WK Grootste belegger is voorzichtig Een bouwput in de buurt? Doe een nulmeting 4 WERKEN co 0) GELDZAKEN Corné van Zeijl Noorwegen is een rijk land. Gas- en olieop brengsten worden voor een flink deel ge bruikt om een beleggingspot voor later te vullen (Govern ment Pension Fund), maar het is geen echt pensioenfonds. Het is vooral een reservepot voor als de olie een keer op is. Daardoor is het Noorse staats pensioenfonds een van 's we relds grootste beleggers met 571 miljard euro aan belegd ver mogen. Van de wereldwijde beursgenoteerde aandelen is 1,2 procent in de handen van dit fonds. Ter vergelijking: het ABP heeft 281 miljard euro aan beleggingen. Bij ons worden gasopbrengsten vooral ge bruikt om het begrotingste kort te dempen. Maar ondanks deze jaarlijkse meevaller vol doen we nog steeds niet aan de Maastricht-criteria. Sinds i960 leveren de gasverkopen Onthoud: beleggen is geen spelletje. Goed beleggen, is saai beleggen 211 miljard euro op, daarvan ging een kwart aan sociale ze kerheid op. Dat klinkt niet als een slimme investering. Ik maak me zorgen over het te kort als de gasopbrengsten van af 2020 flink terug gaan lopen. Noren zijn behalve grote ook slimme beleggers. De rende menten zijn goed, vooral door de stijl van beleggen. Het zijn beleggers zonder kortetermijn- prestatiedruk en ze durven meer. Liefst 64 procent van de portefeuille bestaat uit aande len, veel meer dan bij het ABP. Dat betekent dat de jaarlijkse swings in het resultaat hoog zijn, maar het rendement ook. Alleen afin het derde kwartaal van 2013 verdienden de Noren 30 miljard euro met hun aande lenbeleggingen. Ze denken on afhankelijk en missen daar door veel bubbels. Omdat deze beleggers zo'n goede reputatie hebben, krabde menigeen zich achter zijn oren toen dit pen sioenfonds aankondigde dat ze minder in aandelen ging beleg gen. Ze verwacht een flinke correctie in de aandelenmarkt en stapt pas weer in als die voorbij is. Iedere correctie ziet ze als goede koopmogelijk heid; de juiste manier om naar koersbewegingen te kijken. Da lingen zijn goed en stijgingen slecht, zolang u aan het kopen bent, zoals dit Noorse fonds. Een van de redenen achter het hoge aandelenbelang van de Noren zijn de sterk gestegen aandelenkoersen. Wie naar de AEX kijkt, zou het niet zeggen, maar de wereldwijde aandelen- index heeft nog nooit zo hoog gestaan als nu. Daardoor is het belang van aandelen in de Noorse portefeuille nu te hoog. Zolang koersen zo hoog zijn, stoppen ze de binnenko mende gelden in andere beleg gingen, zoals obligaties of on roerend goed. Daardoor daalt het aandelenbelang. Zo"h her wegingsstrategie is verstandig. U kunt het zelf ook zo doen. Maak een verdeling hoe uw portefeuille er uit zou moeten zien. Bijvoorbeeld 25 procent aandelen, 25 procent obligaties, 25 procent onroerend goed en 25 procent cash. Als koersen stijgen of dalen, zullen de we gingen schuiven. Als u aan het eind van het jaar alles weer herschikt, verkoopt u een deel van de hard gestegen beleggin gen en koopt u die zijn achter gebleven. Zo koopt u na de val van Lehman aandelen op het dieptepunt. Net als het Noorse pensioenfonds overigens. De ze aandelen zijn intussen ver dubbeld. U verkoopt ook on- roerendgoedaandelen in 2007 op de top van de bubbel. Heel makkelijk, maar ook saai. Ont houd echter: beleggen is geen spelletje. Goed beleggen, is saai beleggen. Net als bij die saaie Noorse beleggers. WETSVOORSTEL Na een scheiding niet weer trouwen, maar samenwonen met een nieuwe partner is alleszins begrijpelijk. Maar leg wel zo veel mogelijk vast op papier. Je zult de eerste niet zijn die berooid achterblijft. Is de bouw al begonnen en ont staat schade? Dan ligt de zaak ge compliceerder. Je zult bewijs moe ten verzamelen. Bij de aanleg van de Noord/Zuidlijn in Amsterdam, waarbij woningen in de omgeving verzakten, was dat eenvoudig. Het stond direct vast dat het één met het ander te maken had. De ge meente nam de schade voor haar rekening en kocht zelfs huizen op. Lastiger te bewijzen is schade die na afloop van de werkzaamheden ontstaat. Een scheur in de muur bijvoorbeeld, die erin sluipt als de bouwput al is gedicht en de werk- machines zijn vertrokken. VEH raadt in dat geval aan de gemeente zo snel mogelijk per brief aanspra- riolering. Maar het lukte mij he laas niet het causale verband te be wijzen." Net als Buurman raadt de Vereni ging Eigen Huis (VEH) daarom aan een nulmeting en zogeheten bouwexploit te regelen, waarmee de huiseigenaar de (hoofdaanne mer van de gemeente bij voorbaat aansprakelijk stelt voor eventuele schade. Bereidwillige aannemers zullen de nulmeting zelf willen uit voeren. Doen zij dat niet, dan kun je een onafhankelijk bouwkundig adviseur inhuren. Dat kost zo'n 100 tot 250 euro voor een inspec tie van het hele huis. Of goedkoper: doe de nulmeting zelf. Maak gedetailleerde foto's van je woning voordat de werkzaamhe den starten en laat die onderteke nen door de aannemer. Wie geen handtekening krijgt, kan de docu menten het best laten registreren bij een notaris. Het bouwexploit moet je sturen naar de aannemer en liefst ook het ook het college van burgemeester en wethouders van de gemeente. Een gratis voor beeldformulier staat op de website van de Vereniging Eigen Huis. Hans André de la Porte van VEH: „Voordat de werkzaamheden star ten, kun je bijvoorbeeld aangeven wat de zwakke plekken in je huis zijn en regelen dat de aannemer op een andere, voorzichtiger ma nier heipalen de grond inslaat." Van een scheur in de muur tot instortings gevaar. Vaak loopt het niet zo'n vaart, maar als de gemeen te vlak bij je huis een bouwput graaft, kan het wel degelijk mis gaan. Een nulmeting kan veel el lende voorkomen. De meeste bewoners trekken te laat aan de bel. De eerste scheur zit in de muur of hun pand is al verzakt. Bewijs dan maar eens dat de muur glad was en de woning eerst echt recht stond. Vaak lukt het bouwkundig ingenieur Anton Buurman niet eens. „Ik ken een straat in Leiden die volledig is ver zakt na werkzaamheden aan de Een Kamermeerderheid van D66, PvdA en WD lijkt er voor om voor het huwelijk opgebouwd vermogen en schuld, na scheiding automa tisch bij de oorspronkelijke, enige eigenaar te laten. Ook van erfenissen en giften moet de aangetrouwde hu welijkspartner niet zomaar kunnen meeprofiteren. D66-Kamerlid Magda Bernd- sen werkt aan een wetsvoor stel. Berndsen: „De regels zijn niet meer van deze tijd. We trouwen tegenwoordig later, waardoor we vaker een eigen spaarpot hebben. Dat geeft onaangename ver rassingen bij scheiden." Nederland kent als een van de weinige landen ter we reld nog een algehele ge meenschap van goederen. Alleen in Suriname en Zuid-Afrika is een huwelijk ook standaard in gemeen schap van goederen. Corné van Zeijl is fondsbeheerder bij SNS Asset Management foto Getty Images door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 100