daar ideaal voor. Het meest ge noot ik van het artikel 'Camus Algeria: The Moral Question'. Dat komt omdat zijn levens situatie voor voor veel Zeeuwen in de diaspo ra geldt, overigens wel in een light-versie. De Franse auteur Albert Camus mocht immers zijn geboorteland Algerije niet meer in en was op die manier afgesloten van zijn inspiratie bron. Zo erg is het vopr de meeste Zeeuwen niet maar het is wel opvallend dat velen na hun pensionering er terug hun heil zoeken. Monique van Hootegem, vormgeefster van het Zeeuws Tijdschrift, heeft gisteren hard doorgewerkt. Het resultaat mag er zijn: strak vormgegeven diploma's voor de winnaars van de accolades van de Zeeuwse Boekenprijs. Om dat er meer dan 80 boeken zijn ingezonden, heeft de jury besloten accolades voor het Bes te Debuut, het Best Uitgegeven Boek, het Meest originele Boek en het Beste Grensover schrijdende Boek in te stellen. Die zullen op 9 november voor het eerst worden uitgereikt. Vandaag ook het juryrapport naar Han Pol man, voorzitter van de ZBP-jury, gestuurd die het zaterdag zal voorlezen. Verder bij Eva Cre- De toekomst van Zeeland ligt veel meer in zuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24