Bibliotheek zet stap richting onderwijs Daan: Zeeuwse ambassadeur van Tosca Menten 22 SCHOUWEN-DUIVELAND Raad Borsele tevreden over Jaap Gelok Kortgenenaar vlucht na inslaan van voordeur Daarnaast moet de helft van de voorschoolse instellingen in dat jaar samenwerken met de biblio theek, staat te lezen in de regiona le visie Bibliotheek van betekenis - Bibliotheek Oosterschelde 2014-2017. Bibliotheek Oosterschelde wordt sinds 2007 gefinancierd door de gemeenten in de Oosterscheldere- gio (met uitzondering van Noord-Beveland, dat geen vesti gingen heeft). Voor de biblio theek zijn het roerige tijden waar bij meebewegen met de samenle ving noodzakelijk is, gelet op on der meer digitale ontwikkelingen. Dit jaar is daarom gewerkt aan een regionale toekomstvisie. Een structurele samenwerking tussen bibliotheek en school is van cru ciaal belang, want uit onderzoek is gebleken dat een kwart van de basisschoolleerlingen de school verlaat met een taalachterstand van tweeënhalf jaar. Daar is nog een wereld te winnen, stellen de opstellers van het document. De bibliotheek-nieuwe-stijl moet volgens de visie ook minder de na druk leggen op uitlenen, maar meer op toegang bieden tot infor matie, liefst 24 uur per dag. De vi sie gaat uit van een beperkt aantal vestigingen in de regio, maar de doelstelling is dat iedere inwoner van de Oosterschelderegio op af stand van maximaal een half uur rijden met de auto een hoogwaar dige vestiging kan bereiken. Die staan niet langer op zichzelf, maar zijn of moeten deel uitma ken van zogeheten multifunctio nele accommodaties (MFA's). De algemene toekomstvisie ligt er nu, maar aan de haand van die 'richtingaanwijzer' er moeten nog lokale scenario's worden ge maakt. Daarin zal weer moeten worden gekeken naar kosten. Daan zit in de Leonardogroep 7 van obs Binnen de Veste. Hij houdt van lezen, maar vooral ook van geschiedenis en van handbal len en computeren. Bij toeval maakte hij enkele jaren geleden kennis met het werk van Menten. „Ik mocht een boek uitkiezen tij dens de Kinderboekenweek en nam toen Operatie Zeer Ernstige Ramp omdat ik het verhaaltje op de achterkant wel leuk vond. Het is vooral een heel grappig boek en daarna ben ik veel meer van haar gaan lezen. Van elk boek van Tos ca Menten word je vrolijk", zegt Daan als volleerd ambassadeur. De schrijfster nodigde hem per soonlijk uit die taak op zich te ne men. „Zij had opgetreden in film theater Fizi in Zierikzee met de voorstelling 'Plofzak Drollemans, Tosca Menten draait door'. Zij zag na afloop dat ik een hele stapel boeken van haar bij me had." Het leek Daan wel leuk een van haar ambassadeurs te worden. Ver spreid over het land heeft ze er tien. Van deze jeugdige fans wordt verwacht dat zij de boeken van Menten promoten met recen sies en een persoonlijke filmpje op de website en met af en toe een spreekbeurt in de klas en het uitdelen van woordspelletjes op kaarten van de uitgeverij. Daan doet dat graag en wil zijn klasgenoten deelgenoot maken van het plezier dat hij zelf aan Mentens boeken beleeft. „Ze zijn spannend en leuk, omdat er van die typische dieren en figuren in voorkomen en omdat de schrijf ster zulke komische vieze woor den gebruikt. Ze zegt zelfbijvoor beeld dat ze heel veel van poep houdt", grinnikt de Zeeuwse am bassadeur. Hij denkt ook met plezier terug aan de officiële installatie bij de uitgeverij in Houten alweer bijna een jaar geleden. „Daar waren echt heerlijke gebakjes met cake, Daan van Splunder onthaalt als ambassadeur vandaag schrijfster Tosca Menten die in Zierikzee komt signeren slagroom en jam en een portretje erop van Tosca Menten. We heb ben toen als tien ambassadeurs ook allemaal een officiële oorkon de gekregen:" Dat eerste boek dat Daan van de ze schrijfster las is nog steeds zijn favoriet, maar hij vindt de serie van Dummie de Mummie ook heel erg leuk. Geen wonder toch voor iemand die ook van geschiedenis houdt? „Nee, dat heeft er niks mee te maken. Ik hield altijd al van geschiedenis, maar vooral van de middeleeuwen en van ridders enzo, maar niet zo van Egypte." Daan is niet van plan zelf schrij ver te worden. „Het lijkt me zo saai alleen achter je laptop. Ik ga liever veel reizen en dan iets met geschiedenis doen." Tosca Menten signeert vanmid dag tussen 13.30 - 14.30 uur bij Boekhandel De Vries, Zierikzee. HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele is dik tevreden over het functioneren van burgemees ter Jaap Gelok. Minister Plasterk van Binnenland se Zaken krijgt daarom het ver zoek van de gemeenteraad om Ge lok voor een nieuwe periode te herbenoemen. Dit besluit is donderdagavond be kend genomen tijdens de raads vergadering. Aan het voorstel tot herbenoeming gingen diverse ge sprekken vooraf. De bevindingen van deze gesprekken zijn dus aan leiding van de raad om Gelok voor een nieuwe periode aan de slag te laten gaan. KORTGENE - In Kortgene is donder dagavond na een korte achtervol ging een 46-jarige inwoner uit die plaats aangehouden. De man had net een deur van een woning vernield. De bewoonster had hem vanwege relationele problemen de toegang ontzegd. Een agent zag de man in zijn auto stappen, vermoedde alcoholgebruik en zet te de achtervolging in. Op het Julianaplein liet de man zijn auto staan en vluchtte te voet. Een agent met diensthond hield de man aan. De man verzette zich en kreeg een beet van de diensthond in de arm. De man is na een nacht in de cel vrijdag verhoord. door Luc Oggel GOES - Bibliotheek Oosterschelde wil zich veel meer richten op het onderwijs. In 2017 moet 80 pro cent van de basisscholen in de ge meenten Goes, Borsele, Kapelle, Reimerswaal, Tholen en Schou- wen-Duiveland zijn aangesloten bij het (landelijke) concept Biblio theek op School. Daan van Splunder (10) uit Zierikzee is de Zeeuwse ambassadeur van kinderboekenschrijfster Tosca Menten. „Van al haar boeken word je vrolijk en ze ge bruikt heel leuke vieze woorden", vindt hij. Op de foto poseert hij met Dummie de Mummie, een van de personages in een boekenreeks van Menten. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Daan van Splunder (10) uit Zierikzee heeft vandaag een be langrijke taak als gastheer. Hij is de Zeeuwse ambassadeur van kinder boekenschrijfster Tosca Menten en zij komt vanmiddag naar Zierikzee om haar boeken te signerep bij Boekhandel De Vries. Samen naar het Zeeuws Museum of het Watersnoodmuseum? Doe dan mee met de ANWB Museumcheck. We zoeken mensen - jong of oud - die het leuk vinden iemand uit de eigen omgeving die minder'mobiel is een dagje mee uit te nemen en een museum te testen op toegankelijkheid. Doe je mee? De ANWB zorgt voor de kaartjes. anwb.nl/museumcheck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 112