nm m ga^nia^Maïs3 Br'tten bespioneren Duitsers ook II ab I lë I I 66 We hebben geen enkele aanwijzing dat het om vervalsingen zou gaan 6 BUITENLAND KUNST Onopvallende, oudere Duitser heeft enorme collectie door de nazi's van joden geroofde kunst. 3V' T vf Y Saudi-Arabië op jacht naar illegalen Duizenden mensen van wie wordt verondersteld dat ze geen geldige verblijfsstatus in Saudi-Arabië hebben, zijn begin deze week opgepakt. Met de arrestatiegolf willen de autoriteiten het aantal buitenlandse arbeiders te rugdringen en het aantal bin nenlandse arbeiders opvoe ren. Longkanker 8-jarige door vervuilde lucht Bij een achtjarig meisje in China is longkanker vastge steld. Volgens artsen is die veroorzaakt door luchtver vuiling. Het kind woont bij een drukke weg en heeft vol gens haar artsen lange tijd te veel fijn stof ingeademd. De gemiddelde leeftijd waar op de ziekte wordt geconsta teerd is zeventig jaar. FF Steinmeier mag doctorstitel houden De van plagiaat beschuldig de Duitse politicus Frank- Walter Steinmeier mag zijn doctorstitel behouden. Dat heeft de universiteit van de Duitse stad Giessen gisteren laten weten. Er zijn geen be wijzen voor uitgebreid pla giaat gevonden. Steinmeier is oud-minister van Buiten landse Zaken. Zwartrijder moet 76.000 euro betalen De Belgische spoorwegmaat schappij NMBS eist ruim 76.000 euro van een 25-jari- ge man uit Hasselt Tussen 2006 en 2011 nam de man 367 keer de trein zonder te betalen. De dader, die met een alcoholverslaving kampt, is 4127 euro schuldig voor de treinritten. Daar ko men boetes en rente bij. Spoorbeheerder Spanje gaat vrijuit De top van de Spaanse spoor beheerder Adif wordt niet vervolgd voor de treinramp bij Santiago de Compostella afgelopen juli. Eerder had een rechter 22 leden van de raad van bestuur van Adif medeverantwoordelijkheid ten laste gelegd voor de treinramp. Het ongeluk eis te 79 levens. BERLIJN - Het lijkt een onwaar schijnlijk scenario voor een Kunst-Krimi; de ontdekking van verloren gewaand werk van mees ters als Marc Chagall en Otto Dix, in een onopvallende driekamer flat in München. Samen met ruim 1.400 andere kunstwerken vormt dit de spectaculairste kunst vondst sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. „We heb ben geen enkele aanwijzing dat het om vervalsingen zou gaan", zei de Berlijnse kunsthistorica Meike Hoffmann, die de verzame ling onderzoekt, gisteren op een persconferentie in Augsburg. Hier werden de ware omvang en de betekenis duidelijk van de on vermoede collectie van de myste rieuze, 79-jarige Cornelius Gur- litt, waarover het Duitse week blad Focus als eerste berichtte. Volgens Hoffmann, die zei een 'enorm geluksgevoel te hebben', is de kwaliteit van de verzame ling bijzonder hoog. Zo heeft bij voorbeeld een aangetroffen goua che van Chagall 'zeer grote' kunst historische waarde. Het gaat jaren duren voordat is vastgesteld wie de rechtmatige eigenaren van de werken zijn. Om twijfelachtige claims te voorkomen is besloten geen lijst van de kunststukken te publiceren. Duidelijk is dat de verzameling van Gurlitt hoofdzakelijk bestaat uit door nazi's geroofde, zogehe ten entartete Kunst (ontaarde kunst): schilderijen, gouaches, gra fisch werk en houtsnedes van mo derne kunstenaars als Pablo Picas so, Henri Matisse, Paul Klee, Pier re-Auguste Renoir, Oskar Koko- schka en Emil Nolde. Onder Hit ler waren zij verboden. Maar Gur- 3r litt blijkt ook vroeger werk, uit de zestiende eeuw, en kunst uit de negentiende eeuw in bezit te heb ben gehad. Justitie kwam de collectie op het spoor nadat Gurlitt in 2010 in de trein naar Zürich werd gecontro leerd en duizenden euro's bij zich bleek te dragen. Omdat de bejaar de man zenuwachtig was, besloot de douane hem na te trekken. Het bleek te gaan om Cornelius Gurlitt, de zoon van een bekende Duitse kunsthandelaar, Hilde- brand Gurlitt. Die spoorde voor Adolf Hitier 'ontaarde kunst' op en kocht die voor een habbekrats van de vaak joodse eigenaren. Toen justitie Cornelius ging na trekken, bleek die officieel niet te bestaan. Hij had geen bankreke ning, geen beroep, geen familie. Hij stond niet in het telefoonboek en was een onbekende bij de be lastingdienst. Ook stond hij niet in zijn woonplaats München gere gistreerd. Justitie vermoedde dat hij leefde van zwart geld. Toen ze zijn adres achterhaalde en besloot er een kijkje te nemen, trof men de verloren gewaande kunstwer ken aan: opgeslagen als in een mu seum, 1285 niet ingelijste werken in een ladenkast. En 121 ingelijste kunstwerken verstopt achter tien tallen dozen ingeblikt voedsel. De collectie was volgens Gurlitts vader, die tot zijn dood in 1956 als kunsthandelaar kon werken, bij het bombardement op Dresden verbrand. Maar de werken blij ken, volgens Hoffmann, in uitzon derlijk goede staat. De mogelijke waarde is een miljard euro. Cornelius Gurlitt, een zonderling die geen contact had met buren, verkocht met enige regelmaat stukken uit de verzameling die hij zogenaamd had geërfd. Hij leefde van de opbrengst. Omdat hij over die honderdduizenden eu ro's geen belasting betaalde, staat Gurlitt nu onder verdenking van belastingontduiking en zwendel. Of Gurlitt nog voor andere feiten wordt aangeklaagden welke dit kunnen zijn, kon de openbare aan- SRIHARIKOTA - India heeft gisteren vanaf raketbasis Sriharikota een satelliet gelanceerd die naar Mars moet gaan. Mangalyaan, zoals de sonde heet, is de meest ambitieu ze ruimtemissie voor India tot nu toe en vormt een prestigeproject De grote rivalen in de regio, Chi na en Japan, zijn namelijk nog nooit bij de rode planeet geweest. Tot op heden is het alleen de Vere nigde Staten, Rusland en Europa gelukt Met de missie wil India be wijzen dat het de technologie in huis heeft om de moeilijke over steek naar Mars te maken. Dat meldde de Britse krant The Independent gisteren op basis van gelekte documenten van klok kenluider Edward Snowden. De Britten houden vanuit hun ambassade in Berlijn met geavan ceerde apparatuur de Duitsers in de gaten. Dat zou blijken uit docu menten van de Amerikaanse in lichtingendienst NSA. Volgens de krant werkte Groot-Brittannië samen met de Afluisterpost op dak van ambassade is op een steenworp afstand van de bondskanselerij. VS en andere bondgenoten. De krant schrijft dat op luchtfoto's op het dak van de ambassade een bouwsel is te zien, dat vanaf de straat niet opvalt. De vorm van het gebouwtje lijkt volgens de krant op de luisterpost die door de Britten tijdens de Koude Oor log in Berlijn werd gebruikt. Het doel was toen het onderscheppen van de Oost-Duitse en Russische communicatie. De woordvoerder van de Britse premier David Ca meron zei op vragen van de krant over de onthullingen: „We geven geen commentaar op vragen over FF B ~ir RIYAD PEKING Frank-Walter Steinmeier foto AFP BERLIJN HASSELT MADRID Miljard aan roofkunst door onze correspondent Wierd Duk «SsE igBF jK» m W, I Door de nazi's geroofde schilderijen, zoals Paarden in een landschap van Franz Mare, worden op de muur geprojecteerd tijdens een persconferentie van het Openbaar Ministerie in Augsburg. Zelfportret van Otto Dix. Meike Hoffmann door onze redactie buitenland LONDEN - Ook de Britse geheime dienst GCHQ (Government Com munications Headquarters) bespio neert Duitsland vermoedelijk. De Britten zouden op een steenworp afstand van de bondskanselarij en het kantoor van bondskanselier An gela Merkel in Berlijn een afluister- post hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6