Natuurbeschermers eisen weghalen munitie Dorpstafel op Tholen vreest voor zwembad Opschot wegzagen 16 BEVELANDEN en THOLEN 40 JAAR DE KLOMP Kerstshoppen in DUBLIN '4and KRA5.NL 44 De mensen van De Klomp hebben het improviseren geprofessionali seerd Vrouw (85) in Goes meldt babbeltrucdief De gemeente Borsele tornt niet aan de podiumgelden: wethouder Ad Schenk had zaterdag een cadeau voor de jarige Klomp. EP In het Gat van Zierikzee ligt op een diepte van 30 tot 50 meter 30.000 ton gedumpte munitie uit de Tweede Wereldoorlog. Rijks waterstaat en Defensie onderzoe ken of het noodzakelijk is de oude munitiestortplaats af te dek ken maar daar willen de natuur beschermers blijkens hun brief niet op wachten. In 2001 werd in een rapport van het Rijksinsti tuut voor Kust en Zee (RIKZ) vastgesteld dat ook in het gunstig ste geval op termijn een 'flink risi co voor nadelige effecten' bestaat. De natuurbeschermers wijzen er in hun brief aan GS op dat we in middels 12 jaar verder zijn. „Het erosieproces heeft zich nadien on vermijdelijk voortgezet, wat bete kent dat de risico's op dit mo ment enkel aangemerkt kunnen worden als ernstiger." De muni tie ligt ondertussen steeds verder te vergaan en volgens de natuur beschermers bestaat het risico dat er schadelijke stoffen vrijkomen die dé onderwaterflora en -fauna bedreigen. Als de visstand aange tast wordt door toxische stoffen heeft dat ook gevolgen voor vis- etende vogels. Ook zouden zilte 'pionierbegroeiingen' gevaar lo pen. Als dat bewaarheid wordt dan is de munitiedump in de vi sie van de natuurbeschermers een bedreiging voor de Natura 2000-zone in de Oosterschelde. „Door de huidige marktomstan digheden en het uitblijven van de werkelijke start van de werkzaam heden zijn wij bezorgd over de daadwerkelijke realisatie in 2017", schrijft de dorpstafel in een brandbrief aan het college. De gemeente gaat er in de begro tingen van uit dat het nieuwe zwembad in 2017 is gerealiseerd en rekent de kostenbesparing ook mee; maar als dat zwembad niet op tijd af is, vreest de dorpstafel sluiting van het huidige zwem bad omdat er geen geld meer is. De dorpstafel vraagt het college om vast te houden aan de oor spronkelijk begrote kosten voor het zwembad ad 238.000 euro. De dorpstafel wil vraagt op korte termijn duidelijkheid van het col lege en verklaart zich bereid te helpen met noodzakelijke kosten beheersing. Inwoners van Sint Maartensdijk deden dat al door dit jaar twee kleedkamers van het zwembad te renoveren. De gemeente betaalde de materiaalkosten ad 844 euro. GOES - Een 85-jarige vrouw werd vrijdag bestolen door babbeltruc- dieven in haar woning aan de Anthony Fokkerstraat. Rond 18.30 uur belde een slecht Nederlands sprekende vrouw aan die om hulp vroeg. Ze wilde bin nenkomen en wees in de keuken het sifon aan. Ook gingen ze kij ken in de badkamer. Nadat de be woonster de vrouw had gezegd weg te gaan miste zij 25 euro uit haar portemonnee en bleek haar slaapkamer doorzocht. De vrouw wordt omschreven als lichtgetint, rond de 35 jaar, ongeveer 1 m 55 met zwart, half lang haar. Ze was donker gekleed. door een opvolger. „Kinderen wor den door hun ouders en via de kinderkampen en speldagen bin nengetrokken. De vrijwilligersor- gamisatie is heel sterk: 120 men sen, er is zelfs een wachtlijst. De mensen achter De Klomp hebben de improvisatiekunst geprofessio naliseerd; alles is op te lossen hier. Ik denk dat daarom zoveel ar tiesten en bands hier graag ko men. Hier wandelen ze door het dorp met een biertje." En vaak bands en zangers die op het punt van doorbreken staan, onder streept Koopman. „Ik weet nog, Di-rect speelde in 2002, mijn kin deren waren grote fans", springt zijn vrouw Els van der Spruit in. „Waar maak je mee dat Di-rect met je kinderen gaat vissen?" Het ongedwongen feest kende za terdag één formeel moment. „Sssttt", maande burgemeester Jaap Gelok - een unicum op het poppodium van De Klomp - om voorman van De Klomp Ad Boon man tot Ridder in de orde van Oranje Nassau te maken. Boon man legde recent zijn bestuursta ken neer, maar blijft betrokken bij de organisatie van de straatfes tivals en Klomppop. „Ik heb dit al tijd gedaan omdat ik het leuk vindt om met jullie om te gaan en om de muziek." Wat hem be treft is de onderscheiding voor al le Klompmensen. „Ik ben enkel degene die hem dragen mag." OVEZANDE - Temidden van de be zuinigingen die bij buurgemeen ten vaak bij het publieksvertier ge haald worden, was die verklaring een geruststelling voor het poppo dium met meer dan Zeeuwse uit straling. Schenk deed de toezeg ging voor „de komende jaren" en de ruim 250 gasten van de reünie van jeugdsoos De Klomp begroet ten dat met luid applaus. Saamhorigheid, gemeenschaps zin, die termen vielen zaterdag veel in het oude schoolgebouw met het beeld van Sint Aloysius aan de gevel. Zij het met wat te genzin, „want dat zijn van die ge meenplaatsen. Maar dat is er wél". „Een warm nest". Gevraagd om een karakterisering van jongeren- soos De Klomp in Ovezande ge bruikten veel oudere en jonge soosgangers die woorden. „Letter lijk en figuurlijk", voegt Wim Westerweele toe. „Ook om de ka chel en de kussens van destijds, in de soos op de zolder van het oude gemeentehuis," verwijst hij naar de plek waar de soos veertig jaar geleden begon. „Ik was zes tien, zeventien jaar en de soos be stond net enkele weken toen ik begon met helpen schilderen en organiseren. Er is veel gespijbeld in die jaren, we hadden een sleu tel, er was altijd wel iemand en de kachel was aan." De sfeer was en is er een van ge lijkgestemden onder elkaar zon der exclusief te zijn, het borrelde en borrelt nog van de ideeën en initiatieven: de quiz-achtige ww-show, de volleybalgroep, de toneelclub, activiteiten ontston den, vloeiden weer weg of wer den ingehaald door nieuwe din gen, schetst Westerweele. „Zo hebben we de sceptici in het dorp voor ons gewonnen." Want on danks het gulle patroonschap van dorpspastoor Philip Pontenagel werd er de eerste jaren wel ge fronst over de jongerensoos. Dat is over. Het jubileumfeest was een gala van behaaglijke her inneringen van soosgangers van zeven tot zeventig, vaak uit het hele land gelokt naar de plek van hun jeugd. De Klomp legde de ba sis voor levenslange vriendschap pen en vele huwelijken. „Ik denk niet dat je in Ovezande en*verre omgeving kan opgroeien zonder bij De Klomp te belan den", denkt Jan Koopman, Oost-Souburger maar al twintig jaar presentator voor Klomppop en het straatfestival - al verwacht hij elk jaar vervangen te worden '«Mn*1,1 3/4 dgn KERSTSHOPPEN IN DUBLIN Vertrek: 28 november t/m 19 december zéér voordelig naar de Ierse hoofdstad! de lichtjes in de winkelstraten, de ijsbaan in de Oude Stad, opwarmen in een knusse pub... dat wordt met volle teugen genieten van de winterse sfeer in Dublin! tips: Dublin Castle, Kilmamham Gaol, een literaire kroegentocht, de bruggen over de Liffey-rivier en winkelen in Grafton Street boek vooraf zéér voordelig uw optionele (entree)tickets voor het Guinness Storehouse, de Old Jameson Distillery, het Trinity College en de Hop On Hop Off bus incl. vlucht, verblijf in centraal gelegen 3-sterren hotel naar keuze en ontbijt Zie www.kras.nl/ kerstshoppendublin /*- - fwc in liet rilme 1 Beperkte beschikbaarheid, wees er snel bij! door Piet Kleemans zierikzee - Natuurbeschermingsor ganisaties Coöperatie Mobilisation for the Environment U. A. en Vere niging Leefmilieu uit Nijmegen wil len dat GS van Zeeland actie onder neemt met betrekking tot de muni tiedump in het Gat van Zierikzee. In een brief aan het provinciebe stuur wordt gevraagd de munitie 'binnen een redelijke termijn' weg te halen. COLIJNSPLAAT - Bert Paul de Kam, dochters Anneke en Mariieen en Marieke Buis waren zaterdag met nog 825 vrijwilligers in Zeeland aan het werk voor de Natuurwerkdag. Op 24 locaties werden vooral wilgen geknot of, zoals hier, opschot weggehaald. Op de Emelissedijk bij Colijnsplaat bleeft het viertal ech ter de enigen die kwamen klussen, foto johan van der Heijden Jan Koopman, presentator i Ad Boonman werd zaterdag Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij droeg de onderscheiding op aan alle actieve vrijwilligers van De Klomp. SINT-MAARTENSDIJK - De Dorpsta- fel Sint-Maartensdijk-Scherpenisse vreest dat het plan voor het nieu we zwembad in Sint Maartensdijk alsnog sneeft door de bezuinigin gen van de gemeente Tholen. 3-/4-daagse stedentrip Ierland Oudste jeugdsoos door Claudia Sondervan S BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm $j»m Prijzen zijn p p fenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Cala.-mleilcnlonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50