De PvdA gelooft het zelf: koop JSF nog niet zeker Eindhoven in hoogste staat van paraatheid I tz 4 BINNENLAND SUPPORTERS ZAGREB Deel van aanhang Dinamo Zagreb staat bekend om zijn racistische leuzen en wangedrag. effeweg nl V Terwijl de PvdA-fractie stellig be weert dat er nog geen 'ja' is ge zegd tegen de Joint Strike Fighter, prijkt bij een van de Kamerleden, Jan Vos, een flitsende foto van die straaljager op de achtergrond van zijn iPad. De foto bevestigt het beeld dat de partij al lang 'om' is en de JSF er komt. Maar nee, er le ven nog tal van 'pregnante vra gen', heet het officieel. Het kabi net (inclusief Pvd A-ministers) mag dan 37 straaljagers voor 4,5 miljard willen kopen, de fractie ziet graag nog een paar 'harde toe zeggingen' van de regering. Dat moet dan vandaag gebeuren, in een twaalf uur durend debat over de toekomst van de krijgs macht. De WD wil - net als op positiepartijen CDA, SGP en Christenunie - liefst snel een defi nitief besluit, zodat minister van Defensie Jeanine Hennis (WD) eindelijk de straaljagers kan bestel len. De PvdA weigert, na jaren van worstelen, nu snel steun te ge ven. Dus moet het kabinet van daag nog met geruststellende ant woorden komen over de stuks prijs, geluidsoverlast en werkgele genheid. „Op die punten moet de regering ons tegemoetkomen", klinkt het ferm. Op de ministeries van Defensie en Economische Zaken is men zo onderhand klaar met het getreu zel. Alles wat we aan feiten en cij- De kritiek van de PvdA is niet nieuw, niet omstre den en dus voor Hennis relatief eenvoudig te sussen fers hebben, is bekend bij de Ka merfracties, klinkt het daar. Eén van de belangrijkste voor waarden voor de PvdA is de inzet baarheid van de vliegtuigen: er moeten altijd vier ISF's beschik baar zijn voor internationale mis sies. Die zekerheid lijkt er te zijn sinds Nederland een paar weken geleden met de Belgen heeft afge sproken samen het luchtruim bo ven beide landen te gaan bewa ken. Dan zijn er altijd voldoende straaljagers voor andere taken en missies. Dan de centenkwestie. De PvdA wil ab-so-luut geen euro méér uit geven dan de gereserveerde 4,5 miljard. Maar dat wil niemand. Het aankoopbedrag per stuk (ge schat op circa 65 miljoen) staat overigens nog niet vast. De resterende kritiek is niet nieuw, niet omstreden en dus voor Hennis relatief eenvoudig te sussen. De PvdA hamert er bij voorbeeld op dat de beoogde dui zenden extra banen in Néderland blijven. Tegelijk weet de partij maar al te goed dat het kabinet daar niet alleen over gaat. Verder moet de geluidsoverlast rond de vliegbases Volkel en Leeuwarden worden beperkt. Er ligt al een mo tie klaar om geluidsbelasting daar voortdurend te meten - ook geen mission impossible voor Hennis. Het gesputter nu van de PvdA lijkt vooral voor de bühne. Al is dat slechts een deel van het ver haal, want de partij heeft deze kri tiek al van meet af aan geleverd. Ook speelt een strategische over weging mee: druk op de ketel hou den bij vliegtuigbouwer Lock heed Martin. „Als je snel instemt en geen kritische vragen stelt, denken zulke grootindustriëlen dat de buit binnen is", redeneert de PvdA. „En dan gaat de prijs eer der omhoog dan omlaag. De druk moet je erop houden. Dat is de af gelopen jaren te weinig gebeurd." Zelfs die hogere strategie kan niet voorkomen dat Hennis binnen kort de telefoon grijpt en nieuwe vliegtuigen bestelt. „Daarna kun nen we niet meer zonder pijn uit het traject stappen", waarschuwt een WD'er. EINDHOVEN - Eindhoven verkeert vanaf vandaag in de hoogste staat van paraatheid. De gevreesde en beruchte supportersgroep Bad Blue Boys (BBB) van de Kroati sche voetbalclub Dinamo Zagreb, waarvan honderden fans een sta dionverbod hebben, wordt vanaf vanmiddag verwacht. Alles wordt uit de kast gehaald om rellen te voorkomen. In Amsterdam hadden in 2007, 2009 en 2011 bij wedstrijden te gen Dinamo massale, gewelddadi ge ongeregeldheden plaats. Toen werden wapens aangetroffen. Tot vierhonderd BBB-leden wor den in Eindhoven verwacht. Zij hebben geen kaartje voor de wed strijd tegen PSV morgenavond in het Philips Stadion. Daarnaast zijn er 117 supporters van de Kroa tische club die wel een toegangs bewijs hebben. De autoriteiten bereiden zich al dagenlang voor op eventueel sup- portersgeweld. In Eindhoven geldt vanaf vanmiddag 17.00 uur tot vrijdag 10.00 uur een noodver ordening. Dinamo-fans die zich zonder wedstrijdkaartje in de stad ophouden zijn strafbaar en lopen de kans opgepakt te wor den. Met honderden aanhoudin gen wordt rekening gehouden. In Vught worden cellen beschikbaar gehouden. Ook vindt er overleg plaats met de politie in Amster dam. Want ook daar wordt reke ning gehouden met de komst van de Kroaten. Ajax speelt vanavond thuis tegen het Schotse Celtic. Belanden de Kroaten massaal in het Eindhovense centrum, dan vrezen de autoriteiten voor ge weld: opstootjes tussen suppor ters onderling, maar ook tussen hen en de politie, te midden van inwoners van de stad. In Eindhoven geldt vanaf vanmiddag 17.00 uur tot vrijdag 10.00 uur een noodverordening eindhoven - Proud and loud since 1986. Ofwel: trots en luidruchtig sinds 1986. Zo profileert de harde kern van Dinamo Zagreb zich graag. De fanatieke supporters, die zichzelf de Bad Blue Boys noe men, zijn berucht om hun racis tische spreekkoren en wangedrag. Het leverde de ploeg herhaalde lijk forse geldboetes en wedstrij den zonder publiek op. Op 30 juli van dit jaar ging het mis tegen FC Sheriff uit Tiraspol, Moldavië. Een maand later tegen FK Austria Wien. De UEFA legde de club de zoveelste sanctie op voor het scan deren van racistische slogans en het gooien van vuurpijlen en an der vuurwerk op het veld. Als ge volg daarvan moest PSV de uit wedstrijd van 24 oktober in Kroa tië spelen tegen een spookdecor, in een stadion zonder publiek. Een ervaring die Ajax eerder ook al opdeed. Schorsingen en boetes lopen als een rode draad door de clubhisto rie. De Bad Blue Boys behoren tot de beruchtste hooligans van Euro pa. Uitwedstrijden gaan steevast gepaard met ultrastrenge veilig heidsmaatregelen en noodverorde ningen, zoals ook de Eindhovense burgemeester Rob van Gijzel die heeft afgekondigd. Eind vorig jaar nog verbood de Franse minister van Binnenlandse Zaken de Kroa tische aanhang om naar Parijs af te reizen voor het duel met Paris Saint Germain, omdat er aanwij zingen waren dat tussen de 150 en 200 BBB-leden rotzooi wilden trappen. Op internet circuleren tal van filmpjes van de BBB. Beelden van rellen in Italië, in Engeland en van thuiswedstrijden tegen de Kroatische aartsrivaal Hajduk Split. Je zou bijna vergeten dat er tussen de rookpluimen en vele vuurwerkbommen nog gevoet bald wordt. De naam Bad Blue Boys is afge leid van Bad Boys, een film over de straatbendes in Chicago, met Sean Penn in de hoofdrol. Blue, de kleur blauw dus, is de club kleur van Dinamo Zagreb. Fanatiek, ultranationalistisch, knettergek, vuurwerkmaniakken. Het zijn maar enkele van de kwali ficaties die de ronde doen. Ze wor- °9sehuc^: n AMSTERDAM OM: verhoor Tromp ging volgens de regels Het verhoor van de Tuitjen- hornse huisarts Nico Tromp verliep volgens de regels en er is rekening gehouden met de kwetsbare psychische gesteld heid van de arts. Dat meldde het Openbaar Ministerie giste ren in een reactie op VPHuis- artsen. Die organisatie zette vraagtekens bij het verhoor. Volgens het OM voelde Tromp zichzelf in staat om te worden gehoord. De huisarts werd op non-actief gezet nadat hij een terminale patiënt te veel morfi ne gaf. De patiënt overleed. Toen het OM een onderzoek be gon, pleegde de arts zelfmoord. UTRECHT Cel geëist tegen arts Tegen een 86-jarige man die als huisarts ongevraagd foto's maakte van geslachtsdelen van vrouwelij ke patiënten, is gisteren een maand voorwaardelijke cel geëist. De verdachte, die onlangs stopte als arts, werd drie jaar geleden voor hetzelfde feit veroordeeld. SPIJKENISSE Tuchtklacht Ruwaard De Inspectie voor de Gezond heidszorg dient een tuchtklacht in tegen drie cardiologen van het voormalige Ruwaard van Putten- ziekenhuis. De inspectie zegt niks over de reden. In 2010 bleek dat er op cardiologie sprake was van een hoog aantal sterfgevallen. LEIDEN 'Werkstraf voor bedreigen scholen' Een 19-jarige scholier moet een werkstraf van 150 uur en een voorwaardelijke celstraf van een maand krijgen, omdat hij in april op internet zou hebben gedreigd zijn leraar Nederlands en leerlingen dood te schieten. Justitie eiste de straf gisteren bij de rechtbank in Den Haag. Volgens de verdachte ging het om een grap. De dreigberich- ten werden zeer serieus geno men. Scholen in Leiden bleven een dag dicht, in de dagen erna was er extra bewaking op scho len. De (Militie achterhaalde de man vrij snel. Hij zat toen in Costa Rica. ACHTERGROND JSF door Niels Klaassen DEN HAAG - De kogel lijkt al lang door de kerk maar de PvdA be weert van niet. Aan de vooravond van het beslissende Kamerdebat over de JSF klinkt nog steeds aarze ling bij de sociaaldemocraten in het parlement. Veel effect heeft de scepsis waarschijnlijk niet Angst voor door Pascale Thewissen Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijt, 3x diner, Begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Comfort Class Touringcar Een afwisselende reis naar de steden Maastricht, Luik, Valkenburg en Hasselt met leuke bezienswaardigheden en de mogelijkheid om te kerstshoppen! DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! Bock nu: WWW.EFFEWEG.nl of bol 0529 46 96 67 Alle foulen voorbehouden. Prilzen ziin vanaf en per persoon o. b. v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie-en entreegelden en (18, reservenngskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4