HETBEROEP 4 WONEN 75.000 Bakkerstraat 1, Scherpenisse 75.000 f Dakdekker Dakdekkers moeten stevig in hun schoenen staan. Als ware bergbeklimmers balanceren ze hoog bo ven de straat. Vaak met het ene been op de rand van de dakgoot, het andere steunend tegen een schuin dak. Alert blijven is belangrijk. Een misstap en je ligt. Maar wie eenmaal is gegrepen door het dakdekkersvirus, heeft een liefde voor het leven. Het mooiste vind ik het als ik oude, ambachtelijke technieken kan toepassen", zegt Danny Lis- senburg (40) van Lissenburg Daktechniek in Middelburg. „Het liefst werk ik aan bijzonde re gebouwen als dit kasteel of een ander monumentenpand. Ik vind het prach tig om te werken met materialen als koper, lood, zink en leisteen." Samen met zijn collega Erwin Roskam (39) van Leijnse Roskam Techniek uit Zoutelande staat Danny op het grindpad van Kasteel Ter Hooge in Middelburg. Jaarlijks inspecteert Monumen- tenwacht het hele pand op gebreken. In een rap port staan verbeterpunten. Die lopen Danny en Erwin na en waar nodig voeren ze reparaties uit. Alsof ze de Alpen gaan beklimmen hijsen ze zich in een klimgordel. Eenmaal boven in de goot verankeren ze zich met een musketon aan de gietijzeren ladderhaken op het dak. Het zwa re smeedijzeren gereedschap aan hun werkbroe ken rammelt. Rooihaak en leihamer zijn oude, traditionele gereedschappen zegt Danny ter wijl hij een kleine demonstratie geeft. „Met een rooihaak trek ik de spijkers eruit die de leien op het dak vasthouden. Ik duw het blad onder de gebroken leisteen en de nagel valt in een inkeping. Als ik dan de haak naar me toe haal, trek ik de nagel mee. Als ik een nieuwe lei vast wil maken, tik ik er met de punt van de lei hamer een gaatje in. Met de botte kant hamer ik een haakje in het dak om een nieuwe lei steen vast te zetten." De oorspronkelijke naam van het beroep van Danny en Erwin is loodgieter. Ontleend aan het gieten van stroken lood en loden pijpen. „Als we ons loodgieter noemen, denken men sen dat we ook verwarmingsketels repareren of riolering ontstoppen. Dat doen wij dus niet. Trouwens, dakdekker dekt ook niet helemaal de lading, omdat we ook goten repareren." Danny werd door het dakdekkersvirus gegre pen toen hij voor het eerst het dak opging. Dat was in Vlissingen bij appartementengebouw Strandveste. „Buiten werken is het helemaal. En ik ben gek op oude gebouwen. De andere kant is dat ons werk fysiek zwaar is. Je sjouwt met lood en koper en omdat je op hoogte werkt, moet je altijd alert blijven." De mannen hebben elk hun eigen bedrijf, maar werken al jaren samen. Bij hun vorige werkge ver hadden ze majestueuze projecten onderhan den. Zo restaureerden ze het leien dak van de Ridderzaal in Den Haag en die van het Paleis op de Dam in Amsterdam. Ook deelden ze de zelfde leermeester, want het ambacht van dak- dekken leer je in de praktijk. Een goede dakdek ker moet inzicht hebben volgens Erwin. „Ie moet vooraf bedenken wat je gaat doen. Soms moet je improviseren. Je weet nooit wat je bo ven aantreft. Als leerjongen dacht ik dat ik die oude technieken nooit zou leren. Achterafhoor- de ik van leermeester Sjaak Groenewegen dat ik de beste was", zegt Erwin met enige trots. De mannen vinden dat ze écht eer van hun werk hebben als ze een koperen goot mogen aanleggen. „Koper is enorm duurzaam", zegt Er win. „Het slijt nauwelijks. Natuurlijk is het wat duurder dan zink en het solderen is arbeidsin tensief. Toch verdient zo'n goot zichzelf terug want hij gaat makkelijk zestig jaar mee." „Mits goed aangebracht", vult Danny zijn colle ga aan. „Vooral de details zijn belangrijk. Zoals bij een afvoer. Daar moet je de boel secuur af werken. Doe je dat niet dan kan dat problemen geven." Op de terugweg naar beneden plukt Danny nog wat blad uit de dakgoot. „Dit hoort officieel niet bij mijn werk, maar ik kan er ge woon niet tegen. Een goot moet schoon zijn." ~1\T VRIJDAC Deze eengezinswoning (86 m2) met twee ka mers is een jarender- tig-hoekhuis en heeft een achterplaats met achterom en een ste nen berging. De woning kan zonder klussen be trokken worden en heeft een moderne keu ken en een badkamer met ligbad. Dakdekken is een liefde voor het leven door Elian van 't Westeinde Het leistenen dak van Kasteel Ter Hooge in Mid delburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44