Mêêr geschikt voo binnenbrandjes ee CULTUUR 29 Marente de Moor in Porgy en Bess The Selecter in Taxatiedag in Zeeuws Museum 't Beest in Goes Fadogroep Quatro Vento presenteert morgen haar nieuwe theaterprogramma Serenidade in De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland. de kern niet aangetast. We maken uitstapjes naar andere stijlen en instrumenten. Met de komst van nieuweling Rafael Fraga komt het Portugese gevoel wat meer te rug." Pessanha schrijft muziek, soms teksten, maar hofleverancier van de teksten is Luis Xavier, ook op het laatste album Mitos e Lendas (Mythen en legenden). Het al bum is een muzikale reis door my thes, sagen, sprookjes en wonde ren over koningen, prinsessen, rui ters en grootvizieren. De ballades geven een prima overzicht van hetgeen waarvoor Quatro Ventos staat: innemende vertolkingen die rust uitstralen en poëtisch ver antwoorde teksten over onderwer pen die gevoelens aanspreken en mystiek verwoorden. Opmerkelijk is het lied Manken van Nieumeghen. „Het oude mys tieke verhaal over Mariken en haar zoektocht naar de rust van haar ziel is de brug tussen mijn geboorteland en mijn huidige woonplaats. Ik kende het hele ver haal niet, maar kwam wel elke dag langs de beelden van haar in de stad. Nu krijgt het betekenis voor me. Mariken was op reis, net als ik jaren geleden, toen de liefde me naar Nederland bracht. Het verhaal past binnen het concept van het album en is een ode aan wat mijn stad is geworden." NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Al ze ventien jaar lang is Quatro Ventos de formatie waarmee Portugees Emanuel Pessanha vanuit thuisba sis Nijmegen Nederland de fado leert kennen. De groep beperkt zich niet tot de traditionele vaste concepten. In het verleden waren er samenwerkingen met-de Portu gese rockster Rui Veloso, Fernado Lameirinhas en recentelijk nog met Alberto Bettencourt, Iain Mat thews en Frank Boeijen. „Je mag Quatro Ventos fado noe men, maar het is meer dan dat al leen", zegt Pessanha. „We schrij ven nieuw werk, brengen balla des en voegen elementen uit jazz en wereldmuziek toe. Vergelijk het maar het Madredeus in de tijd van zangeres Teresa Salgueiro. Dat werd fado genoemd, maar strikt gezien was het een eigen- tijdse vorm van Portugese volks muziek. Fado is poëzie, liedjes over de liefde, figuratief en melan cholisch. Het is op zoek naar emo ties en dat is wat waarschijnlijk zo aanslaat bij het Nederlandse publiek. Je verstaat de tekst niet, maar je voelt de intentie waarmee het gemaakt is." Pessanha, afkomstig van het Azo- ren-eiland Sao Miguel, raakte pas later in de ban van de fado, ofwel de Portugese blues. „Ik was daar aanvankelijk niet mee bezig. Wel met de pop- en rockmuziek in mijn jeugd. Van de Beatles tot Led Zeppelin. Maar in die tijd ont stond een beweging die het zin gen in je eigen taal stimuleerde. Ik ben toen begonnen met een programma met eigen liedjes en Portugese volksmuziek. Daarin ontdekte ik de fado." Met zes albums en een live-cd is de formatie inmiddels een vaste waarde in de theaters.. „We onder scheiden ons met een eigen stijl. We imiteren niet. In die zeven tien jaar zijn er wel bezettingswij- zigingen geweest, maar dat heeft terneuzen - Schrijfster Marente de Moor is dinsdag 12 november te gast bij Stichting Prometheus. De bijeenkomst in Porgy en Bess in Terneuzen begint om 20.00 uur. Marente de Moor (1972) debuteer de in 2007 met de roman De over treder, die in 2010 ook in het Duits werd uitgebracht. In datzelf de jaar verscheen haar tweede boek: De Nederlandse maagd, dat werd bekroond met de AKO Lite ratuurprijs. Haar nieuwe boek, Roundhay, tuin- scène, kwam vorige maand uit. Het is gebaseerd op het levensver haal van de Franse uitvinder Louis Le Prince, maker van de oudste film die bewaard is geble ven. Roundhay Garden Scene werd in 1888 opgenomen. COES - De legendarische skaband The Selecter treedt donderdag 14 november op in 't Beest in Goes. Het concert begint om 20.30 uur. The Selecter werd rond 1980 be kend met hits zoals On my radio en Missing words en is onder lei ding van zangeres Pauline Black de laatste jaren weer volop actief. MIDDELBURC - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg doet van daag mee aan de Nationale Taxa tiedag. Op het Abdijplein staan di verse oldtimers en in het mu seum is een groot aantal taxateurs tussen 11.00 en 16.00 uur beschik baar. Aanwezig zijn: twee auto taxateurs (voor oldtimers), een ju welen- of sieradentaxateur, een zilvertaxateur, drie algemene taxa teurs en een expert van Deloitte om advies te geven over het schenken van kunstwerken. Naast het Zeeuws Museum doen het Bonnefantenmuseum in Maas tricht, het Centraal Museum in Utrecht, het Cobramuseum in Amstelveen, het Drents Museum in Assen en het Historisch Mu seum in Haarlem mee aan de Na tionale Taxatiedag. Wat onwènnig staot ie naor de nieuwe brandweerwagen te kieken. „Die blienkt nog 's even", 'öör ik 'm zeggen tegen z'n vrouwe. „As 'n spiegel", zegt ze en ze vrieft 's mee d'r and over de brandweer au- to. Me binnen in Ööstburg, 'n weeke geleejen. De nieuwe brandweerke- zèrne is te bekieken. 't Stoeng in de krante. Noe riej 'k al een stuit je langs dat nieuwe gebouw en as de deuren open staon, zien 'k dien auto'daor allemaol te staon proenken. En ik moen zeggen: De brandweer dat 'ei me altied al an- getrokken. As vroeger de brand weer uutreej, dan waoren me daor as kleine joengers altied bie. Mee de fiets d'r achter en kieken waor of t'r brand was. En as d'r in de zeumer èrgest 'n oefenieng was, dan waoren me daor ook nie weg te slaon. En wudder niet allêêne, want 'êêl 't durp stond d'r bie te kieken en gaf commentaor. En nie zunig ook. Zö was t 'r op een kêêr in de zeumer 'n oefenieng in de Weststaote bie ons in 't durp. Daor stoeng 'nn ouw 'uus van de familie Dhond en dat most afgebroken worren. Twêê staoties op mekaore, in 't midden de voordeuren en an weerskanten daovan 'n grööte kao- mer. Echt 'n grööt boeren'uus. Wel drie'onderd jaor oud. En wudder as kleine joengers stoen- gen dien aovund bie 't spuitekot. En voor d'aordig'eid wier dien ao vund niet de brandweerauto ge- buukt die altied nao buuten kwam. Nêê, noe goengen de brandweermannen mee d'n ouwe spuite op pad. Die mos ten ze zelf douwen, 'n Rööie karre op vier wie len, mee 'n koperen ke tel die verschrikkelijk bloenk. De schilder voor op: die was de comman dant. De iezderen ban den boenkten op de straote. „Me gaon nao de Weststraotë", riep de schilder. „Flienk anzetten, joengers", riep tie nog en die nam zelf'n voospro- eng van een meter of tiene. Den 'oek om, de Weststraote in. Dao stoeng 't blank van 't volk. Kan je begruupen, nog 's oefenen in 'n echt 'uus. En dan mee den ouwe spuite. Uut de vènsters kwam d'r al röök. Jao, echte rook. Dat kon je gewoon ruuken. Zeker nat ströö in den brand gestoken. De spuite kwam angedenderd, de slangen wieren uutgerold en de dikke lan ge die in de pèèreput most, kwam as leste van de karre. De smid sleurende die nao 't waoter en smeet 'm in de put. 't Uutènde zat vaste an 'n vierkante kurke. Dan bleef tie drieven, allicht. En wérkelijk wao, nao 'n kwartier tje kwam d'r waoter uut de spui te. „Nao binnen, joengers", riep de schilder, „noe spuiten." En wérkelijk, de grieze róók verander de even laoter van kleur en wier gêêl en toen blauwachtig. De burgemêêster die ook was kom men kieken, stappende tevreejen naor 'uus. En wudder? Wudder as kleine joengers mosten aan de pompe staon. Twee houten stan gen an weerskanten van de wao- gen mosten omlaoge en daonao nao boven. Da was pompen, 'n Spuitgast die allêêne mao ver banden rond de slangen most doen as 't waoter d'r uut spoot (de lapper), riep dan me mosten bluven pompen. Zes joengers an den êêne en zesse an den anderen kant. En mo pompen. Die man nen binnen in 't 'uus bleven mao spuiten. En paor stoengen d'r zelfs deu de bovenste vènsters te zwaoien nao 't publiek. Die 'aon zeker de burgemeester zien ver trekken? En dan inêês: „Stomme doonders, weg judder." De smid kwam op ons afgestoven en joeg ons weg. Was dat noe ons Dank je wel? Dat 'aon me toch wel anders ver wacht. Wa was t'r gebeurd? De kurke was in de modder gekom- men noe wat de dikke slange en ook de pompe vol blubber. Daorom goeng da pompen zö zwaor op 't leste. En wudder mao deugaon. En noe mosten die spui- tegasten natuurlijk Daoran dochte kik vorige weeke in Óösburg en ik vertellende dat tegen dat ouwe mannetje en z'n vrouwe. Die lachende 'n kêêr en zei: „De brandweer van vroeger, die was mêêr voo binnenbrandjes ee?" ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Fado is zoektocht naar emoties Quatro Ventos, morgen in De Wegwij zer, Nieuw- en St Joosland, 15.00 uur. door Marius Roeting Quatro Ventos, met (vlnr) Rafael Fraga, Emanuel Pessanha, Aili Deiwiks en Lucien Matheeuwsen. foto Arjan Reef door Rinus Willemsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 115