26 MENINGEN brieven Sinterklaas Sinterklaas 2 Sinterklaas 3 Sinterklaas 4 Rutte Rabobank 2 Schouwen-Duiveland Podium Reimerswaal Rabobank Westerscheldetunnel Wester scheldetunnel 2 Spookmedicijn HSV Hoek Communicatie De vrees dat het zwart zijn van de knecht van Sinterklaas iets te ma ken heeft met racisme is niet nieuw. Het verhaal van Sinter klaas (Sint Heer Klaas) is een com binatie van symbolen uit het Christelijke (katholieke) geloof en uit de oudheid. Wit staat voor goed (wit paard), zwart staat voor het kwaad (de zwarte raven van Wodan). Vóór 1800 had Sinter klaas geen knecht. Pas daarna t. Dat was meestal een schoorsteen veger, een tenger Italiaantje dat gemakkelijk door de toen nog bre de stookkanalen kon kruipen. Pas na de Tweede Wereldoorlog wer den het meer Pieten. De eerste groep waren donkere Amerikaan se soldaten die zich hadden ver kleed. Vraag maar na bij oma of opa. Hoeveel Pieten kwamen er vroeger met Sinterklaas mee? Met slavernij heeft het Sinterklaas feest niets te maken. Laten we het Sinterklaasfeest vieren met alle kinderen van de wereld. Met ka- dootjes voor alle kinderen, inclu sief de kinderen die het moeilijk hebben. Mevrouw Verene Shepherd van de VN vindt dat we 'ons' Sinter klaasfeest moeten afschaffen. Ze spreekt op persoonlijke titel. Slechte zaak voor iemand die offi cieel nog nader onderzoek moet verrichten met haar werkgroep. Ze vraagt zich af waarom wij 2 Santa Clauses moeten hebben. Als de werkgroep haar onderzoek goed doet, zal ze ook ontdekken dat de Amerikaanse Kerstman - Santa Claus - de veramerikaanste versie is van 'onze' Sinterklaas. Het wordt tijd dat de dierenbe scherming onderzoekt of die zijn rendieren wel goed behandelt! Hoe zit dat trouwens met de Duit se en Belgische Sinterklazen? Mag dat wel? In de discussie rond Zwarte Piet wordt aan het uiterlijk van Sinter klaas volledig voorbijgegaan. Hij loopt namelijk al eeuwenlang met een kruis op zijn mijter. La ten we daar nu ook maar een eind aan maken. We leven tenslotte in een samen-op-weg kerkcultuur. Daarin past geen eeuwenoud ka tholiek symbool uit de tijd van de inquisitie. Dit symbool Is veel ouder dan het vermeende slaver- nijsmoesje van de anti-Zwarte Pietenclub! Weg met dat kruis op de mijter! Zet er maar een zonnetje op! Als toch bezig zijn is het wellicht verstandig al onze oude volksfees ten af te schaffen. Ik stel voor dat Europa een commissie benoemt om aan al deze misstanden een eind te maken! Als we toch lokale volksfeesten afschaffen, is het mis schien goed als de Partij voor de Dieren zich stort op Thanksgi ving. Dat feest kan echt niet meer, want zielig voor al die kal koenen! Wat kan men zich, tot zelfs op re geringsniveau, toch druk maken om iets wat zo eenvoudig is. Bij ons was het vroeger altijd zo dat Zwarte Piet zo zwart was omdat hij door de schoorsteen gekomen was. Pieten die vanaf hun geboor te al zwart waren hadden we zelfs nog nooit gezien. Dat ligt nü effe anders. Wij hadden op het zen dingsbusje van de zondagsschool wél een negerinnetje staan. Als je een paar centen in dat busje gooi de, boog ze gracieus en knikte je 5.5 miljoen euro in de alg. reserve? lacques B. sterkte met je strijd voor iets heel moois. Schandalig dat de poten onder je podium worden weggezaagd. Natuurlijk is het de mensen al lang duidelijk dat de regering niets anders doet dan meer uitge ven dan er binnenkomt. En dat al zestig jaar of langer. Eerst wordt de BTW ingevoerd als dekking van de Rabobank, tekort in de zorg, staatsschuld, steeds dezelfde belastingbetaler die garant staat, niet de bank en evenmin het kabi net of het Europees Parlement. Gesjoemel bij de Rabobank kost 774 miljoen. De verantwoordelij ke bestuurder weet wat hem te doen staat. Dat hij het niet wist kan ik me goed voorstellen, maar dat hij het had moeten weten, be- vriendelijk toe. Het is wel heel erg, maar ik denk dat ze in 1953 bij de watersnoodramp verdron ken is, want het was een schattig negerinnetje. In de partijen die vertegenwoor digd zijn in de raad van Schou wen-Duiveland is het van kleur verschieten van kandidaten voor de komende verkiezingen wel heel opvallend in aantal. Op mid delbare leeftijd steeds van maat schappij visie veranderen wekt ten minste de indruk dat men er niet voor het algemeen belang zit maar meer om zelf op de voor grond te kunnen treden als tijd verdrijf. Dit gedrag schept een nog grotere kloof tussen burger en politiek! Met groeiende verbazing en erger nis heb ik kennis genomen van het stoppen van de subsidie voor het Podium Reimerswaal. De ge meente biedt zijn inwoners al zo weinig en wat er dan is, wordt nu om zeep gebracht en door wie? De conservatief denkende men sen die liever gras zien dan enter tainment. Stopt de subsidie, dan verder tegen theaterprijzen, zoals in de stad? Dan wordt de op komst te klein, met als gevolg tocfi geen voorstellingen meer. Een goed draaiend Podium kapot, maar wel 10.000 euro voor radio Reimerswaal, wat een groot vraag teken is of dit slaagt. En dan de verbouwing van de pu- blieksbalie in het gemeentehuis. Was dit urgent? Had het geld aan P.R. besteed. Waarom zit er nog van de staatsuitgaven. Vervolgens worden de gemeenten niet meer van contanten voorzien. Dus de rekening gaat nog meer naar de burger. Voeg daaraan toe de verplichte ziekenfondswet, waarvan de bur ger ook weer de dupe is. Het is de regering toch wel bekend dat een kwart miljoen burgers al die kos ten niet meer kan opbrengen. De regering mag wel erg uitkijken of de toeloop van daklozen is niet meer te stuiten. Hoe spelen ze het klaar om met al die inkomsten 6 miljard euro schuld te maken? Diezelfde bur ger moet daar ook weer voor op draaien. Ongehoord. Men mag van overheidswege nimmer bewe ren, eigen schuld. De rekeningen komen alleen van overheidswege en daarom loopt de economie niet naar behoren. De schuldencrisis is ontstaan, doordat banken dollartekens in hun ogen hadden. De rente werd gemanipuleerd, de bomen groei den tot in de hemel. De ene bank viel om. De andere moest gered worden. Wie gaat dit betalen? Precies, wij met zijn allen. Niet degenen, die de bonus sen incasseerden. Hoe zit het met het toezicht door de Nederlandse Bank? Niet bij SNS, niet bij Icesave, niet bij DSB. Politiek Nederland roept op tot so lidariteit, de Rabobank loopt te gen een boete aan van 774 mil joen euro. Vandaag heb ik een bericht van de Rabobank ontvangen. Per 1 ja nuari worden de bankkosten ver hoogd. Wie betaalt die boete nu eigenlijk? Garanties aan Griekenland, boete grijpt hij heel goed. Hij neemt daarop de voor hem enige en naar mijn idee, juiste beslissing. Op stappen! Of het voor de bank het beeld enigszins verandert, is een vraag die niet ter zake doet. Hij trekt toch het boetekleed aan. 'On ze' minister van financiën, de 'zeer gewaardeerde heer Dijssel- bloem noemt het 'schaamteloze fraude' Het was beter geweest wanneer hij deze Piet Moerland als voor beeld had gesteld voor politici, die na het bekend worden van 'schaamteloze' fouten, het heel ge woon vinden op het pluche te blij ven zitten. Wat mij betreft kan de ze man een voorbeeld zijn voor heel veel anderen die zich met al lerlei smoezen en soms zelfs ach ter personen verschuilen om toch vooral hun riante positie niet te verliezen. Geen tolvrije dagen meer of zes tolvrije dagen voor de Wester- scheldetunnel per jaar en andere al of niet creatievere voorstellen passeerden de revue van de Zeeuwse Provinciale Staten. Laat ik er ter overweging nog een sim pel idee aan toe voegen: gewoon elke doortocht - zeker voor Zeeuws-Vlamingen al of niet met 'n T-tag - richting de Westerschel- de een 'beetje' goedkoper maken. Staten zoeken de weg in tunnel (2 november). Het onderwerp van de discussie was het kleine aantal len tolvrije dagen maar wel tot in de twintiger jaren. Voor Zeeuws-Vlamingen zijn tolvrije dagen snoepjes. Praktisch alle da gen moeten zij bijdragen aan de tolheffing. En dat geld kan dan door de provincie worden aange wend voor andere posten die uit algemene middelen betaald die nen te worden. Wat de Wester- scheldetunnel betreft wordt Zeeuws-Vlaanderen vanuit Mid delburg bestuurd alsof het Gene raliteitslanden zijn, dat wil zeg gen over ons, maar zonder ons. En dan zoet houden met een snoepje. Zeeuws-Vlamingen moeten vrij gesteld worden van tolheffing. En de snoepjes afschaffen. In het bewuste artikel (2 novem ber) staat: 'Deze spookgeneesmid- delen worden in het beste geval teruggebracht naar de apo theek....' Dat melden onderzoe kers van het Nederlands instituut voor onderzoek van de zorg Nivel. Ook melden ze de gevolgen voor niet inleveren via de apotheek. Maar dan moet dit ook wel kun nen. Ik heb namelijk pas geleden getracht overgebleven medicijnen in te leveren bij mijn apotheek. Daar kreeg ik echter te horen dat ze geen medicijnen meer inne men en dat ik het kan inleveren bij de milieustraat. Hier is dus nog een taak voor de landelijke apothekersorganisatie KNMP weggelegd om in ieder ge val mijn apotheker nog eens te in formeren over deze mogelijkheid. Ik wil jullie proficiat wensen met de eerste periode. Afgelopen week ben ik mee geweest naar Feyenoord-Hoek. Ik wil jullie be danken voor de geweldige organi satie van deze dag. Jullie hebben superreclame gemaakt voor Zeeuws-Vlaanderen en het Zeeuwse voetbal. Ik hoop dat de gemeente Terneuzen dit ook heeft gezien. Zou de gemeente Terneuzen eens wakker worden? Geef HSV Hoek een kunstgras veld. Op 1 november het artikel 'Groen licht voor Duinoord' met daarin: de procedure en communicatie met de omwonenden verliep niet goed. Mea culpa, maar we beloven beterschap en zullen luisteren naar het volk. Het plan wordt de gemeenschap door de strot ge duwd. Op 2 november het artikel 'Inspi- ratum mag van gemeentebestuur' met daarin: de procedure en com municatie met de betrokkenen verliep niet goed. Mea culpa, maar bla bla. Is dit nu de standaard politieke procedure waarin het volk alles moet slikken van de onderne mers en de politiek? Of kunnen we nog serieus mee denken en praten voordat de on dernemers plannen presenteren? Gezamenlijke ideeën worden be ter gedragen! Het is regentesk om, ondanks het burgerprotest, onder het mom van de economie megalomane bouwwerken op te dringen en ver volgens handenwrijvend sorry te zeggen. Om misbruik te voorkomen zal ik niet meer van mijn stemrecht ge bruik maken. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Dorothé Tempelman-Venselaar Smitsweg 19, Driewegen Corrie d'Hont Bernhardstraat 7, Terneuzen A. W. de Croot Boulevard de Ruyter 124, Vlissingen J. C. Verlare Valckenisseweg 75, Rilland A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht I Hoek speelde vorige week woensdag een bekerwedstrijd tegen profclub Feyenoord. foto Camile Schelstraete J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede P. J. Doggen Schuitvaartgracht 187, Vlissingen Cees Verstraate Duinstraat 10, Koudekerke Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Jaap Schijve Markt 18, Retranchement Dick Hilberdink Branderijmolengang 4A, Middelburg Adri Risseeuw Hoogvogelstraat, 1 a IJzendijke Theo de Kuiper Weeldeweg 19, Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26