Gemeenten op Walcheren vrezen verschraling van openbaar vervoer 'Extra fietstunnel bij Bruinisse niet haalbaar' 20 SCHOUWEN-DUIVELAND BESTUURSLEDEN GEZOCHT Zierikzee figureert in Zo:Raymann De dorpsraden vervullen een centrale rol in het dorp. Toch is een bestuursfunctie niet altijd populair. makelaar Oranjestraat 13 Vlissingen En als die instelling toch bereik baar is met de bus, kunnen studen ten mogelijk geen gebruik maken van hun OV-jaarkaart en moeten ze zelf betalen. De wethouders van de drie gemeenten stellen in brief aan de provincie dat nu al veel Zeeuwse studenten kiezen voor een opleiding buiten Zee land. Ook de bereikbaarheid van de middelbare scholen voor leer lingen uit de Veerse dorpen kan volgens wethouder Chris Simons (Middelburg) wel eens een groot probleem worden. Alleen Koude- kerke, Serooskerke en Vrouwenpol der hebben straks een directe bus verbinding met Middelburg. De provincie is bezig met het opstel len van nieuwe voorwaarden waar aan het busvervoer moet voldoen. De gemeenten snappen dat er be zuinigd moet worden. Maar de ma nier waarop de provincie de bezui nigingen wil doorvoeren, begrij pen ze niet. Volgens hen wordt de bereikbaarheid van voorzieningen slechter en neemt de bruikbaar heid van het OV voor en ouderen en studenten af.De provincie zet in op een kernnet dat de steden en grote dorpen verbindt en een flex- net voor het platteland. Dat laatste net vervangt straks vaste buslij nen en de vervoerders krijgen een grote vrijheid bij het invullen van de routes. Er zal flinke verschra ling optreden, aldus de wethou ders. De Walcherse wethouders hebben aangegeven met de provin cie te willen praten over de plan nen voor het openbaar vervoer. nationale vacaturebank „Ze geven geen antwoord op de vraag die in de motie is gesteld", zegt Tom Soeters van de WD. „Dat is zeer teleurstellend. Niet al leen voor ons, maar ook voor de inwoners van Bruinisse." Fietsers en voetgangers tussen het centrum van Bruinisse en het woon- en recreatiegebied bij Aquadelta kunnen nu maar op een locatie de N59 kruisen, en dat is bij de tunnel bij de haven. In de praktijk steken fietsers vaak op an dere plekken over omdat ze an ders ver moeten omrijden. De WD diende (gisteren exact een jaar geleden) een motie in, waar in werd gevraagd de mogelijkhe den te onderzoeken voor een tweede fietstunnel en daarvoor geld vrij te maken uit de compen- satiepot Tweede Maasvlakte. „En nu schrijven ze dat het Rijkswa terstaat aan middelen ontbreekt. Dat hadden wij ook niet ge vraagd. En er staat ook dat een ge lijkvloerse oversteek ongewenst is, dat hadden wij zelf ook al aan gegeven. Eigenlijk is de motie dus gewoon niet uitgevoerd", zegt Soe ters. Hij stoort zich aan de traagheid waarmee het onderzoek is uitge voerd. „Het eerste overleg met Rijkswaterstaat was op 5 april, vijf maanden nadat we de motie hebben ingediend. Er is gewoon een jaar overheen gegaan voor we antwoord hebben gekregen." Het college schrijft ter verdediging aan de raad dat de beantwoording zo lang geduurd heeft omdat de aanvullende informatie van Rijks waterstaat pas half oktober bij de gemeente is binnengekomen. Of de WD nog terugkomt op de mo tie is nog niet bekend. Daarover moet de fractie nog overleggen. ZIERIKZEE - Presentator Quintis is onlangs op bezoek geweest in Zie rikzee. Dat is zondagavond in het tv-programma ZorRaymann te zien. Quintis spreekt met Omar Munie, de bekende mode-ontwer per die vooral wereldfaam heeft gekregen met zijn tassen. Munie heeft in Zierikzee op school geze ten. Quintis heeft onder meer op names gemaakt op de Dikke To ren en is met mosselkwekers Jaap en Joachim Schot op de ZZ10 de Oosterschelde op gevaren. De uit zending van Zo:Raymann begint om 23.10 uur op Nederland 1. naar de Vleesboerderij staan op de agenda van de dorpsraad. Niet alle dorpsraden functione ren op dezelfde manier. Sirjans- land kijkt uiteraard naar proble men in het dorp, maar heeft de fo cus ook liggen op de gezelligheid. Er worden dorpsbijeenkomsten georganiseerd die de saamhorig heid en leefbaarheid ten goede ko men. In Renesse wordt door de dorps raad hard gewerkt aan de toe komst en zijn werkgroepen gefor meerd ter voorbereiding van het masterplan. Noordwelle is ook be zig met de toekomst, maar daar wordt vooral gekeken hoe het dorpshuis behouden kan blijven. Onlangs presenteerde een werk groep een plan om het dorpshuis in de toekomst helemaal zelf te gaan beheren. Dat gebeurt al in Ouwerkerk en daarbij is de dorps raad onmisbaar. Dat een dorpsraad soms een cru ciale rol kan gaan spelen bewijst de situatie in-Scharendijke. Daar ging eind 2011 dorpshuis De Put- meet onverwacht dicht vanwege betonrot, het dorp raakte niet al leen het dorpshuis, maar ook de gymzaal kwijt. De dorpsraad wilde zich daarbij niet neerleggen en ging het ge vecht aan. Dat resulteerde uitein delijk in een reddingsplan, waar bij de gymzaal en de foyer van het dorpshuis werden gered. Nu wacht nog de taak om voldoende vrijwilligers te blijven vinden om de huiskamer (de oude foyer) draaiende te houden. In vrijwel alle kernen zijn de dorpsraden bezig met het oplos sen van praktische problemen, zo als behoud van een busverbin ding of verkeersknelpunten. Zo stond een vrijliggend fietspad langs de Stolpweg lang op de agenda in Nieuwerkerk en dat fietspad komt er nu. In Burgh-Haamstede heeft de dorpsraad onder meer meege praat over de reconstructie van het kruispunt Noordstraat en de Kloosterweg. Er is aandacht ge vraagd voor de doorstroming naar Nieuw-Haamstede en een over steek naar de begraafplaats. Daar is rekening mee gehouden. zierikzee - Op de meeste agenda's van de najaarsvergaderingen van de dorpsraden stond het weer: be stuursleden gezocht voor de dorpsraad. In Kerkwerve is de nood het hoogst. Daar dreigt het bestuur kopje onder te gaan nu twee van de vijf bestuursleden er mee stop pen. „We blijven met z'n drieën over en dat is echt te weinig", zegt Hanneke Zuidgeest, secreta ris. „Wij hebben mensen persoon lijk benaderd", zegt ze. „En ik heb zojuist een berichtje gehad dat ie mand wel wil komen kijken bij een vergadering of het wat voor haar is." Dat de dorpsraden kampen met personeelsgebrek is niet van de laatste tijd. Eigenlijk speelt het probleem al sinds de start. Men sen haken soms af omdat het niet brengt wat ze er van hadden ver wacht of kiezen liever voor kort durende klusjes. Het brede taken pakket van een dorpsraad is ook niet altijd bekend bij de dorpsbe woners, denkt Zuidgeest. De dorpsraad heeft een belangrij ke functie in een dorp. Het is vaak de tussenpost tussen dorps bewoners met een probleem en de gemeente. En sinds enige tijd zijn de dorpsraden ook verant woordelijk voor de uitkering van de leefbaarheidssubsidies. „We doen best veel", zegt Zuid geest. „Is er iets in het dorp dan kijken wij of we er wat aan kun nen doen. Soms verwijzen we door, soms kunnen we ook be middelen. Toen kinderopvang Koos vrij onverwacht sloot in het dorp, zijn wij gaan bemiddelen met als resultaat dat Kibeo nu hier zit." Maar ook de vraag naar een extra bushalte in het dorp of een oplossing voor de drukke weg We blijven met z'n drieën over en dat is echt te weinig. NIEUW I Fraai hoekhuis midden in het centrum, maar toch rus tig gelegen. Aan de voet van de Oraniedijk - de groene f boulevard - tegenover de markante Willem III kazer- Ine. Zeer compleet huis met drie slaapkamers en diepe en zonnige tuin, kunststof kozijnen en cv. Vraagprijs 169.000,- k.k. door Emile Calon MIDDELBURG - De Walcherse ge meenten vrezen dat het openbaar busvervoer vanaf 2015 flink zal ver slechteren. Ze zijn bang dat daar door minder studenten kiezen voor de Hogeschool Zeeland om dat het tot nu toe volstrekt onze ker is of die instelling straks wel be reikbaar is met de bus. De dorpsraad Kom in beweging, plaatsje CV en vind de baan die je altijd al zocht! Kijk op nationalevacaturebank.nl blijf bewegen door Melita Lanting BRUINISSE - De roep om aanleg van een fietstunnel onder de N59 bij Bruinisse is niet realistisch. Rijkswa terstaat heeft hiervoor geen geld. Dat concludeert het college van B en W. Het college heeft de moge lijkheden onderzocht naar aanlei ding van een motie die vorig jaar door de WD is ingediend. door Melita Lanting Hanneke Zuidgeest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 110