Veltman is de nieuwe verrassing van Van Gaal 'Kampioen komt uit traditionele top drie' 32 SPORT TOUR DE FRANCE De aanhouder wint. Na twaalf jaar lobbyen is de Domstad verzekerd van het Grand Départ. Narsingh is er na blessure weer bij Royale zege Heerenveen op RKC Waalwijk Vorig seizoen raakte hij bij een be zoek aan Feyenoord tegen Dina- mo Kiev zo onder de indruk van Bruno Martins Indi, dat hij de jon ge mandekker tot ieders verba zing meteen uitnodigde voor Oranje. Woensdagavond bij de wedstrijd tussen Ajax en Celtic kreeg de bondscoach een heel warm gevoel van Joel Veltman. TWee dagen later, na drie competi tiewedstrijden en twee goede op tredens met Ajax tegen Celtic in de Champions League, nodigde hij de 21-jarige uit voor de vriend schappelijke duels met Japan en Colombia. En dan te bedenken dat Veltman nog nooit een op roep kreeg voor Jong Oranje. „Ik had al goede berichten van mijn scouts over hem gekregen en ik wilde hem en Virgil van Dijk tegen Celtic zelf bekijken", al dus Van Gaal. „En ik vond Velt man woensdag de beste speler van Ajax. Waarom ik hem wel se lecteer en Van Dijk niet? Dat ga ik hier niet zeggen, want een ver keerd woordje van de bondscoach en alles gaat een eigen leven lei den. Dat is jullie eigen schuld", sneerde hij naar de aanwezige journalisten. Van Gaal kwam mede bij Joël Velt man uit omdat Jeffrey Bruma niet okselfris is. „Hij loopt op het rand je en in overleg met PSV-trainer Phillip Cocu geven we hem nu rust. Ik had Karim Rekik ook graag laten wennen. Maar die heeft nog geen negentig minuten gevoetbald. Dan houdt het op." Dat Van Gaal een nieuwe centrale verdediger nu de kans geeft om te ruiken aan het grote werk, heeft ook te maken met de magere be zetting in het hart van de defen sie. Diep in zijn hart is Van Gaal er op veel plekken al uit, met het oog op het WK van volgend jaar, maar voor de centrale posities ach terin is hij nog duidelijk zoeken de. ZEIST - Louis van Gaal is nog niet vergeten dat Luciano Narsingh in het begin van de WK-kwalificatie een belangrijke rol vertolkte bij Oranje. Dat is een van de redenen dat de bondscoach de amper van een zware knieblessure herstelde vleugelspits van PSV heeft opge roepen voor Oranje. De selectie: Cillessen (Ajax), Krul (Newcastle), Stekelenburg (Ful- ham), Blind (Ajax), Janmaat (Feye- HEERENVEEN - Na drie nederlagen op rij heeft SC Heerenveen weer eens gewonnen in de eredivisie. De ploeg van trainer Marco van Basten, die geschorst vanaf de tri bune toekeek, won gisteravond met 5-2 van RKC Waalwijk dank zij onder meer drie doelpunten van topschutter Alfred Finnbo- gason. Na rust benutte de IJslander twee strafschoppen en tikte hij van dichtbij het derde doelpunt bin nen. Bij rust stond de Friese ploeg al voor dankzij een treffer van Kenny Otigba. Hakim Ziyech maakte de mooiste treffer van de avond (5-1), door vanaf veertig meter doelman Jan Seda te passeren. Jean-David Beau- guel en Michael Lamey scoorden voor RKC, dat met tien man ein digde na rood voor Ingovan Weert. noord), Martins Indi (Feyenoord), Veltman (Ajax), Vlaar (Aston Vil la), De Vrij (Feyenoord), Van der Wiel (PSG), Willems (PSV), Clasie (Feyenoord), De Guzman (Swan sea City), De Jong (AC Milan), Schaars (PSV), Strootman (AS Ro ma), Van der Vaart (HSV), Depay (PSV), Kuijt (Fenerbah^e), Lens (Dinamo Kiev), Narsingh (PSV), Van Persie (Manchester United), en Robben (Bayern München). UTRECHT - De gele vlaggen wappe ren vanaf de Dom. Rode jurywa gens staan voor de deur van het stadhuis. Aan de overkant zit Jeroen Wielaert (57) even stille tjes voor zich uit te staren in eet café De Burgemeester. Zijn ge voel? „Eén van grote opluchting", zegt de man die vanaf 5 januari 2002 onverdroten bezig is ge weest om de Tourstart naar zijn stadje Utrecht te halen. Plots, ver schijnt er een triomfantelijk lach je op zijn karakteristieke kop: „Het is toch een geweldige bak dat het gelukt is." Wielaert is journalist en radio man. Zo leerde hij ooit de Tour kennen. „Ik ben geen wielerfa naat, maar een reiziger", duidt hij zijn fascinatie voor de grootste wielerronde op aarde. Aange stoken door collega Dick Heu velman, die er in slaagde de Giro in 2002 vanuit Groningen te ver trekken, kwam hij twaalf jaar ge leden op het idee om de Tours- tart naar Utrecht te halen. „Samen met Jan Fokkens heb ik dat idee op twee bierviltjes uit gewerkt en zijn we er mee naar burgemeester Annie Brouwer gegaan", schetst hij het begin van een voor velen dwaas plan. Die viltjes heeft hij ingelijst. De datum staat erop: 5-1-2002, te midden van alle bedrijven die het plan financieel haalbaar moes ten maken. „Ze noemen me soms een romantische gek", weet Wie laert, „maar ik ben veel meer een fou realiste." Deze realistische dwaas (en ro manticus) heeft heel wat hobbels moet nemen om twaalf jaar in koers te blijven. Tourbaas Chris tian Prudhomme roemt niet voor niets zijn doorzettingsvermogen. „Het heeft wat dat betreft wel iets van wielrennen", zegt Wie laert. Een koers met het profiel van een bergetappe weltever staan. „Soms zit je stuk, dan weer heb je een geweldig gevoel." Wielaert weet nog precies wan neer hij echt in een wak zat. „Op de avond dat Prudhomme liet weten dat de Tourstart van 2010 niet naar Utrecht maar naar Rotterdam zou gaan." De man die in 1975 als student vanuit zijn geboortegrond Veenendaal in Utrecht neer was gestreken en ging houden van de stad, zag zijn droom naar elders vliegen. Alles was gedaan om de Fransen over de streep te trekken. Zelfs tot het laten beieren van het Franse volkslied vanuit de Domtoren toe. Toch ging Wielaert de dag erop naar het Luxortheater voor de presentatie van winnaar Rotter dam. „Dat viel uiteraard niet mee. Maar aan de andere kant, kreeg ik daar van Prudhomme te horen dat we moesten doorgaan. Toen wist ik dat het alsnog goed zou komen. We hadden die dag niet verloren, we hadden alleen nog niet gewonnen." Voor Koeman is het een weerzien met de club waar hij vier jaar gele den slechts een half jaar werk zaam was. Na zijn ontslag, in de cember 2009, kwam Dick Advo caat in Alkmaar binnen om het karwei af te maken. Zoals Advo caat nu opnieuw is binnengestapt, na het plotseling vertrek van Gert- jan Verbeek. Het heeft er alle schijn van dat Advocaat een frisse wind heeft laten waaien. De resul taten spreken in ieder geval in zijn voordeel, weet ook Koeman. „Maar voor Dick was het wel iets makkelijker om nu bij AZ binnen te stappen", aldus Koeman. „Zeker als je het bijvoorbeeld vergelijkt met zijn terugkeer bij PSV vorig jaar. Daar moest hij de titel pak ken, nu mag het." Koeman weet ook wel dat een an dere aanpak, een ander gezicht voor een groep soms wonderen kan doen. „Dat is bij AZ nu mis schien ook wel zo. Al denk ik dat Gertjan Verbeek er in Alkmaar het maximale uit heeft gehaald." Zelf heeft Koeman zijn handen vol aan Feyenoord. Zijn ploeg pres teert, zoals vrijwel ieder seizoen, bijzonder wisselvallig. De afgelo pen weken verspeelde de ploeg punten bij Go Ahead Eagles (2-2), verloor het in de eigen Kuip van Heracles (1-2) en won het mede dankzij een dosis geluk in Leeuwarden met 0-2 van Cam- buur. In dat laatste duel kwamen de treffers op naam van Lex Im mers en Mitchell te Vrede, twee spelers over wie afgelopen week in Rotterdam-Zuid het meeste werd gesproken. De vaak bekritiseerde Immers staat voor Koeman nog niet ter dis cussie. De trainer en middenvel der hadden gisterochtend een on derhoud, maar Koeman wilde er niets over kwijt. „Lex speelt altijd, dus dat betekent dat ik tevreden ben over wat hij brengt voor het elftal. Natuurlijk moet hij bepaal de zaken nog verbeteren. Ik vind bijvoorbeeld dat zijn rendement omhoog moet en dat hij voetbal lend nog wat beter moet worden." Te Vrede is in de running om mor gen voor het eerst een basisplaats te krijgen, tegen de club waar hij tussen 2008 en 2011 speelde. De spits debuteerde echter nooit voor AZ. Koeman wilde nog niets losla ten over de invulling van de spits- positie, nu Graziano Pellè zijn laat ste wedstrijd schorsing uitzit. „Het ligt aan de tegenstander en aan de vorm van mijn spelers", zei de trainer. „Zo maak ik keuzes." Met de grote, sterke Te Vrede in de punt van de aanval hoeft er wei nig aan het spel van Feyenoord te veranderen. „Als je hem vergelijkt met Samuel Armenteros, dan komt Mitchells manier van spelen dichter bij Pellè." Ruben Schaken kan sowieso op een basisplek reke nen. „Tegen Cambuur vond ik hem zondag weer de oude Ruben. Hij heeft even een dip gehad, maar is ondanks zijn leeftijd aan bepaalde zaken blijven werken. Dat hij dat kan opbrengen en dat over heeft voor de club, zegt veel over hem." door Leon ten Voorde ZEIST - Als Louis van Gaal naar een Europese wedstrijd van een Neder landse club gaat kijken, is de kans groot dat hij met een centrale ver dediger 'thuiskomt'. I Ajax-verdediger Joël Veltman (hier tegen Vitesse) zit nu bij Oranje. zet Tour af in Utrecht door Ad Pertijs Jeroen Wielaert staat de pers te woord, nadat bekend is geworden dat de Tour in 2015 zal starten in Utrecht, foto Koen van Weel/ANP door Barry van der Hooft ROTTERDAM - De topclub die de eer ste drie wedstrijden van dit seizoen verloor, kan morgen met een over winning en wat gunstige andere uit slagen zomaar de nieuwe koploper zijn. Het kan allemaal in de eredivi sie, waarin Feyenoord zich met hor ten en stoten in de top vier heeft genesteld. In de dertiende speelron de komt AZ op bezoek, de koplo per en ploeg in vorm. Ronald Koe man ziet de Alkmaarders echter niet de titel pakken. „De kampioen komt denk ik uit de traditionele top drie", zegt de trainer van Feye noord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 118