Vooral motivatie telt nu Vergeten CENTRUM VOOR INNOVATIEF VAKMANSCHAP 14 ZEELAND De Zeeuwse Zetel Nieuw Centrum voor Innovatief Vakmanschap moet kloof tussen onderwijs en bedrijven dichten. Ondernemingsraad Veolia in de bres voor behoud fiets-voetveer Bühne Haags gezicht Deze week maandag En toen waren we op eens in het Ierse Du blin, om daar even on ze zoon te zien, die in Californië woont, maar daar nu op zakenreis was. Toen we ver trokken was er sprake van storm en er was ook van. alles aan de hand. Daardoor vergat ik prompt weer eens iets. Verstrooidheid komt doordat je je aandacht op iets richt, waar door andere dingen aan je aan dacht ontsnappen. In Dublin was het prettig, de mensen wa ren vriendelijk, het weer was zacht en het was leuk om onze zoon te zien en te spreken. We bekeken ook de stad, het stren ge en grijze complex van het Trinity College, met een in drukwekkende oude biblio theek, waar ze ook het zeer oude Book of Kells bewaren, dat door monniken versierd is. Dublin heeft toch wel iets met boeken en schrijvers en dat we tend liepen we langs huizen waar schrijvers hebben ge woond: het huis van de dichter Yeats, het huis van Russell, het geboortehuis van Oscar Wilde. Zijn standbeeld staat er vlakbij in het Merrion Square park. Het kleurige beeld toont hem in zijn nette pak, achteroverlig gend op een rots. Daar vlakbij maakte James Joyce een af spraakje met Nora Barnacle die zijn levensgezellin werd. Tij dens een eerste wandeling bij de haven knoopte zij de gulp van zijn broek open, waardoor hij verbouwereerd was en het maakte hem ook jaloers. We waren ook nog in de winkel Sweny, waar Joyce ooit citroen- zeep kocht voor zijn geliefde. Nu worden daar dagelijks stuk ken uit zijn boeken voorgele zen. Kortom, in Dublin was er voldoende op boekengebied te beleven. Toen we na een goed bestede dag met de Dart-trein teruggingen in de richting van het hotel waar we verbleven, was er opeens telefoon: de man nen van de leesclub waar ik lid van ben, stonden voor de boek bespreking voor mijn deur in Vlissingen! Ik was de bijeenkomst verge ten. Ik zakte weg in schaamte. Ik ben nu bang dat de club mij zal straffen door mij te pletten in een boek en mij voortaan als boekenlegger zal gaan gebrui ken. GOES - Zeeland bezit vanaf van daag een Centrum voor Innova tief Vakmanschap (CIV), waarin mbo'ers moeten worden geslepen tot vakdiamantjes voor de foodsec tor. Vijftien procent van de Zeeuwse beroepsbevolking verdient zijn boterham in de agrofoodsector. Met de aquacultuur meegerekend is de foodsector goed voor 1,7 mil jard marktwaarde en 800 miljoen euro toegevoegde waarde. De foodsector is dus een belangrijke speler in de Zeeuwse economie. De bedrijfstak groeit nog steeds en veel bedrijven zijn druk bezig met innovatieve technieken. Tege lijkertijd wordt die groei geremd, omdat bedrijven moeilijk aan ge kwalificeerd personeel kunnen ko men. Scholieren koesteren namelijk vooroordelen. Werken in de food is saai, zwaar en levert vieze kle ren op, denken ze. Ten ontrechte, want veel werk is geautomati seerd en er zijn ook talloze banen op kantoor, zoals logistieke plan ning, productontwikkeling en ex port. Met bedrijfsbezoeken voor scholieren wordt geprobeerd die vooroordelen weg te nemen. Het Centrum voor Innovatief Vak manschap is een poging om de kloof tussen school en bedrijf te dichten. Onderwijs en onderne mers kunnen samen opleidingen aantrekkelijker maken door gast lessen, stageplaatsen en innovatie ve praktijkopdrachten die onder nemers inbrengen. Het centrum komt er door samen werking van onderwijsinstellin- Het Centrum voor Innova tief Vakmanschap moet in de food de kloof tussen school en bedrijf dichten. gen en bedrijfsleven. Zij leggen voor 2014 60.000 euro op tafel. Het ministerie van Economische Zaken draagt eenzelfde bedrag bij. De projectperiode loopt tot 2018. Het CIV is onderdeel van de Food- port Academy. Partners daarin zijn Edudelta, HZ University of Applied Sciences en de Stichting Foodport Zeeland, waarin zo'n veertig bedrijven zijn verenigd. Sjaak de Groot, beleidsmedewer ker bij Edudelta, onderstreept het doel: scholen moeten studenten afleveren waar het regionale be drijfsleven om zit te springen. „Niet alleen voor het gevestigde bedrijfsleven, maar ook voor nieu we economische activiteiten ma ken we ons sterk. Ik noem bijvoor beeld de aquacultuur, een sector duie zich in Zeeland snel ontwik kelt. Voor de kweek van vis en schelpdieren is specifieke scho ling noodzakelijk. Een nieuw be roep vraagt om een nieuwe invul ling van opleidingen bij Edudel ta", zegt De Groot. Goed opgeleide werknemers op mbo-niveau zijn van groot belang om te kunnen concurreren en de voorsprong die bedrijven hebben te behouden, vult Marianne van den Hoek van Foodport Zeeland aan. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Terug van - heel even - wegge weest: de Hertogin Hedwigepol- der. Elke keer als iedereen denkt, 'we zijn er vanaf, het is geregeld', dan duikt 's lands beroemdste pol der toch weer op. Heintje Davids aan de Schelde. Hoe kan dat? Kabi net en Kamer hebben besloten dat de polder onder water moet en de uitvoering is al bezig. Alle maal waar, maar de Haagse mores zijn niet altijd logisch. De PW gelooft niet dat na ontpol- dering de gewenste getijdenatuur ontstaat. Antwoorden van staats secretaris Sharon Dijksma op vra gen van zowel PVV als SGP - fer vente tegenstanders van ontpolde- ring - zijn PW'er Dion Graus in het verkeerde keelgat geschoten. Hij vroeg afgelopen week dan ook een debat aan. Een meerderheid van WD, PvdA, D66, Christen- Unie en GroenLinks is voor ont- poldering en wil er niet meer over praten. Ze zijn er klaar mee. Oppositiepartijen CDA en SP - te genstanders - hebben niets te ver liezen en steunen de PVV. Het zet de SGP voor een duivels dilem ma. Want eigenlijk ziet die partij niets in het zoveelste Hedwige- debat. De SGP blijft principieel te gen ontpolderen, maar is ook al tijd reëel en wil geen debatten voor de bühne voeren, Hoe je het ook went of keert, dit lijkt er één te worden. Tenzij heel nieuwe in formatie boven water komt. Er ontstaat een bijzonder politiek spel. Want óf je steunt het debat óf je steunt het niet. Je hoort in het kamp van óf de voor- óf de te genstanders. De SGP heeft eieren voor haar geld gekozen en steunt het debat. Als de geschiedenis van dit dossier één ding leert dan is het dat niets zeker is. Pas als de dijk is doorgestoken en het water de polder instroomt kan Den Haag verzuchten: 'Eindelijk, het is geregeld'. Afgelopen zomer bleek uit een rondgang dat commissaris van de koning Han Polman onbekend is in Den Haag. Zelfs Kamerleden met voor Zeeland belangrijke dos siers kenden hem niet. Het lijkt alsof Polman met een inhaalslag is begonnen. Hij voerde deze week gesprekken met de fractielei ders Diederik Samsom (PvdA) en Sybrand van Haersma Buma (CDA). Binnenkort volgen meer gesprekken. Dat is goed, want een in Den Haag onzichtbare commis saris kan Zeeland niet gebruiken. Behalve de begrotingen Economi sche Zaken en Infrastructuur en Milieu (dinsdag, woensdag en donderdag), is er een debat over de toekomst van defensie (woens dag). En de Raad van State behan delt donderdag de zaak van Green peace en Laka over de verlengde openstelling van de kerncentrale. GOES - Het Centrum voor Innova tief Vakmanschap kan het imago van de foodsector opvijzelen, maar dat beeld geeft niet altijd de doorslag. Het salaris speelt ook een rol. CSM, producent van bak kerijgrondstoffen in Goes, verliest nu de strijd om de studenten pro cestechniek niveau 3 en 4. „Ze kie zen voor de chemie, want daar ver dienen ze iets meer", zegt oplei dingscoördinator Rien van Poort vliet van CSM. Het bedrijf inves teert daarom veelal in gemotiveer de uitzendkrachten, die intern worden opgeleid. „We hopen ook met extra stageplekken enthou siasme voor de foodindustrie te kweken." Bij tomatenkweker Lans MIDDELBURG - De ondernemings raad van Veolia maakt zich zor gen over de toekomst van de veer dienst op de Westerschelde. De concessie voor het vervoersbe drijf loopt af en onderhandelin gen voor een verlenging zijn vol gens de provincie stukgelopen op te hoge financiële eisen door Veo lia. De provincie gaat op zoek naar een ander bedrijf voor het openbaar vervoer tussen Vlissin gen en Breskens. Gedeputeerde in Rilland is opleiding minder be langrijk dan motivatie. „Hoe je een tomatenplant moet behande len, leer je in de praktijk. Belang rijk is dat iemand zich voor lange re tijd aan ons wil binden", zegt directie-assistent Marjan Brandes. Sommige vacatures staan lang open. Er kan zomaar een halfjaar verstrijken eer een technisch me dewerker is gevonden. Of het CIV Lans profijt biedt, kan Brandes niet voorspellen. „We doen met Foodport Zeeland mee om dat uit te vinden. Door robotisering neemt het laaggeschoold werk in de glastuinbouw wel af. Wellicht hebben we het CIV straks nodig voor specifieke opleidingen." George van Heukelom zei in een Statencommissie ook de mogelijk heid te onderzoeken de hele veer dienst over te doen aan een com merciële partij. De provincie is nu nog eigenaar van de twee boten. De OR van Veolia spreekt in een brief aan het provinciebestuur z'n ongerustheid uit over de ontwik kelingen. Volgens de OR dient het veer vooral een maatschappe lijk belang en niet primair commercieel/financieel. FOODPORT ACADEMY Wim Hofman Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Foodsector heeft vaklui nodig door Frank Balkenende Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink Het Centrum voor Innovatief Vak manschap is een onderdeel van de Foodport Academy, een samen werkingsverband van onderwijs en bedrijfsleven. Het CIV biedt mbo-opleidingen De Foodport Academy krijgt geen apart gebouw. Lessen worden ge geven bij onder meer Edudelta, de HZ en bedrijven. De Foodport Academy is te berei ken op 0113-256696 De website foodportacademy.nl komt eind november online De landelijke site civ-agri-food.nl is pas gelanceerd Food Heroes (studenten of afge studeerden) richten een agrofood- plein in op de Study Experience, 12 december in Goes. Uit een exploot van gerechtsdeurwaar der B.J. Meijering d.d. 30 oktober 2013 blijkt, dat t.v.v. de naamloze vennoot schap Rabohypotheekbank N.V., geves tigd te Amsterdam en de coöperatie Coöperatieve Rabobank Oosterschelde U.A., gevestigd te Goes aan DAVID GLERUM, geboren op 19-08-1986, zon der bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een exploot waaruit blijkt dat de daarin genoemde onroerende zaak in het openbaar zal worden verkocht op 5 december 2013 om 13.30 uur in Hotel Van der Valk Goes. D. Glerum kan een afschrift van dit exploot verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Dam 2 4331 GJ Middelburg 088-3314700 Westsingel 132 4461 DR Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54