s Oorlogsdoden Koudekerke hebben naam terug Gesteggel tussen eigenaren Stelleplas 1 1 SI Verrassende DUITSE STEDEN ggjf lf WALCHEREN 23 66 Ook tijdens de strijd om de bevrijding waaide en regende het Ert K RAS NL Lievens komt met fonds voor amateurkunst HAMBURG DRESDEr 4 BBSBê BOEK ONLINE of bel 0900-9697 9 Het stormde, waaide, regende en het was koud, toen de bevolking moest vluchten, zowel voor bom bardementen als voor het binnen- golvend zeewater. Behalve in de duinstreek bleven alleen nog maar een paar hoger gelegen dorpskernen als kleine eilandjes boven water. Ook toen de gealli eerden op november, onder he vig vuur van de Duitsers, bij Westkapelle en Vlissingen aan land kwamen, waren de weersom standigheden vergelijkbaar met die van de afgelopen dagen. Burgemeester Rob van der Zwaag herinnerde daar dinsdagochtend aan toen hij de kleumende en ver regende aanwezigen toesprak bij het gerestaureerde en verplaatste oorlogsmonument op de begraaf plaats in Koudekerke. Plaatsen als Westkapelle, Dom burg en Zoutelande konden vrij wel meteen worden bevrijd, maar er volgde nog een week van hevi ge gevechten en granaatbeschie tingen alvorens op Walcheren ook de laatste Duitse verzets- haard was opgeruimd. Overal op Walcheren zijn en worden deze week weer de vele doden her dacht, zowel onder de bevrijders als onder de bevolking, die daar bij zijn gevallen. Het 'eilandje' Koudekerke, dat een bange nacht onder geallieerd vuur lag (achter af bezien nodeloos), telt achttien graven van dorpsbewoners die in de oorlogsjaren het leven lieten, door 'oorlogsgeweld of inundatie. Tot gisteren waren die graven vrij- wel 'onzichtbaar'. De herdenking maakte daar een einde aan. Leer lingen van de twee basisscholen plaatsten achttien zwart granie ten bordjes, elk met de naam van een slachtoffer dat er begraven ligt. De namen zijn er in gefreesd, en van zilverglans voorzien. De kinderen legden er bloemen bij en declameerden gedichten. Daarmee zetten ze de kroon op een project dat twee jaar geleden begon met de restauratie van het oorlogsmonument en dat uitgroei de tot een speurtocht naar de na bestaanden van de oorlogsslacht offers. Die worden ook - met naam - herdacht in een onlangs uitgegeven boek over de geschie denis van Koudekerke in de Twee de Wereldoorlog. De Vereniging van Eigenaren (WE) en de vorig jaar opgerichte belangenvereniging Liberty zitten elkaar in de haren over onder meer de jaarlijkse vergoeding die de eigenaren aan de WE moeten betalen. De WE is door een van haar leden volgens een bestuurs lid van Liberty voor de rechtbank gedaagd. Ook op het persoonlijke vlak lijkt het niet zo te boteren tussen be stuursleden van beide verenigin gen. „De sfeer op het park is ver schrikkelijk", zegt het bestuurslid van Liberty die niet met haar naam in de krant wil. Ze is anders bang dat ze een klacht wegens smaad aan haar broek krijgt. Het bestuurslid van Liberty ver huurde vanaf 2007 chalets na mens Hogenboom Vakantiepar ken, de toenmalige eigenaar van Stelleplas. Toen Hogenboom er in 2009 mee stopte, zijn veel chalets gekocht door huurders die hier mee eigenaar werden van de wo ningen. Zij werden lid van de Ver eniging van Eigenaren Stelleplas. Het bestuurslid van Liberty maak te toen nog deel uit van de WE. Er kwam echter verschil van me ning over de vergoeding. De WE vond het billijk dat de eigenaren een jaarlijkse vergoeding betaal den van 505 euro. Dat is inclusief een vergoeding voor 'toeristische' voorzieningen als de toiletblok- ken, de receptie, gebruik van inter net en foldermateriaal. „Daar heb ben de eigenaren niets aan. Die verhuren hun huisje zelf en heb ben ook een toilet in de woning." De leden van Liberty betalen dus niet meer dan 375 euro en daar gaat het zakelijke geschil dus over. „Een lid van de WE heeft de rechtszaak aangespannen om dat deze vereniging toch het be drag van 505 euro wil hebben." i J°P 3 Berlijn GOES - Exploitant Frans Lievens van de schouwburgen in Middel burg, Goes en Terneuzen komt met een Zeeuws cultuurfonds voor amateurs. Het wordt op 15 november geïntroduceerd bij de viering van tien jaar De Mythe in Goes. Hij doet dan uit de doeken van het fonds precies inhoudt. Gezien zijn ideeën wordt het een geldpot waar bijvoorbeeld het amateurtoneel een beroep op kan doen als het een voorstelling wil geven in één van de drie theaters. Vorig jaar waren er klachten van amateurverenigingen over de kos ten van zaalhuur en technici bij De Mythe. Lievens zei destijds de amateurgezelschappen niet te wil len missen, omdat ze de pijler on der De Mythe zijn. Ook het Goese gemeentebestuur constateert dat de gesubsidieerde podia voor ama teurs vaak nog te duur zijn. WOENSDAG 6 NOVEMBER 2013 Kleumende kinderen van de basisscholen in Koudekerke voorzagen de achttien oorlogsgraven in hun dorp dinsdagochtend in de stromende regen van zwart granieten bordjes, elk met de naam van de dorpsgenoot die er is begraven. Ze legden er bloemen bij en declameerden gedichten, foto Lex de Meester door Henk Postma KOUDEKERKE - Het abominabele herfstweer maakte het de deelne mers aan de dodenherdenkingen op Walcheren deze week minder moeilijk om zich de ontberingen voor de geest te halen tijdens de strijd, in 1944, om de bevrijding. Want de weerstomstandigheden waren destijds vergelijkbaar. Soms zelfs nog slechter dan deze week. burgemeester Van der Zwaag HEINKENSZAND - Vakantiepark Stel leplas: een oase van rust aan de rand van Heinkenszand. Schijn lijkt echter te bedriegen. Hotel beoordeeld met een 8+ PARK INN MANNHEIM**** 2- t/m 4-daagse autovakantie Aankomstdata: van 15/11 t/m 30/3 4-sterren hotel nabij het centrum, inclusief ontbijtbuffet •bezoek de kerstmarkt in Mannheim, een van de grootste markten in Duitsland maak ook een uitstapje naar Heidelberg Zie www.kras.nl/51319 PARK INN HAMBURG**** 2- t/m 5-daagse autovakantie Aankomstdata: van 13/11 t/m 31/3 •4-sterren hotel op ca. 10 km van het centrum, inclusief ontbijtbuffet kom naar de kerstmarkt van eind nov. t/m dec. en geniet van de honderden kraampjes in sfeervol verlichte straten Zie www.kras.nl/51331 L'HOTEL DRESDEN ALTSTADT* 3- t/m 8-daagse autovakantie Aankomstdata: van 13/11 t/m 31/3 3-sterrervplus hotel nabij het Semper- oper, de Frauenkirche en het Zwinger Paleis, inclusief ontbijtbuffet •ga naar de oudste kerstmarkt van Duitsland, de 'Striezelmarkf in Dresden Zie www.kras.nl/50338 Sorat Hotel Ambassador Berlin Op een superlocatie! 3-sterren hotel incl. ontbijt Aankomstdata: van 13/11 t/m 31/3 Zie www.kras.nl/17685 NH Berlin Potsdam Hotel met sauna in Kleinmachnow 4-sterren hotel incl. ontbijt Aankomstdata: van 13/11 t/m 30/3 Zie www.kras.nl/17502 Courtyard Berlin City Center In het centrum, nabij Checkpoint Charlie 4-sterren hotel incl. ontbijt Aankomstdata: van 13/11 t/m 30/3 Zie www.kras.nl/17659 waarom zou je meer betalen J U 15 cpm gskosien en Calamiteitenfonds. «K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23