üm v f- ZEELAND 25 W W W V W~'1 I - IE k getuigen officier van justitie het bestuur toch besloten dat de publieke tribu ne tot nader order gesloten is. Dat besluit volgt op een incident, afgelopen maandag, in de Bre dase rechtbank waar op de publieke tribune een schot werd gelost. Wie dat heeft gedaan en waar om, wordt onderzocht. Maar vooruitlopend op de uitslag is il besloten om de publieke tribunes van de rechtbank in Breda en die in Middelburg dicht te houden. De publieke tribune in Middelburg was bereik baar via een niet bewaakte deur aan de Kou- steensedijk, aan de zijkant van de rechtbank. Be langstellenden konden via die deur, en een me talen wenteltrap, op de'publieke tribune ko men. Via die tribune, feitelijk een groot afgeslo ten balkon met uitzicht op een deel van de rechtszaal,-is te volgen wat er gebeurt tijdens de berechting van een verdachte. Echt goed volgen is vanaf die publieke tribune trouwens niet goed mogelijk. De geluidsinstallatie werkt niet optimaal en het zicht is toch enigszins beperkt. Volgens een woordvoerder van de rechtbank kan iedereen die een rechtszaak wil volgen dat toch doen. Hij of zij moet dan wel via de scan straat de rechtbank betreden waarna er doorge lopen kan worden naar de zittingszaal. De pu blieke tribune wordt alleen gebruikt als het om zittingen gaat waarbij de rechtbank het raad zaam vindt dat het publiek, of een deel, niet plaats neemt in de zittingszaal. In zulke geval len zal het publiek wel gefouilleerd worden. Het gebeurt vaker dat er voor de rechtbank verdach ten verschijnen die een he kel aan elkaar hebben. Om dat bijvoorbeeld de een 'n belastende verklaring heeft afgelegd over de ander. De aanwezigheid op de publieke tribune van een kompaan van een verdachte lijkt soms wel invloed te hebben op het verloop van een rechts zaak. Twee jaar geleden stonden enkele Vlissin- gers terecht voor een gewapende overval op een woning in hun stad. Ze zwegen als het graf, voor al op die momenten dat gevraagd werd naar on bekende mededaders die ook betrokken zouden zijn bij die overval. Alle dagen van de zitting volgde een Vlissinger, een goed bekende van de politie, die rechtszaak en hield nauwlettend bij wat er door de verdachten werd verteld. Alleen op het moment dat die man even weg was, leek een van de verdachten zich wat te ontspannen. Niet dat hij vervolgens het achterste van zijn tong liet zien. Maar de gespannen houding was direct merkbaar toen die Vlissinger terugkeerde in de zittingszaal. Zittingen van de rechtbank zijn in principe openbaar omdat iedereen moet kunnen zien en horen hoe er recht wordt gesproken. De leiding van de strafsectie van de rechtbank en de parket politie overleggen of rechtszaken aangemerkt moeten worden als risicozittingen. Als ze vin den dat zoiets het geval is, dan zijn er extra par ketwachters aanwezig en wordt het aantal men sen dat toegelaten wordt tot de zittingszaal be perkt. Hoewel er nauwelijks gewelddadige incidenten gebeuren in de Middelburgse rechtbank heeft toegangsdeur publieke tribune met controle WOENSDAC 6 NOVEMBER 2013 1 in rechtbank Middelburg l infographic Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25