Talent in talen leerde in 1 een halfjaar Nederlands 3.t0rClUn0n Waardering voor 'eten met je handen' I I I I I I L* SMELTKROES DOW 28 ZEEUWS-VLAANDEREN AANLEG Geld voor plan Schoondijke Opdracht voor 'randwerk' van natuurplan wordt uitgevoerd door Zeeuws-Vlamingen van H4A. Muziekkorpsen Hulst tevreden over concours Ze is een talent. Zonder meer. Laura Puia spreekt zes talen. Haar moedertaal Roe meens, Italiaans, Spaans, Engels, Frans en Neder- - lands. Nederlands heeft ze in zes maanden geleerd aan het ROC in Middelburg. „Ik moest toch op mijn papieren wachten om hier :e mogen blijven en werken", klinkt het heel logisch. Laura is niet iemand van grote woorden. Integendeel. „Mijn Ne derlands is niet zo goed", zegt ze n alle bescheidenheid. Toch slaagt ze erin het gesprek bijna volledig in het Nederlands te voe ren. Slechts een enkele keer scha kelt ze over naar het Engels. „Als je in een ander land bent, moet je de taal kunnen spreken en je zo veel mogelijk aanpassen aan de ge woonten." Engels en Frans leerde ze op school in Roemenië. „Mijn ouders leerden Russisch, maar dat vak was niet meer verplicht na de val van het communisme in 1989." Laura was toen drie jaar. Ze heeft dus weinig of niets van die tijd meegekregen. En Italiaans en Spaans? „Die talen heb ik mezelf aangeleerd. Zo moeilijk zijn die niet. Roemeens is ook een Romaanse taal." Aan de universiteit in haar geboor testad Cluj, vlakbij de Hongaarse grens, studeerde Laura rechten. „Roemeens recht. Geen goede keuze achteraf. Misschien had ik beter internationaal recht kunnen kiezen." Werk was er niet. „Door de crisis." Laura kwam drie jaar geleden naar Nederland. Niet op de bonne fooi. Haar moeder was twee jaar eerder naar Zeeland gekomen. „Ze is verpleegkundige. Via inter net vond ze hier werk." Laura trok in bij haar moeder in Arne- muiden. Nadat haar papieren in orde waren, solliciteerde ze bij het BPSC. „Ook via internet ont dekt." Sinds 16 maart 2011 - 'ik weet dat SCHOONDIJKE - De voorbereiding van de aanpak van het centrum van Schoondijke mag beginnen, mits wethouder Conny Almekin- ders in gesprek blijft met de dorpsraad, actiegroep CPC en de ondernemers in het dorp. Dat bepaalde de Sluise gemeente raad onlangs. Het plein in de kern wordt heringericht, maar binnen het dorp denken groeperingen an ders over de gewenste aanpak. De speciaal voor de herinrichting op gerichte CPC en de dorpsraad staan tegenover elkaar. De raad stelt een (eerder al begroot) be drag van 50.000 euro beschikbaar voor de start van het proces. Een bureau stelt nu, in overleg met be trokkenen, een plan op. nog precies' - werkt Laura bij het BPSC. Ze begon als administrator gespecialiseerd in veiligheidsdocu menten voor producten van 'en kel' Dow-sites in Italië. Sinds ruim een jaar is te teamcoördina tor van haar afdeling die deze do cumenten verzorgt voor Dow in heel Europa en Franssprekende landen in Afrika. „Mijn taak is het werk zo te coördineren dat alles goed én op tijd af is." Bij haar moeder woont ze niet meer. „Ik bezoek haar nog wel vaak, hoor." Laura wilde dichter bij haar werk wonen. „Ik heb een jaar geleden een huis gekocht in Sluiskil. Ik heb ook in Terneuzen rondgekeken, maar Sluiskil is veel ruimer, met meer parkeerruimte. En ik heb een mooie grote tuin. Bovendien, als ik naar mijn werk moet, hoefik nooit voor de brug te wachten." Vrienden en verdere familie mist ze zeker. Laura gaat één of twee keer per jaar terug. „Tweeduizend kilometer rijden is het." Via inter net en de telefoon houdt ze ver der contact. „Het is goed zo", stelt ze nuchter vast. „Ik heb nu ook vrienden hier, vooral uit het bui tenland trouwens." Laura is van plan in Nederland te blijven. Al is ze daar niet honderd procent zeker van. Het is een les die ze heeft geleerd. „Ik was eigen lijk ook nooit van plan hierheen te komen." CROEDE - De kustversterking bij het toekomstige Waterdunen bij Groede en Breskens is al even be zig. Nu begint ook de daadwerke lijke aanleg van het recreatie- en natuurgebied zelf. Althans: het werk aan de 'randzone'. De naam zegt het al: het gaat om alles wat aan de randen van het gebied moet gebeuren. „Kabels en leidingen verplaatsen, parkeer plaatsen aanleggen, de Slikken- burgseweg verleggen, de Walen- dijk een stukje opschuiven, dui kers bouwen, sloten graven en een nieuwe riolering aanleggen", somt Nancy Vinke op. Ze is voor dit project door aannemer H4A aangetrokken als omgevingsmana ger. „Die hebben we zelf niet in huis. Bij bouwbedrijven werken meer doeners", grijnst Wim De- veneijns, directeur Bouw en Infra bij H4A. Terwijl bij een groot pro ject als dit zo'n omgevingsmana ger geen overbodige luxe is. „Ik ben voor de buitenwereld het ge zicht van het bedrijf', legt Vinke uit. „Mensen kunnen bij mij te recht met vragen en opmerkin gen, en ik communiceer ook zelf actief met betrokkenen. Er is de komende tijd bijvoorbeeld weke lijks op woensdag een spreek uur." Ook intern houdt Vinke een SVRZ past die methode nu al toe in de Zeeuws-Vlaamse zorgcen tra, maar wil de nieuwe manier van het aanbieden van eten snel uitbreiden naar de rest van Zee land. „We zien mensen weer ge nieten van hun eten", zegt Marije Jongepier van de SVRZ. Voor mensen die bijvoorbeeld demen teren, kan eten met mes en vork oogje in het zeil. „Als medewer kers van het bedrijf bijvoorbeeld te hard rijden, probeer ik daar iets aan te doen. Als je op dat gebied een klein beetje inspanning ver richt, maakt dat voor de buitenwe reld een enorm verschil." Het project is, met een prijs van zo'n 5 miljoen euro, een grote vis voor H4A, dat voor dit project een combinatie vormt met aannemer Reimerswaal bv. Dat laatste be drijf is vooral gespecialiseerd in grondverzet. „Meestal doen we projecten van een miljoen of min der", verklaart Deveneijns „De rondweg Aardenburg was ook een grote. Dat ging om 4 mil joen." Dat het werk in de eigen regio plaatsvindt, heeft voor het bedrijf uit Sas van Gent meerwaarde. „En voor de streek óók", bena- INFORMATIEBIJEENKOMST EN INLOOPSPREEKUREN problemen opleveren. Eten ze met hun handen, dan kan dat zon der hulp, in alle rust. Jongepier: „Als er stamppot op het menu staat, worden er bijvoorbeeld bal letjes van gedraaid die in de oven nog even knapperig gemaakt wor den. Dat kunnen mensen eten zonder dat het een kliederboel wordt. We hebben ook extra aan dacht voor hygiëne. Het voordeel is dat mensen het zelf kunnen doen." SVRZ eindigde in de top drie van de Jenneke van Veen-ver- beterprijs. De winnaar werd Om ring Thuiszorg Texel, met een ma nier om snel tijdelijke verward heid te herkennen. hulst - De muzikanten van vier muziekgezelschappen uit Hulst kijken met plezier terug naar hun deelname aan het KNFM Concert- concours zaterdag in het Schelde- theater in Terneuzen. De Konink lijke Stedelijke Harmonie Hulst, de Koninklijke Harmonie St. Ceci lia Kloosterzande en de Fanfare Sint Jansteen behaalden alle drie een eerste prijs en Weldoen Door Vermaak Clinge een tweede prijs. De eerste drie spelen in de derde divisie en Clinge in de tweede. Hulst behaalde 84 punten na het Spelen van het verplichte werk en het keuzewerk. Een puntje verwij derd van een promotie. Ring Slang 125,- www.atelierclarijs.nl drukt Deveneijns. „Onze werkne mers wonen overwegend in Zeeuws-Vlaanderen, dus ze ge ven ook hier hun geld uit." En het bedrijf zelf doet dat ook. „We ko pen kranen bij Pladdet, en de Renaultbusjes bestellen we ook hier. Het geld blijft dus in de re gio." Het eerste werk is de aanleg van een bouwweg, zodat transporten in Waterdunen zelf straks niet meer over de 'gewone weg' hoe ven. „Veel transport gebeurt op de plek zelf, dus vaak hoeven we de weg niet eens op", verklaart Deveneijns. Dat wil niet zeggen dat er helemaal geen overlast is. „Dat kan natuurlijk niet anders met een project als dit." Meest in het oog springen de aan leg van twee parkeerplaatsen -die komende zomer al gebruikt kun nen worden-, de komst van een 'duinlandschap' ter hoogte van de Walendijk en verplaatsing van de Slikkenburgseweg. Die ligt nu in het toekomstige krekengebied en loopt straks vanaf de Langeweg pal langs park Schoneveld naar de kust. H4A hoopt het werk vóór Pa sen klaar te hebben. EF Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er zo'n 450 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Laura Puia (27) uit het Roemeense Cluj, teamcoördinator bij het BPSC. Geld voor door Harmen van der Werf blijft in regio Laura Puia. foto Peter Nicolai door Martijn de Koning MIDDELBURG - Zorgorganisatie SVRZ heeft landelijk hoge ogen ge gooid met het project fingerfood. Bewoners van verpleeghuizen krij gen hun maaltijden in handzame hapjes zodat ze met hun vingers kunnen eten. De bouwcombinatie H4A-Reimers- waal houdt morgen een informa tiebijeenkomst over het werk voor de 'randzone Waterdunen'. Die vindt plaats in het informatie centrum 'Zwakke Schakel' op het Veerplein in Breskens. Het gaat om een inloopbijeen komst, die te bezoeken is tussen 16.00 uur en 20.00 uur. Daarnaast houdt H4A-Reimers- waal op woensdagen in november een inloopspreekuur. Die vinden plaats in het tijdelijke kantoor op het erf aan de Langeweg 103. Bin nenlopen kan tussen 15.00 uur en 17.00 uur. Meer informatie over het werk en de bijeenkomsten is te vinden op www.waterdunen.com. webshop: kerklaan 1 heinkenszand telefoon 0113563535

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62