5 O www.vanrijninstallatie.nl WOENSDAG 6 NOVEMBER 2013 j Genomineerd met stempel Wie zaait, rooit met Vervaet Het verhaal gaat dat Biervliet in Nederland meer bekendheid geniet om Frans Vervaet dan om Willem Beukelszn, een eeuw of zeven geleden uitvinder van het haring kaken. Robin Vervaet vertelt de anekdote met een grijnslach. Wat er ook van waar moge zijn, in de landbouw is het familiebedrijf een begrip. Tekst: Peter Oggel Foto: Mark Neelemans BIERVLIET - Wie suikerbieten zaait, rooit met Vervaet. Vanaf mid den jaren zeventig fabrikant van zelf- rijdende bietenrooiers, sedert ruim twintig jaar ook mestinjecteurs. Bijna honderd medewerkers, wereldwijde afzet. Vervaet bljft nuchter Zeeuws- Vlaams: "Je moet gewoon je'best doen." Het mobieltje van Robin Vervaet rin kelt herhaaldelijk. Hij schroomt niet om het gesprek voor beantwoording telkens te onderbreken. De klant wacht niet en zaken zijn zaken. "Daar is wel een mouw aan te passen", rea geert hij monter in zijn gsm. Of: "Dat zal wel lukken." t Nee verkoopt Vervaet niet. In de agrarische sector is het bedrijf sedert decennia een gevestigde naam. Bieten rooiers en Hydro Trikes met de merk naam uit Biervliet zijn bijna wereld wijd te vinden. Klanten in Canada, Spanje, Oekraïne, Nieuw-Zeeland, Turkije, steeds boort Vervaet nieuwe afzetmarkten aan. In juli is de eerste Beet Eater naar Amerika verscheept. Een kleine honderd medewerkers op de loonlijst, jaaromzet ruim dertig mil joen euro. Dit jaar draait Vervaet bo vengemiddeld met een productie van bijna zeventig machines, onder te ver delen in 60 procent rooiers en veertig procent mestinjecteurs. Hoezo reces sie -Robin zegt het met enige trots. Om die uitspraak bescheiden direct af te zwakken. "Het is natuurlijk wel zo dat mensen altijd moeten eten." "Een relatief klein bedrijf met kwali teit en de klant op de eerste plaats", vat hij de bedrijfsfilosofie in een zin sa men. Waarmee hij tevens de belangrij- Robin Vervaet: 'Korte lijnen met de klant zijn vanzelfsprekend.' ke plussen van Vervaet duidt. Maar de vraag is toch: hoe relatief is klein eigenlijk? Wel afgemeten aan de con currentie, legt Robin uit, grote spe lers in binnen- en buitenland. Met fa brikanten als Exel, Grimme, Ropa, Agrifac. "Dan zijn wij dus niet zo heel erg groot. Maar dat biedt ons ook voordelen. Minder overhead bij voorbeeld, wij houden kosten goed in de hand. We houden overzicht, le veren machines op tijd af, bieden een goede technische ondersteuning, we kunnen onderdelen op afroep leve ren." Korte lijnen met de klant zijn vanzelf sprekend, zegt hij. Van verkoop tot service en vice versa. Maar Vervaet heeft in de ogen van Robin nog een plus. Die is: occasions behandelen als nieuw. Met Vervaet Rebuild revi seert het bedrijf inruil-machines en le vert die onder volledige garantie af. "Wij breken de machines tot op het chassis af om daarna weer geheel op te bouwen, inclusief nieuwe applica ties. Met Vervaet Rebuild hebben we een uitstekende reputatie gereali seerd." Met broer Edwin (48) vormt Robin (45) de tweede generatie in het fami liebedrijf, dat vader Frans en oom Ri chard in 1957 beginnen. Wat de broers in die beginjaren doen? Onder houd, reparatie en naderhand ver koop van 'zowat elk apparaat of ma chine met een motortje'. Bijna tradi tioneel voor het familiebedrijf aanvan kelijk in de schuur, bij Frans; maar in het kielzog van de landbouwmechani satie en de groei van het autobezit staat er binnen drie jaar een nieuw pand. Gebr. Vervaet groeit. Er komen dealerschappen, overnames van auto- en schadeherstelbedrijven. In de loop van de tachtiger jaren klopt de twee de generatie aan; Frans en Richard be sluiten het bedrijf te verdelen. In kort bestek komt dat neer op: Richard de auto's, Frans de landbouw. Edwin en Robin stappen in. Naast de mechanisatietak bouwt Vervaet in ei gen beheer dan al bijna vijftien jaar bieten(bunker)rooiers, in beperkte se rie. De eerste dateert uit 1974, een jaar later bouwt het bedrijf er drie voor de verkoop, bij de boedelverde ling in 1987 zijn het er zeven. Met drie modellen is de productie inmid dels ruimschoots vervijfvoudigd, on geveer tachtig procent is voor de ex port. Het oorspronkelijke concept uit de jaren zeventig geldt nog nog steeds, vertelt Robin, niettemin schaaft Vervaet voortdurend aan de ontwikkeling en innovatie van de bie tenrooiers. Upgrades, noemt hij die, onder meer voor capaciteit, comfort, brandstofverbruik. Begin jaren negentig. De landbouw dreigt te verzuipen in de mest van de (intensieve) veehouderij. Met vooruit ziende blik op komende mestwetge ving ontwikkelt Vervaet de Hydro Trike, de mestinjecteur. Het eerste prototype dateert uit 1990, in '92 rolt de eerste driewielige Trike buiten. In datzelfde jaar wordt de mestwet van kracht. Vervaet is direct marktleider in Nederland en laat die voorsprong niet meer los. Een halve eeuw na het begin staan er aan weerszijden van de Hoofdplaats- weg in Biervliet twee bedrijfsgebou wen. Een voor de landbouwmechani satie met tuin-en-parkafdeling, de an der voor de productie van bieten rooiers en mestinjecteurs. Een puur Biervliets bedrijf De derde generatie kondigt zich alweer aan. Robin: "We improviseren en innoveren continu. Iedere markt stelt zo zijn specifieke ei sen. Maar er ligt een stevig funda ment voor een gezonde toekomst." AXEL - Klagen helpt niet, niettemin hebben Jan Allewijn en zijn com pagnon Wim Duerink een bewogen jaar achter de rug. Sinds 2008 raakt de crisis de bouw hard, en uiteindelijk hebben Allewijn en Due rink de gevolgen daarvan niet kunnen ontlopen. Eind oktober hebben ze noodgedwongen afscheid moeten nemen van een van de bedrijven in hun groep, het Axelse installatiebedrijf Gebrs. Van Rijn. Dat heeft hen slapeloze nachten be zorgd, erkent het duo. Maar het be sluit was onontkoombaar, zegt Alle wijn, ondanks een reeks maatregelen eerder in het jaar. "Als bedrijf moetje voortdurend inspelen op veranderin gen in de markt, een ondernemer moet zich kunnen aanpassen aan de si tuatie. Maar het tij was helaas niet meer te keren. Sinds januari zijn we in Axel geconfronteerd met een forse daling in de omzet. Dat houd je dus niet vol. Natuurlijk voer je bezuini gingen door, verlaag je vaste kosten, let je op de kleintjes. Uiteindelijk is dat toch onvoldoende gebleken. Een aantal medewerkers van de Axelse ves tiging kan aan de slag blijven via de twee overige bedrijven binnen de groep: installatiebedrijf Van Rijn in Oostburg en De Ridder Installaties in Aardenburg. "Die draaien gelukkig goed", zegt Allewijn. Hij wil ook in Axel aanwezig blijven; inmiddels is hij op zoek naar een klein(er) bedrijfs pand. Allewijn is overtuigd dat hij er als ondernemer uiteindelijk sterker uitkomt. Hij blijft optimistisch. Elke dip is eindig, zegt hij. Met zijn part ner beschouwt hij de economische te ruggang ook als leerproces. Denken in mogelijkheden, alert zijn op kan sen. Van Rijn is voor het tweedejaar partner van B02, daarover is geen dis cussie geweest, zegt Allewijn. De sponsoring is vooral gericht op meer naamsbekendheid en in 2012 heeft de verbintenis nieuwe klanten opgele verd. Duerink: "Laat je je niet zien of horen, dan kennen ze je ook niet." Jan Allewijn rechts, Wim Duerink links.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77