i 4- WERKEN 5 9t kelijk te stellen voor de geleden en wellicht nog te verwachten scha de. Omschrijf het probleem nauw keurig en vraag om een antwoord binnen een redelijke termijn, van bijvoorbeeld twee weken. Als de schade heel urgent is, kun je aan dringen op een snellere reactie of het laten stilleggen van de werk zaamheden. Wil de aannemer niet betalen, dan rest niets anders dan een gang naar de rechter. Over de behande ling door de gemeente kun je een klacht indienen bij de gemeentelij ke ombudsman of de Nationale ombudsman. Maar laat het liever niet zo ver ko men. Anton Buurman prent het zijn klanten graag in: „Schade voorkomen, is beter dan repare ren." Financieel-juridisch dienstverlener DAS adviseert daarom bij groot schalige bouwprojecten vroegtij dig betrokken te zijn bij de proce dures, een contactpersoon te rege len en een goede nulmeting te la ten uitvoeren door een deskundi ge. Bestuursrechtjurist Olav Wa genaar: „Maar besef dat je van iede re bouw als het goed is alleen tijde lijk overlast zult hebben." De Ikea-catalogus wordt stuk gelezen, woonboulevards uitgekamd; mensen die gaan samenwonen, hebben het er druk mee. Staken ze ook maar zo veel energie in de zakelijke aspecten van een liefdesrelatie, zegt notaris Aniel Autar. Hij kan zich behoorlijk opwinden over mensen die gaan samenwonen, maar niet nadenken over hoe het moet als de relatie stukloopt. Hij ziet in zijn Rotterdamse kan toor regelmatig de ellende die dat oplevert. „Als samenwoners niets regelen uit overtui ging, is het mij best. Als ze zo in het leven staan, bewust geen enkele verplichting ten opzichte van elkaar willen, oké. Maar dat mensen er niet bij stilstaan uit laksheid of onwetendheid, dat is pijnlijk." Voor jonge mensen met weinig spaargeld en zonder eigen woning heeft samenwo nen nog weinig voeten in aarde. Nóg niet. Want hun situatie kan snel wijzigen. Zo dra zij pensioen opbouwen, een mooi be drag gespaard hebben, een huis kopen of kinderen krijgen, is het zaak onder ogen te zien hoe dat allemaal afgewikkeld moet worden als de relatie stukloopt. Of als een van beiden onverhoopt komt te overlijden. Was onder jongeren samenwonen altijd al populair, nu is dat ook zo bij mensen bo ven de 40. Niet iedereen die na een schei ding aan een nieuwe relatie begint, voelt er voor opnieuw een huwelijk aan te gaan. Juist voor deze groeiende categorie is het van belang enkele zaken goed te regelen. Ouderen hebben doorgaans meer bezit, een eigen huis, vaak zijn er kinderen uit eerdere relaties en mogelijk runt een van beiden een eigen bedrijf. Wie niets vast legt over zorgplicht voor de kinderen en de verdeling van bezittingen bij uit elkaar gaan, is in de ogen van notaris Autar onver antwoord bezig. Deze partners leven op een tijdbom. Want als een van beiden over lijdt bijvoorbeeld, erft de partner niets en kan het zo zijn dat hij of zij het huis uit moet omdat de woning toevalt aan de fami lie van de overleden partner. Een samenlevingscontract, eventueel in combinatie met een testament, biedt oplos singen. De notaris is op dit terrein thuis en weet welke afspraken passen bij de verschil lende situaties. Natuurlijk zijn er standaard contracten, maar de vele varianten in ge zinssituaties en vermogenskwesties verei sen doorgaans gepersonaliseerde afspra ken. Als bijvoorbeeld een van de partners uit het buitenland komt, kan dat bijzonde re maatregelen nodig maken. Is trouwen dan niet makkelijker dan zo'n gang naar de notaris, die je allerlei keuzes voorlegt? Op het stadhuis wordt toch alles met één jawoord waterdicht bezegeld? Au tar, ook voorzitter van de specialistenvere niging van Estate Planners in het Notariaat (EPN), is het daar niet mee eens. „Ja, het huwelijk biedt een standaardpakket, maar het is geen maatwerk. De wet wordt wel licht aangepast, maar nu worden alle bezit tingen en alle schulden nog tot één geheel vermengd. Er zijn situaties waarbij dat niet billijk is. Veel partners denken niet na wel ke verplichtingen ze aangaan met een hu welijk en of ze het daarmee eens zijn. Ik had hier onlangs mensen die kort na het huwelijk met een faillissement van een kersverse echtgenoot geconfronteerd wer den. Dit is pijnlijk als je onbewust in ge meenschap van goederen bent getrouwd. Als je dat niet wilt, moet je het huwelijk op tuigen met huwelijkse voorwaarden." Het mooie van een samenlevingscontract is dat het bij uitstek geschikt is om op maat te snijden voor de specifieke situatie van de partners. En dan is het verstandig om de paar jaar een update te overwegen. Zijn er veranderingen in gezinssamenstelling, in de vermogenspositie of in de wet? Dan kan dat verwerkt worden in het samenle vingscontract. MEDISCHE VOLMACHT Een samenlevingscontract is ook heel geschikt om in vast te leggen wie medische be slissingen kan nemen als een van beide partners dat niet meer zelf kan. Willen part ners voor elkaar kunnen optreden in medische kwesties, dan is het verstandig een medische volmacht in het samenlevingscontract op te nemen. Bij deze volmacht kan ook vastgelegd worden met wie de partner moet overleggen. Dat kunnen bijvoor beeld de kinderen zijn of directe familie, zoals ouders. Een uitgebreide vorm van een medische volmacht wordt vaak geregeld in het levenstestament. Dit is een apart do cument, opgesteld en vastgelegd bij een notaris, waarin alle wensen en instructies staan voor het geval de opsteller zelf niet meer in staat is belangrijke zaken te regelen. NARE VERRASSING DE BAAN WAAR JE AL OP HOOPTE Li ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 IBij veel berekeningen over het studenteninkomen wordt er van uitgegaan dat de student tijd heeft voor een bijbaantje. Mijn dochters studeren allebei, maar door het grote aantal contacturen plus de werkdruk hebben zij geen tijd bij te verdienen. Is het artikel 'Student, laat de fiscus maar meebetalen!' dan wel relevant? Het is een misverstand te denken dat fiscale aftrek geen zin heeft als de stu dent geen inkomen heeft. Het klopt dat als iemand in een bepaald jaar geen inkomen heeft er in dat jaar ook geen teruggave is. Maar als uw doch ter aangifte doet, stelt de Belasting dienst over dat jaar negatief inkomen vast. Dit is verrekenbaar met eventue le positieve inkomens van de voor gaande drie jaren of die van de komen de negen jaar. Het artikel kan dus voor uw dochters zeker wel relevant zijn. 2 Mijn zoon heeft een kamer in Groningen en betaalt daarvoor 420 euro per maand. Hij heeft maxi maal 900 euro inkomsten: studiebij- drage, loon en een beurs. Maar om dat hij een voordeur deelt met ande re huurders, ontvangt hij naar eigen zeggen geen huursubsidie Klopt dat? Uw zoon heeft gelijk. Hij kan alleen huurtoeslag krijgen voor een zelfstan dige woonruimte. Dit is een woning met een eigen toegangsdeur die hij van binnen en buiten op slot kan doen. Bovendien moet in de woning in elk geval aanwezig zijn: een eigen woon(slaap)kamer, een eigen keuken en een eigen toilet. 3 Onze dochter van 30 jaar stu deert nog steeds en heeft nog nooit gewerkt Door vroegge boorte ontwikkelde ze zich name lijk pas op latere leeftijd. Wij als ouders betalen al haar kosten, zo als studiegeld, huisvestingskosten, zorgverzekering, reiskosten, enzo voorts. Kunnen wij deze kosten af trekken? Dat kan helaas niet, omdat uw dochter al 30 jaar is. De leeftijds grens voor de aftrek van uitgaven voor levensonderhoud van kinde ren is per 1 januari 2012 verlaagd van 30 jaar naar 21 jaar. Deze uitga ven zijn aftrekbaar als voor het kind geen recht bestaat op kinderbijslag en studiefinanciering en als de kos ten sterk drukken op de ouders. i Samenwoners zitten op een tijdbom door Robert Dölle De Consumentenbond en de EPN geven een reeks boekjes uit onder de titel Klaar voor de notaris. Onlangs verscheen deel 2: Samenwonen. reageren? geld@depersdienst.nl Wie korter dan vijf jaar samen woont of een latrelatie heeft en niets regelt, komt bij overlijden van de partner voor een nare ver rassing te staan. Niet de langstle vende partner, maar de familie van de overledene erft alles, ook het huis als dat op naam van de overledene staat. De achterblij ver vist achter het net, zelfs een opgebouwd nabestaandenpen sioen gaat in rook op; de meeste pensioenfondsen stellen een no tarieel opgesteld samenlevings contract verplicht. Wie langer dan vijf jaar op het zelfde adres samenwoont, wordt wel als partner voor de erfwet gezien. Waarom zo'n lange perio de risico lopen? Een contract met daarin een wederzijdse zorg verplichting voorkomt deze pijn lijke situatie. Let op: in een testa ment kan vastgelegd worden dat de langstlevende partner alles erft, maar de verkrijger valt zon der samenlevingscontract nog wel in het hoge tarief van de erf- belasting. Nederland telt ongeveer 700.000 werklozen. Velen vrezen nooit meer een betaalde baan te vin den, anderen hebben dat geluk wel. Met als motto 'Niet gedacht, toch gekregen' zoeken wij lezers die ondanks werkloosheid en de crisis weer aan de slag kwamen. Wij zijn benieuwd naar het ver haal over de baan waarop u niet meer had gerekend. Wilt u uw verhaal kwijt? Laat het weten. Reacties kunt u mailen naar geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 101