Eindelijk herinrichting van Markt Kruiningen Gemeenten halen Delta tegenvaller uit reserve Verdeelde raad Noord-Beveland komt toch tot lastenverhoging Het HatuursteenHuis 24 BEVELANOEN en THOLEN OOSTERSCHELDEMUSEUM De inwoners van Kruiningen ver langen al vele jaren naar de herin richting van de Markt. De plaatse lijke ondernemersvereniging maakte in 2007 al een centrumvi sie. Wethouder Dieuwke Louwrink kon gisteravond tijdens een druk bezochte vergadering van de dorpsraad in De Korenbeurs (een dikke honderd mensen aanwezig) nog niets concreets zeggen maar deelde wel mee dat de herinrich ting in 2014 kan starten. „Als alles meezit natuurlijk." Rond die tijd wordt immers de riolering vervangen. En dat lijkt het gemeentebestuur een mooi moment om dan ook gelijk de Markt aan te pakken. Hoe de 'nieuwe' Markt er uit komt te zien is nog niet duidelijk. „We hebben maandagavond met belanghebbenden, zoals de dorps raad, enkele ideeën besproken. Zo is voorgesteld de herinrichting breder te trekken vanaf de Hoofd straat tot aan de Snelle Markt bij de Emté. Maar dan moeten daar wel geldpotjes voor zijn. We gaan de mogelijkheden bekijken maar de Markt blijft het uitgangspunt." De centrumvisie uit 2007 is vol gens wethouder Louwrink nog steeds het uitgangspunt van de herinrichting. „We willen in ie der geval meer uniformiteit met dezelfde bestrating, dezelfde ver lichting en dezelfde groenvoorzie ning. De Markt moet meer één ge heel worden." De afspraak is maandagavond ge maakt dat eerst een grove schets wordt gemaakt. Deze schets wordt 20 januari be sproken met dezelfde groep men sen als maandagavond. Tijdens een informatieavond wordt het definitieve schetsontwerp gepre senteerd. De Markt wordt dusdanig heringe richt dat daar nog steeds konings- dagactiviteiten, de wielerronde en de braderie plaats kunnen vin den. „Dat zijn belangrijke evene menten voor het dorp", aldus wet houder Louwrink. Als alles meezit kan de her inrichting van de Markt in Kruiningen volgend jaar star ten Dat betekent een lichte lastenver hoging voor de komende jaren voor de burger: twee procent, in flatietarief. Het was de eerste be groting die volgens het dualisti sche model tot stand kwam: geen voorstel vanuit het college, maar samengesteld vanuit werkgroe pen uit de raad. Bovendien wer den de algemene beschouwingen gisteren op een nieuwe wijze ge presenteerd: multimediaal. De PvdA ging daarin het verste door haar boodschap te verpakken in een video. De overige partijen hielden het bij een meer of min der geïllustreerde powerpointpre- sentatie. De discussie nadien liep als vanouds: consensus bij de par tijen die de wethouders leverden en een alternatieve begroting van het Noord-Bevelands Belang, die steun vond bij de PvdA. De NBB wil de verhoging van de belastingen en heffingen nog uit stellen. Daarvoor wil de partij de benodigde besparingen voor 2015 en verder halen uit bezuinigingen op de gemeentelijke organisatie en taken, een algemene reductie van 25 procent op de geplande in vesteringen en door aanwending van reserves uit overschotten van voorgaande jaren en komend jaar. „Een uitdaging", vond Ellen van de Klooster (PvdA) die aanpak. „Niet mogelijk", waarschuwde wethouder Piet de Putter, „dat is incidenteel geld". De coalitiefrac ties vinden het veiliger om goede reserves te bouwen voor de aan staande sociale- en (jeugd)zorglas- ten die het Rijk delegeert. Goes zal de ruim acht ton die de gemeente misloopt voor komend jaar uit de reserve moeten halen, zegt wethouder Loes Meeuwisse. „Dat zullen we de raad voorstel len. Structureel zullen we het an ders moeten oplossen, want de verwachting is dat er nog minder dividend zal worden uitgekeerd. Dat gegeven zal moeten worden meegenomen in toekomstige be zuinigingsvoorstellen." Meeuwis- se's eigen partij, de WD, doet overigens in de algemene be schouwingen op de begroting de suggestie om het Delta-dividend buiten de begroting te houden, ten. „Wij hebben liever plotselin ge meevallers, dan onverwachte tegenvallers", is de motivatie van de Goese liberalen. De gemeente Borsele heeft in de begroting van volgend jaar geen last van de tegenvaller van drie ton. Borsele heeft in het verleden een Delta-dividend spaarpot opge bouwd. In deze pot zit 660.000 euro. „Hoe spijtig het ook is, we halen de mindere dividenduitke ring van zo'n drie ton uit deze re- servepot zodat dit geen effect heeft voor onze begroting vol gend jaar", zegt wethouder Ad Schenk. „Maar dat laat natuurlijk onverlet dat we de mindere divi dend-uitkering betreuren." Wethouder Jon Herselman van de gemeente Kapelle deelde de ge meenteraad dinsdagavond mee dat de mindere dividend-uitke ring van 267.000 euro een behoor lijk gat slaat in de begroting die deze maand door de gemeente raad wordt vastgesteld. „Voor een kleine gemeente als Kapelle is dat veel geld. Voordat de raad de be groting vast stelt, is er al een gat in geschoten. Ik kan het niet mooier maken dan het is." Reimerswaal had de verwachting al iets naar beneden bijgesteld en Noord-Beveland reageerde vooral nuchter. maatwerk vloeren werkbladen Hef «MuUMMnHun BV OÜMte/wêg 16 4462 ON Goes Tel. (0113) 2166Ï5 wwwnatuursteenhui!, nl door Frank van Cooten KRUININGEN - De nieuwe winkels en jongerenappartementen in aan bouw van R&B Wonen aan de Markt in Kruiningen vormen de eerste aanzet voor het gemeente bestuur van Reimerswaal eindelijk werk te maken van de herinrich ting van dit hart van het dorp. Het was graven) '.(ir 'HlilM-ll itoer IJhi thoggftMr door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Met de klassieke verdeling van de twee oppositiepar tijen tegen de drie coalitiepartijen is de prognosebegroting voor 2014 aangenomen in de Noord-Beveland- se raad. De vijf stemmen van NBB en PvdA tegen, de acht stemmen van CDA, WD en SCP voor. door onze verslaggevers GOES - De ene Bevelandse gemeen te heeft meer last van het gat dat Delta in de begroting slaat door nog maar de helft van het verwach te dividend uit te keren dan de an dere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56