Serviërs in Kosovo boycotten massaal raadsverkiezingen 66 Marokko lijkt zijn verplichtingen aan de Europese Unie te willen nakomen 6 BUITENLAND MIGRANTEN Migranten zijn niet meer weg te denken uit Marokko, de laatste halte voor Europa. Aanslag op bruiloft tientallen doden Zeker dertig mensen zijn gis teren om het leven geko men bij een aanslag op een bruiloft in het noorden van Nigeria. Islamitische strij ders van Boko Haram zou den het bruidspaar en leden van beide families hebben doodgeschoten. De afgelo pen maanden wordt de re gio regelmatig opgeschrikt door terreuraanslagen van Boko Haram. Man ziet hoe vrouw wordt neergestoken Terwijl ze afgelopen week end aan het videochatten was met haar man in het buitenland werd de hoog zwangere Rachel Poole uit El Paso neergestoken. Haar man wist de lokale hulp diensten te alarmeren. In het ziekenhuis baarde Poole een kind. De baby maakt het goed, maar de moeder verkeert in kritieke toe stand. De dader is opgepakt. Terugkeer naar Fukushima illusie' Oud-bewoners van Fukushi ma kunnen waarschijnlijk nooit terugkeren naar hun woonplaats. De kernramp in 2011 heeft het gebied moge lijk voorgoed onbewoon baar gemaakt, aldus Shigeru Ishiba, prominent van de re gerende liberaal-democrati sche partij. De Japanse rege ring houdt juist de hoop le vend dat een terugkeer ooit "mogelijk zal zijn. tancer - Vijftien jaar geleden was het moeilijk om in Marokko een Afrikaan uit landen ten zui den van de Sahara te vinden. An no 2013 vormen Afrikaanse mi granten een niet weg te denken onderdeel van het straatbeeld. Wie ongestoord op het terras van een café in Tanger wil zitten, komt bedrogen uit. Illegalen ko men langs met handelswaar of be delen om geld. De café-eigenaren kijken hopeloos toe en de politie ziet het gedrag door de vingers. De noordelijke stad vormt het eindstation van vele Afrikaanse migranten die de oversteek naar het rijke Westen willen wagen. Dat gaat echter niet zonder slag of stoot. Je moet als Afrikaan het geluk hebben duizenden euro's te kunnen betalen aan mensensmok kelaars, en tijdens de tocht kan je opgepakt worden door de Marok kaanse politie. De meeste Afrikanen zijn niet ge lukkig met het illegaal bestaan in het tijdelijke thuisland. Vanuit Tanger kijken zij uit op het Spaan se Tarifa aan de andere kant van de straat van Gibraltar en koeste ren de vurige wens daar ooit te ko men. Sinds een paar weken maakt de politie jacht op Afrikanen die clandestien de Middellandse Zee willen oversteken. Eind oktober zijn bij verschillende acties bijna 300 Afrikanen aangehouden die op het punt stonden de tocht te ondernemen. Hun rubberboten zijn in beslag genomen. De Marokkaanse mensenrechten organisatie FDH Norma bevestigt de berichten. „Marokko lijkt zijn verplichtingen aan de Europese Unie te willen nakomen", aldus voorzitter Abdelouahed Tadmou- ri. De EU betaalt Marokko miljoe nen om migranten voor de poort van Europa tegen te houden. Dat leidt er toe dat ze in Tanger wor den getolereerd, maar wie rich ting Europa gaat, in de kraag wordt gevat. Tadmouri is enigszins te spreken over de wijze waarop wordt omge gaan met duizenden illegalen. Maar hij hoopt wel dat hun posi tie in Marokko beter wordt. De il legale Afrikanen hebben namelijk geen rechten. Ze kunnen officieel niet werken, geen gebruik maken van allerlei voorzieningen en tot voor kort konden hun kinderen niet naar school. Om te voorko men dat Afrikanen naar de grens gaan, mogen zij buiten de stad geen gebruik maken van het open baar vervoer. „Marokko beseft nu wel eindelijk dat er beleid moet komen voor de toestroom van Afrikanen uit de landen ten zuiden van de Saha ra", aldus Tadmouri. In septem ber verscheen een zorgwekkend rapport over hun situatie. Koning Mohammed VI heeft vervolgens de regering gevraagd vaart te ma ken met het migratiebeleid. Een paar weken later is in Rabat een kantoor geopend om asielverzoe ken in behandeling te nemen. Een groot deel van de Afrikanen heeft de hoop op een goed be staan in Europa opgegeven en kiest voor Marokko als eindsta tion. In de straten van Tanger wor den ze door de politie met rust ge laten en Marokkaanse burgers hel pen hen. De 30-jarige Marokkaan Ahmed geeft elke vrijdag cous cous aan migranten. „Ik heb ook il legaal in Spanje gewoond en ik weet heel goed dat je dan een hon- denbestaan kunt hebben." De illegalen leven nu van bedelen of verkoop van spullen op straat zoals vele Marokkanen zelf doen. Afrikaanse verkopers worden met rust gelaten door hun Marokkaan se medeverkopers. Er is geen pro bleem en geen sprake van racis me. „Heb je wel eens van een pro test tegen Afrikanen gehoord?" vraagt de voorzitter van de men senrechtenorganisatie. „Vroeger werden ze 'azzi' genoemd. Marok kaans voor neger. Vandaag de dag worden ze met 'mon ami' aange sproken', aldus Tadmouri. Gemaskerde mannen stormden de bureaus binnen en dwongen daarmee sluiting af. Het was de apotheose van een grimmige ver kiezingsdag waarop veel stem mers zich geïntimideerd voelden. Het was de eerste keer dat Servië instemde met Kosovaarse gemeen teraadsverkiezingen in het noor den van het land, waar de bevol king grotendeels Servisch is. Tot nu toe organiseerde Belgrado al tijd zijn eigen verkiezingen in die enclave. De Servische regering hoopte deze keer de bevolking te dwingen mee te werken aan inte gratie in Kosovo, ondanks dat het die staat niet erkent. Maar dat was buiten de boycotcampagne gere kend. Nationale oppositiepartijen en lokale ontevredenen verzetten zich fel. Overal hingen ze rond bij de stemkantoren, wat heel wat kiezers afschrikte. „Kom op. we gaan", sist een vrouw haar man toe bij een stem bureau in de stad Mitrovica. Na een discussie met boycotters be sluiten ze eieren voor hun geld te kiezen. Een in het zwart geklede tegenstander van de verkiezingen kijkt hen grijnzend na. „Kosovo wil dit gebied innemen. Wie deel neemt aan hun verkiezingen pleegt niet alleen zelfmoord, maar sleept ons allemaal mee", legt hij uit. Die dreigende retoriek maakte lang niet op iedereen indruk. Een man in de aangrenzende gemeen te Zvecan heeft juist dóór alle druk besloten te gaan stemmen. Veel stemmers voelen zich geïntimideerd tijdens verkiezingen voor gemeenteraden „Natuurlijk stoort die campagne me. Maar ze kunnen me niet echt bang maken. We zijn jarenlang ge manipuleerd dus ik heb nergens vertrouwen in. Maar wellicht kan mijn stem de situatie verbeteren." Dat is precies de lijn van de lokale politici, die hun nek uitsteken door aan deze verkiezingen mee te doen. „Door niet te stemmen geven we'het noorden van Ko sovo op een presenteerblaadje aan de Albanezen", zegt Danijela Vuji- Het probleem van de Servische minderheid in Noord-Kosovo is nog lang niet opgelost cic, lijsttrekker van het burgerini tiatief voor de gemeenteraad van Mitrovica. Dat er veel mis was rond de verkiezingen zal ze als eerste beamen. Vujicic, officieel goedgekeurd als kandidaat, stond zelf niet eens op de kieslijst als stemgerechtigde. „Het is één gro te bende. Deze verkiezingen zijn vrij, noch eerlijk. Er zijn duizen den stemgerechtigden die hier niet eens wonen, en heel wat mensen die hier wonen kunnen niet stemmen, zoals ik." Na al het geweld is de onzeker heid onder de bevolking nog ver der coegenomen. Het probleem van Noord-Kosovo is nog lang niet opgelost en op de koop toe is het onduidelijk wie de controle heeft over de enclave. LAGOS EL PASO Rachel Poole foto Rachel Poole Facebook TOKIO Eindstation Marokko door onze correspondent Nordin Abanaissa Op weg naar Europa zitten veel Afrikaanse migranten enige tijd vast in Marokko, foto Fadel Senna/AFP Abdelouahed Tadmouri door onze correspondent Joost van Egmond MITROVICA - De gemeenteraadsver kiezingen in Noord-Kosovo lijken op een fiasco uit te lopen. Hoewel er nog druk wordt geteld, is het duidelijk dat de opkomst minimaal is. De verkiezingen werden over schaduwd door zware incidenten. Aan het einde van de dag werden enkele stembureaus overvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6