NK Tegenwindfietsen moet traditie worden m, 3 I I Budgettaire ruimte bij provincie staat tot eind 2017 op nul s Mannenoverschot TOUR DE FRANCE 18 ZEELAND Een initiatiefgroep gaat proberen de Tour de France in 2015 naar Zeeland te halen nu Utrecht startplaats is. e zaterdag Wat heb ik te doen met al die vrijge zelle jongeman nen in Zeeuws- Vlaanderen die maar geen ge luk in de liefde kunnen vinden. Het ligt niet eens zozeer aan hun aantrekkelijkheid, er is ge woonweg een mannenover- schot. Dat bleek van de week uit cijfers van het CBS. De oor zaak is de betere leerprestaties van meisjes. Zij doen het beter dan jongens en daarom kiezen meisjes vaker dan jongens voor een vervolgstudie. Ze moeten daarvoor de streek uit, stude ren in een grote stad en komen daarna niet meer terug. Eigen lijk is de oplossing dus simpel: als jongen beter je best doen op school en die meiden achterna. Maar stel dat jongens het beter gaan doen op school en meer gaan studeren, dan wordt de be- volkingskrimp nog groter, dus eigenlijk zou dat voor de regio nog slechter zijn. Bovendien is dat langetermijnwerk, daarmee hebben we voor deze jonge mannen nog geen oplossing. Wat dan wel? In eerste instan tie dacht ik aan een huwelijks- beurs voor vrijgezelle mannen uit Zeeuws-Vlaanderen en Be- velandse, Walcherse en Schouwse vrijgezelle dames. Als locatie leek mij het tolplein van de Westerscheldetunnel wel aardig. De Zeeuws-Vlaam se mannen zouden als tege moetkoming de tol betalen, de dames hoefden alleen maar naar het tolplein te komen. Daar is ruimte zat, zodat ze met bussen tegelijk aangevoerd kon den worden. Ik had ook al een passende naam: T-tagdating. Maar toen las ik dat er ook in de rest van Zeeland een man nenoverschot is, zij het alleen wat minder. Wat zou dan nog kunnen? In Utrecht is juist een overschot aan jonge vrouwen, maar een koppeling daaraan zou kunnen betekenen dat de mannen naar daar vertrekken. Dat moeten we ook niet willen. In een reactie op deze cijfers liet iemand weten dat hij vond dat er dan maar op toerbeurt een vrouw gedeeld moest wor den, te meer omdat er zojuist een lustopwekkende pil voor vrouwen is bedacht, zodat dit zou moeten kunnen. Dit is na tuurlijk volslagen ridicuul! Je zal als laatste zijn- Op een ouderwetse herenfiets met terugtraprem en zonder ver snellingen, moeten tweehonderd deelnemers het 8,5 kilometer lan ge parcours zo snel mogelijk afleg gen. Als het even kan met een stormachtige bries vol in het ge zicht. Het moet een ludiek evene ment worden, zo blijkt uit de spel regels: het is verboden om dicht achter een andere fietser te rijden en deelnemers moeten de uitge reikte racepet altijd op hun hoofd houden. „Het idee lag al een tijd op de plank, maar het is er nooit van ge komen", zegt Robrecht Stoeken- broek van het Amsterdamse com municatiebureau Being There, ook initiatiefnemer van de Unox Nieuwjaarsduik in Scheveningen. „Nu hebben we besloten om het maar gewoon te gaan doen." De Nederlandse wind staat vol gens Stoekenbroek bekend als de 'Dutch mountain'. De keuze voor Zeeland en de Oosterscheldeke- ring was volgens hem daarom een logische. „Zeeland staat erom bekend dat je altijd tegenwind hebt als je op de fiets zit." En zo werd het eerste NK Tegen windfietsen geboren. Vanaf zon dag 17 november zal er per dag ge keken worden naar de weersvoor spelling en met name naar de windkracht die over het parcours blaast. Daarvoor is een speciale 'windmeester' aangesteld. Het mi nimum is windkracht zes, maar Stoekenbroek hoopt op 'een stormachtige wind'. Wie mee wil doen moet de face- bookpagina van het evenement goed in de gaten houden. De wed strijdleiding geeft via die pagina het 'We kriehen sturm'-signaal af. Daarna kunnen mensen zich via een link op de pagina inschrij ven. De eerste tweehonderd kan didaten die zich aanmelden, mo gen aan de wedstrijd meedoen. Het is de bedoeling dat het evene ment uiteindelijk net zo groot wordt als de Elfstedentocht. Jan de Jager uit Wolphaartsdijk heeft zin in de uitdaging en wil graag meedoen. Hij is al hard aan het trainen, maar wel op de race fiets. De Jager: „Het is niet hetzelf de als een herenfiets, maar bij bei den moet je hard trappen." Een overwinning dicht hij zichzelf niet toe, maar De Jager probeert vanuit een underdog-positie te gaan rijden. „Ik rijd aardig hard, maar er zullen best een hoop goe de fietsers aan meedoen." middelburg - Zeeland hoopt een graantje mee te pikken nu de Ron de van Frankrijk in 2015 in Utrecht van start gaat. Een initia tiefgroep, waar onder anderen oud-wielerprof Kees Bal zitting in heeft, gaat opnieuw pogingen in het werk stellen om een Touretap pe naar Zeeland te halen. Een aan tal jaren geleden gebeurde dat ook al eens, maar het bleef in 2010 uit eindelijk beperkt tot een door komst. Er wordt nu gedacht aan een fi nish, een start of een ploegen tijdrit. Dat zou op de tweede of derde dag moeten gebeuren, als Utrecht het Grand Départ achter de rug heeft en het peloton koers zet richting het zuiden. „We hou den alle opties open", zegt Bal, „maar een ploegentijdrit op Neel- tje Jans zou in mijn ogen het mooi ste zijn. Ik weet ook dat de organi satie van de Tour, de ASO, gechar meerd is van die locatie. In 2010 hadden we daar een doorkomst Die prachtige beelden die tijdens de Giro de wereld over zijn gegaan, zijn onbetaalbaar en dat is goed bevallen. Er is bo vendien veel ruimte op die plek. Je kunt het vipdorp er gemakke lijk kwijt." De provincie omarmt de plannen en zal de Tour-directie via een offi ciële brief op de hoogte stellen van de interesse. „Waar we kun nen zullen we dit prachtige initia tief ondersteunen", zegt gedepu teerde Ben de Reu, „maar dan heb ik het niet over geld. In tijden van economische crisis en in tijden van minder dividend, is dat niet reëel. De initiatiefgroep zal de be nodigde middelen binnen moeten zien te halen." Kees Bal kent de overwegingen van de provincie. Toch is hij ervan overtuigd dat het bedrijfsleven en de toeristische sector zich uitein delijk achter het initiatief zullen scharen. „We zullen duidelijk moeten maken wat de regio en het bedrijfsleven er aan kunnen hebben. Ik ben daar positief over gestemd, zeker als je de cijfers van Rotterdam in 2010 erbij pakt. Bo vendien liggen we tegen België aan. Als er straks een Touretappe in Zeeland is, heb je half Vlaande ren over de vloer." Wie een aankomst of een start van een etappe in huis haalt, is vol gens Bal een bedrag van zes a ze ven ton kwijt. „Dat is te overzien, al besefik dat daar nog wel een he leboel kosten bij kunnen komen." De initiatiefnemers gaan komen de week de contacten met de orga nisatie in Utrecht nieuw leven in geblazen, hetgeen uiteindelijk van belang kan zijn bij de keuze van Ze kunnen in Italië jaloers zijn op wat we hier in Nederland hebben laten zien de vervolgetappes. Utrecht bepaalt echter niet waar de overige etap pes in Nederland worden verre den. Dat is aan de Tourorganisatie en dat zal niet eerder dan in het najaar van 2014 bekend worden. „Er moet veel lobbywerk op gang worden gebracht", meent Bal, die weet dat er in Breda, Limburg en Antwerpen ook dergelijke initia tieven zijn. „Het is zeker nog geen gelopen koers, maar we hebben via-de World Ports Classic goede contacten opgebouwd. De men sen van de Tour weten dat je niet per se de Cauberg in Limburg no dig hebt voor een mooie koers." De ASO heeft gezien dat de Tour in Nederland meer leeft dan in Frankrijk De grootste molensteen is Therm- phos. Nog steeds is onduidelijk hoeveel de provincie moet bijdra gen in de saneringskosten van de failliete fosforfabriek. „Ik begrijp dat wij een flink risico gaan lo pen", aldus fractievoorzitter Anne- beth Evertz (PvdA). „Zeker nu Eu ropa het laat afweten en het blijft afwachten wat minister Kamp doet." Verschillende fracties dron gen vrijdag in de Statencommis sie aan op duidelijkheid over de saneringskosten. Maar gedeputeer de Kees van Beveren (CDA, Finan ciën) kon daar nog niets over zeg gen. „We zijn volop in onderhan deling. Als wij nu al aangeven hoeveel we apart zetten voor de sanering, dan zitten we daar aan vast." De budgettaire ruimte van de provincie staat tot eind 2017 op nul. Vanaf 2018 verwacht Van Be- veren 1,6 miljoen over te houden voor nieuw beleid, oplopend tot 9 miljoen euro de jaren daarna. te w Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Merlijn van Dierendonck MIDDELBURG - De Oosterschelde- kering het podium van een nieuwe 'oer-Hollandse traditie': het NK Te genwindfietsen. Zeeland gaat voor een etappe Kijk voor meer informatie over de wedstrijd en de reglementen op de facebookpagina www.facebook.com/ NKtegenwindfietsen. Het NK Tegenwindfietsen moet net als de Nieuwjaars duik, een nieuwe oer-Hol landse traditie worden door Jan Dagevos Carla Schönknecht in 2010, toen nog WV-directeur Cees Priem na de Giro-rit in 2010 Rinus Verboom, mede-organi sator van Tour-etappe 2010 MIDDELBURG - De zorgen bij de coa litiegenoten PvdA en WD over de financiële situatie bij de provincie zijn nog niet over. Ze vragen zich af of de sterk geslonken algemene reserve wel voldoende is om tegen vallers op te lossen. i Ml sti va ni ka st; m Al re>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18