Beter openbaar vervoer Wandelen in voetspoor bevrijders naar Cent in de maak Veranderingen in jeugdzorg dreigen 'helemaal verkeerd' uit te pakken 16 ZEEUWS-VLAANDEREN 'Watermens' Richard Bleijenberg stoort zich aan anti-ontpolderaars die stellen dat Scheldewater Hedvvige zal vervuilen. Kerstshoppen in DUBLIN KRAS NL NIEUW NAMEN - Richard Bleijen berg (77) uit Nieuw-Namen is een 'watermens' met een groot hart voor de Schelde. Op z'n zës- tiende ging hij er al garnalen vis sen. Hij heeft de Schelde door de industrie zien vervuilen en na ve le acties 'weer proper zien wor den'. „Het stoort mij daarom zo dat anti-ontpolderaars beweren dat de Hedwigepolder na ontpol- dering een depot van giftig slib zal worden." Bleijenberg meent recht van spre ken te hebben. Hij heeft zijn hele leven op en rond de Schelde ge zworven, op het water en door het Verdronken Land van Saef- tinghe. Hij heeft als gids duizen den en duizenden mensen kennis laten met het grootste brakwater schor van West-Europa. „Ik nam mijn kinderen er ook altijd mee naar toe, toen ze klein waren. We gingen nooit op vakantie, maar naar Saeftinghe, een paradijs, als je het mij vraagt." In 1952 begon hij als knechtje van zestien jaar op de garnalenschuit van Stef Praet, de Kieldrecht 2. „Er waren dagen dat we driehon derd kilo garnalen op de wal zet ten in Doel." In de Westerschelde zaten in die tijd nog meer dan driehonderd zeehonden. Tot de in dustrie in de jaren zestig en ze ventig opkwam, in zowel Antwer pen als Zeeland. „De zeehonden waren op een gegeven moment al lemaal verdwenen", weet Bleijen berg. Als een volleerd actievoerder trok hij ten strijde tegen de vervuiling door de industrie. Meer mensen maakten zich er druk om, wat in 1990 uitliep op een mars langs de Schelde, van Breskens tot de bron in het noord-Franse Gouy. Bleijen berg: „Honderden mensen heb ben daaraan meegedaan en het heeft effect gehad. De Schelde is terug veel properder geworden. Je ziet het aan de zeehonden. Je ziet het terug in de garnalenvangsten. Mijn zonen zijn laatst nog wezen vissen. Ze kwamen met veertig ki lo mooie garnalen terug en een ki lo verse spiering. Hoe lang gele den is dat wel?" Mijn zonen vingen laatst veertig kilo garnalen op de Schelde, hoe lang geleden is dat niet? Anti-ontpolderaars mogen daar om van Bleijenberg alles uit de kast halen om ontpoldering van de Hedwigepolder tegen te gaan. Ze moeten echter, vindt hij, niet aankomen met het argument dat de Hedwigepolder na ontpolde ring zal vervuilen. „Zij ontken nen gewoonweg wat er door ande ren in de loop der jaren is bereikt om de Schelde weer zuiver te krij gen." In een uitgebreide reactie op het Rijksplan voor ontpoldering van de Hedwigepolder geeft het actie comité Redt Onze Polders onder meer aan: 'De vervuiling in water in oplossing en ook in zwevende stof is nog altijd boven het maxi mum toelaatbaar risico.' Bleijen berg stelt daartegenover: „Tot in Temse, ver de Schelde op, zijn al bruinvissen gezien." In België is onderzoek gedaan naar de haalbaarheid van een pas sagierstrein over het al bestaande goederenspoor tussen Zelzate en Gent. Uit dit onderzoek is geble ken dat die verbinding rendabel te exploiteren is, met name dank zij mensen die in de Gentse Ka-' naalzone werken. De passagiers- trein kan bovendien een zetje in de rug krijgen, als er een goede busverbinding tussen Terneuzen en het toekomstige treinstation in Zelzate komt. „Voor het rendabel maken van de spoorlijn is het een goede zaak dat een grotere doel groep er gebruik van kan maken", aldus het college van B en W van Terneuzen in reactie op vragen van WD-raadslid Michiel Groe- neveld. Groeneveld pleitte eerder voor het doortrekken van de spoorlijn van Zelzate richting Terneuzen. Dat vergt echter een miljoenenin vestering die overigens niet alleen voor passagiersvervoer nuttig zou zijn, maar ook voor een broodno dige betere ontsluiting van bedrij venterrein Axelse Vlakte. Groene veld heeft zich erbij neergelegd dat een spoorlijn voorlopig geen haalbare kaart is. „Een busverbin ding van Terneuzen naar Zelzate waar mensen op de trein naar Gent kunnen stappen, is daarom een mooi alternatief', verklaart hij. „Terneuzen kan dan eindelijk een goede openbaar vervoer-ver- binding krijgen met Gent." In de cember is er grensoverschrijdend overleg over. Bij de wandelaars staat de 33 kilo meter lange tocht nog steeds be kend als de '1 novembermars', de dag dat Knokke door de Canade zen werd bevrijd van de Duitse bezetters. Nog altijd loopt er tus sen Nederlanders en Belgen ook een Canadees contingent mee. Tij dens de tocht worden op strategi sche punten kransen gelegd, zoals aan de Oranjedijk, in Oostburg en de Hickmanbrug bij Retranche- ment. Traditiegetrouw lunchen vele lo pers in stempelpost Den Hoekzak in Oostburg. In Den Hoekzak, in het gemeentehuis en bij restau rant De Smikkelaer stond ruim tweehonderd liter snert klaar om ze weer van de nodige energie te voorzien. Alles moest snel gaan, stempelen, snert en weg, want de spieren mochten niet koud wor- den en even zitten kan soms fu nest zijn. „De eersten waren hier al om half negen", vertelde een vrijwilliger. „Maar dat waren de hardlopers, de meesten zijn hier toch tussen elf en twaalf uur, de rest druppelt nog wel binnen voor twee uur 's middags." Verder ging het van Oostburg richting Zuidzande, langs de mo len en dan naar Retranchement. De wandelaars weten het, dan komt de echte beproeving, langs de Hazegras naar Knokke en ver volgens de Avenue Lippens op, die op deze dag maar steeds lan ger lijkt te worden. Maar eenmaal de markt in zicht, met de laatste stempelpost en diverse cafés met gerstenat, is alle blarenleed verge ten. jeugdzorg is nu een verantwoor delijkheid van de provincie. In 2015 komt die bij de gemeenten te liggen. De plannen die tot nu toe voor deze stelselwijziging zijn ge maakt, bieden onvoldoende zeker heid, aldus Van Heukelom. „Ook de Transitiecommissie Stelselher ziening Jeugd vindt dat." Die com missie is ingesteld door staatsse cretaris Van Rijn. Van Heukelom: „De drie hoofdza ken die in de plannen moesten worden uitgewerkt, staan er voor Zeeland niet of niet genoeg in. Te veel is gericht op het overdrachts jaar 2015 zelf. Tsja, dan gaat het niet goed. Zo moeten de gemeen ten aantonen hoe ze de aanloop kosten van de operatie denken op te vangen. Dat kunnen ze niet, zeggen ze dan, omdat die kosten nog onbekend zijn." Ernstiger vindt Van Heukelom dat de zorg onvoldoende gewaar borgd lijkt. „Je kunt als gemeente wel zeggen 'we gaan korten' (er komt in totaal 8 miljoen euro min der van het Rijk, red.), maar als een kind nu in een veilige omge ving is geplaatst, kun je daar niet zomaar mee stoppen. )e kunt niet zeggen 'we gaan nu van zware zorg naar voorzorg'. Zo werkt het niet! Je moet dit niet in één jaar willen persen, maar in drie jaar toewerken naar een stelselwijzi ging. Anders dreigen in Zeeland zorgaanbieders met duizenden ba nen om te vallen." De Zeeuwse regiocommissie is te verstaan gekregen dat het werk over moet, aldus de gedeputeerde. Den Haag dreigt in te grijpen, als dit onvoldoende blijft. Schelde is een feit 'Schonere door Harmen van der Werf Richard Bleijenberg door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Een directe buslijn Terneuzen-Gent mag gesneuveld zijn, omdat die te weinig opbrengt. Toch gloort er hoop. Een bus uit Terneuzen kan straks mogelijk in Zelzate aansluiten op een nieuwe passagierstrein naar Gent. 3-/4-daagse stedentrip Ierland 3/4 dgn KERSTSHOPPEN IN DUBLIN Vertrek: 28 november t/m 19 december zéér voordelig naar de Ierse hoofdstad! de lichtjes in de winkelstraten, de ijsbaan in de Oude Stad, opwarmen in een knusse pub... dat wordt met volle teugen genieten van de winterse sfeer in Dublin! tips: Dublin Castle, Kilmainham Gaol, een literaire kroegentocht, de bruggen over de Liffey-rivier en winkelen in Grafton Street boek vooraf zéér voordelig uw optionele (entree)tickets voor het Guinness Storehouse, de Old Jameson Distillery, het Trinity College en de Hop On Hop Off bus incl, vlucht, verblijf in centraal gelegen 3-sterren hotel naar keuze en ontbijt Zie www.kras.nl/ kerstshoppendublin BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm door Wilma Valk HOOFDPLAAT - Voor de veertigste keer is zondag van Hoofdplaat naar Knokke gewandeld in de sporen van de Canadese bevrij ders. Meer mensen dan vorig jaar deden mee aan deze jubileumedi tie. De organisatoren hielden het voorzichtigsheidshalve op 'ruim duizend'. I Deelnemers aan de bevrijdingstocht op de Terhofstededijk tussen Zuidzan- de en Retranchement. foto Mark Neelemans door Marcel Modde MIDDELBURC - De Zeeuwse ge meenten schieten volgens gedepu teerde George van Heukelom (SGP) ernstig tekort bij de toekom stige organisatie van de jeugdzorg in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56