Geen winstuitkering zou onverteerbaar zijn Elsevier laat Zeeuwse ziekenhuizen zakken Broekriem Meidactie Klaverblad levert 20 reacties op commentaar ZEELAND 27 10.000.000 1.470.000 1.156.000 1.152.000 834.000 782.000 688.000 650.000 558.000 540.000 528.000 508.000 268.000 176.000 690.000 MIDDELBURG - Delta is aan een moeizaam jaar bezig. De aanhou dend lage energieprijzen drukken op het resultaat en tot overmaat van ramp ligt de kerncentrale Borssele door een storing sinds medio september stil. Dat laatste kost het energiebedrijf blijkens de mededeling van Delta aan de aan deelhouders 34,5 miljoen euro. Een en ander betekent dat het be drijfseconomisch eigenlijk niet verantwoord is over 2013 divi dend uit te keren. Zo'n besluit zou evenwel onverteerbaar zijn voor de aandeelhouders. De pro vincie en de gemeenten zijn voor hun huishoudboekje weliswaar niet geheel van Delta afhankelijk, welkom is het dividend wel. Dat de tegenvaller wordt gemeld in de periode waarin de inkomsten en uitgaven voor volgend jaar op een rijtje worden gezet, maakt de zaak nog pijnlijker. Geen divi dend is dan ook geen optie. Daarom heeft Delta zijn aandeel houders beloofd alles uit de kast te zullen halen om minimaal een winstuitkering van 20 miljoen vei lig te stellen. Ziekenhuizen kregen nul tot vier bolletjes toegekend voor patiënt gerichtheid en medische zorg. Het ADRZ kreeg voor beide crite ria twee bolletjes (één minder dan vorig jaar). ZorgSaam haalde bij patiëntgerichtheid één bolletje en bij medische zorg twee. Pa tiëntgerichtheid was onderver deeld in Dienstverlening (ADRZ en ZorgSaam: 1 bolletje) en Wachttijden (ADRZ: 3, Zorgsaam 2). Medische zorg bestond uit de onderdelen Veiligheid (ADRZ: 2, ZorgSaam: 3), Effectiviteit (ADRZ en ZorgSaam: 1,5). ADRZ en ZorgSaam scoorden op bijna alle* punten lager dan vorig jaar, waar bij ZorgSaam sterker daalde. Het ADRZ onderschrijft de bevindin gen, maar ZorgSaam is in gesprek gegaan met de onderzoekers om dat vermoed wordt dat er fouten gemaakt zijn in de berekening. ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen be haalde in de tiende AD Zieken huis Top too, die eind september verscheen, evenals het jaar ervoor de achttiende plaats. Het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis is één plaats gezakt en staat nu op 77. Het AD heeft de ziekenhuizen ge toetst aan 36 criteria. Zo bekeken de onderzoekers onder meer: het aantal patiënten met doorligwon- den, de controle (om fouten te voorkomen) bij een operatie, het aantal infecties na vervanging van een kniegewricht en de tijd die er zat tussen de diagnose van long kanker en het begin van de behan deling. Woordvoerder Dick Bos- scher van het ADRZ geeft aan dat een vergelijking ten opzichte van vorig jaar niet helemaal mogelijk is, omdat 'de criteria niet hele maal hetzelfde zijn'. De provincie en de ge meenten hebben toch al moeite de touwtjes aan elkaar te knopen. En nu kondigt Delta aan zijn winstuitkering te hal veren. Het energiebedrijf was jarenlang een bron van inkom sten waarop zijn aandeelhou ders konden vertrouwen. Door nieuwe tegenvallers kan het energiebedrijf de afspraken over de hoogte van het divi dend niet gestand doen. Dat betekent dat bij de provin cie en de gemeenten de broek riem een paar gaatjes zal moe ten worden aangehaald. Hoe veel hangt af van de manier waarop de winstuitkering in de begrotingen wordt ver werkt. De provincie is er enke le jaren geleden al toe overge gaan de Deltagelden als een - zeer welkom - extraatje te be schouwen. Ook de meeste ge meenten financieren er steeds minder vaak vaste kosten uit. Hoe dan ook, minder dividend betekent minder geld voor nut tige dingen. De melkkoe van Zeeland staat droog. En dat gaan we allemaal merken. „Ze waren niet alleen negatief', zegt directeur Ad van de Kreeke. „Veel ouders zijn positief over hoe kinderartsen hun kinderen opvangen. Maar we komen ook te gen dat men op zich wel tevreden is met de medisch specialist, maar dat het misgaat als er een in valler komt. Dan wordt relevante informatie niet goed doorgege ven, er is niet goed zicht op de be perkingen, kortom het gaat fout in de overdracht." Sommige zorg verleners spraken over de hoof den van de patiënt heen, alsof de ze zelf niet in staat zou zijn tot een gesprek. „Bij een andere klacht mocht de begeleider van een verstandelijk beperkte aanvan kelijk niet ter ondersteuning bij een belastend onderzoek in het ziekenhuis aanwezig zijn." Ook met lichamelijke beperkingen werd soms niet genoeg rekening gehouden. Klaverblad Zeeland zal de reacties bespreken met belang hebbenden zoals Arduin, Het Gors en de kwaliteitsmedewer kers of verpleegkundigen van de ziekenhuizen. Van de Kreeke: „Zo dat ze met deze informatie in de hand eens kunnen kijken, hoe dit beter kan." WOENSDAG 6 NOVEMBER 2013 in begrotingen Provincie Zeeland Gemeente Terneuzen Gemeente Middelburg Gemeente Vlissingen Gemeente Goes Gemeente Schouwen-Duiveland Gemeente Hulst Gemeente Sluis Gemeente Veere Gemeente Tholen Gemeente Borsele Gemeente Reimerswaal Gemeente Kapelle Gemeente Noord-Beveland Overige aandeelhouders door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis en ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen scoorden dit jaar op bijna alle punten lager in het jaarlijkse onderzoek van Else vier 'De beste ziekenhuizen 2013'. MIDDELBURG - De meidactie van Klaverblad Zeeland heeft twintig reacties opgeleverd. Klaverblad Zeeland. De afgelopen twee weken werden ervaringen van verstande lijk beperkten met ziekenhuizen verzameld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61