Alle medewerkers een geschikte bril 13 Gumt UBEGORCB MARGMJX www.cysouwoptiek.nl WOENSDAG 6 NOVEMBER 2013 B02 Junior Kamer ft' 1«W im. Hart voor Zeeuws-Vlaanderen Tekst: Peter Oggel Foto's: Mark Neelemans TERNEUZEN - Het lidmaatschap van Junior Kamer heeft hem als mens rijker gemaakt, mijmert Alain Wer kers aan het slot van het gesprek, naar goed gebruik aan de keukentafel. De voorzitter van JK Zeeuws-Vlaande ren doelt daarmee niet op geld of goed, wel op sociaal en maatschappe lijk vermogen. Die geestelijke rijkdom is de winst van elf jaar Junior Kamer, stelt hij vast. Werkers, handelaar in wijn bij Herman Wines in Axel, is 40 dit jaar en die vier kruisjes betekenen dat hij de Kamer moet verlaten. Dat zal best even wennen zijn, erkent hij, maar re gels zijn regels en die leeftijdsgrens il lustreert ook de kracht van de organi satie: een garantie voor voortdurende doorstroming, verjonging en vernieu wing. "Verfrissend", noemt hij dat. Wat hij meeneemt zijn niet alleen vrienden voor het leven, maar vooral kennis en ervaring. En verantwoordelijksbeset voor het welzijn van de streek, Zeeuws-Vlaanderen in dit geval. Want JK, zegt Werkers, investeert met de organisatie van evenementen en projecten voortdurend in de kwali teit van wonen, werken, leven. Die schets kan Rien Verbrugge (70) van harte beamen. De oud-directeur van garage Verbrugge in Terneuzen is min of meer JK'er van het eerste uur: lid van 1972 -een jaar na de op- Met aansprekende projecten drukt Junior Kamer zijn stempel op ondernemend Zeeuws-Vlaan deren. 'Vrijwillig, maar niet vrijblijvend', is voor het lidmaat schap een belangrijk devies. Van elk lid wordt inzet, daadkracht en ondernemingszin verlangd, zegt voorzitter Alain Werkers van JK Zeeuws-Vlaanderen. De netwerk bijeenkomst B02 springt zonder twijfel het meest in het oog, maar JK houdt zich ook bezig met bedrijfsopvolging en begeleiding van scholieren in mini-onderne mingen. Een portret richting- tot 1983. Mooie jaren, ge niet hij nog na, met het fotoalbum bij de hand. En inderdaad: met duurza me vriendschappen. "We zijn natuur lijk op een leeftijd geraakt, waarop mensen je gaan ontvallen. Maar met de groep van toen is nog steeds con- - tact." Onafhankelijk van elkaar zeggen Wer kers en Verbrugge dat het lidmaat schap van Junior Kamer vooral staat voor persoonlijke ontwikkeling. Wie lid is, dient de handen uit de mou wen te steken. Gratis en voor niks. In het belang van de organisatie, ten voordele van de regio, het bedrijfsle ven met name. Vandaar dat devies: vrijwillig, niet vrijblijvend. Natuur lijk gaat het ook om sociale contac ten, om gezelligheid, twee keer per jaar een onderling feestje, in het voor jaar met partners en kinderen. "Want JK is een hechte vriendenclub. We komen allemaal bij elkaar over de vloer," zegt Werkers. En Verbrugge: "We hebben zoveel plezier gehad. Maar dat gaat samen met presteren voor de gemeenschap. Na een project heb je dus dubbel voldoening." Verbetering van de regionale econo mie is een van de belangrijke pijlers van JK. In de publiciteit gaat dat voor al om de B2B-bijeenkomst B02, jaar lijks netwerkevent voor ruim 500 on dernemers. Van belang is ook Go4, symposium over bedrijfsopvolging en -overdracht. En met begeleiding en coaching in het project mini-onderne mingen voor scholieren vmbo van het Hulster Reynaertcollegc en mbo-studenten economie van Scalda in Terneuzen levert JK een bijdrage in de vorming van (mogelijk) toekom stige ondernemers. Woekeren met je talenten. Van JK word je geen lid, je wordt als lid ge vraagd. Dat streelt natuurlijk, stelt Rien Verbrugge, majr belangrijker vindt hij de chemie met leden en doelstellingen. "Dat sfeertje hé", maakt hij een handbeweging. Waar mee bij wil zeggen: het gaat om de persoonlijke verhoudingen. "In elf jaar lidmaatschap heb ik aan JK meer overgehouden dan in een andere ser viceclub. Hoe dat komt? JK is een club van jongeren, in dezelfde levens fase, druk met de ontwikkeling van privé en werk. Binnen JK moet je ook actief zijn. Learning by doing. Na uittreden zijn JK-leden bij service- clubs niet zonder reden veelgevraagd. Want ze hebben een rugzak met erva ring in organisatie en projecten." De selectie van nieuwe leden is zorg vuldig, legt Alain Werkers uit. JK streeft naar diversiteit, in branches in het bijzonder. Leden behoeven geen ondernemer te zijn, wel onderne mend. De Zeeuws-Vlaamse Kamer telt gemiddeld tussen 25 en 30 leden, elk met een hart voor Zeeuws-Vlaan deren. "Een club van gewone men sen, die op hun manier proberen een betere samenleving te creëren. Die willen laten zien wat deze regio is. Zeeuws-Vlaanderen is niet grijs; het is een streek met potentie, met parel tjes van bedrijven. Dat willen wij la ten zien." Alain Werkers: 'Investeren in de kwaliteit van wonen, werken en leven.' Tijdens het werk stellen we vaak hoge eisen aan onze ogen. Het is goed otn daarbij stil te staan en passende voorzorgsmaatregelen te ne men. Henno Cysouw Optiek ontzorgt bedrijven daarbij en regelt dat werknemers van een optimale oogbescherming genieten. Bij het werk met gevaarlijke materialen, maar ook gewoon achter de computer. Voor veel mensen is de computer niet meer weg te denken uit het dage lijkse werk. Het beeldscherm veroor zaakt vaak droge ogen, sommigen krij gen hoofdpijn. Een speciale bril geeft ogen de rust die ze nodig hebben, zegt Arianne Cysouw. Het verschil tussen een gewone bril en een beeld- schermbril zit hem in het glas, legt Cysouw uit. "Zoals een leesbril geschikt is om van zeer dichtbij goed te kunnen zien, is een beeidschcrmbril oiftwikkeld voor optimaal comfort op een iets grotere afstand. Gelukkig zien steeds meer be drijven er de noodzaak van in om de ze brillen aan te schaffen. Speciaal daarvoor stellen we onderhoudscon tracten op. Per bedrijf maken we af spraken over de brillen die we inko pen, werknemers komen op controle en krijgen een passende bril van ons mee. We zorgen er ook meteen voor dat ze regelmatig hun ogen laten con troleren," Hetzelfde^ Concept hanteert Henrio Cysouw Optiek voor veiligheidsbril- len. "Die worden bijvoorbeeld ge bruikt in laboratoria of tijdens las werk. Maar we verkopen ook gasmas- kerbrillen, allemaal op sterkte. We merken dat in veel branches meer na druk wordt gelegd op veiligheid. Werkgevers worden op de gevaren gewezen en zien het belang van goe de oogbescherming in. Het is handig én goedkoper om dat collectief voor het hele personeel te regelen." Als er kende optiek zijn ze daarvoor bij Hen no Cysouw aan het juiste adres, zegt Arianne. "Wij zijn aangesloten bij het BIG-register, mogen eerstelijns zorg verlenen." Arianne Cvsouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 85