Ruzie over dieetvoeding ÏÏÏÏT Herdenkingsdienst in Delft 4 BINNENLAND 30 dagen cel in' Bijna 1,9 miljoen Greenpeace-mails Al bijna 1,9 miljoen mensen wereldwijd hebben via Greenpeace een mail ge stuurd naar de Russische ambassadeur in hun land. Daarmee willen ze de Green- peace-activisten vrijkrijgen die in Rusland vastzitten na een actie bij een boorplat- form bij Nova Zembla. De mail is via de website van de milieuorganisatie te ver sturen. In de mail worden de Russische ambassadeurs gevraagd hun invloed aan te wenden. De activisten wer den eerst beschuldigd van piraterij, maar sinds kort ook van 'vandalisme'. Minder deelnemers Alpe d'HuZes Geen 5000 zoals vorig jaar op dit moment, maar slechts 4000 mensen heb ben zich tot nu toe aange meld voor de fietstocht Alpe d'HuZes. Voorzitter Johan van der Waal wijt de afna me aan de recessie en de commotie die is ontstaan over declaraties van Alpe d'HuZes-oprichter Coen van Veenendaal. Uiteindelijk deden in juni van dit jaar 7800 mensen mee aan de fietstocht om geld op te halen voor onder zoek naar kanker. De op brengst was ruim 29 mil joen. Mensen kunnen zich nog tot 1 januari inschrijven voor de tocht van volgend jaar. Ongeluk bussen Alle 36 gewonden van het ongeluk op de Ai bij Muiden zijn weer thuis. Zij raakten gewond bij het ongeluk met drie touringcars. Ze waren met 170 medewerkers van thuiszorgorganisatie Friese Wouden op weg naar een be drijfsuitje. 'Wc in trein te vies' SP-Kamerlid Farshad Bashir baalt ervan dat de toiletten in treinen zo vaak vies zijn. Hij wil dat staatssecretaris Wilma Mansveld (Openbaar vervoer) met de NS een plan maakt om ervoor te zorgen dat reizigers voortaan scho ne wc's treffen. Politie mag geen treinkaartje geven De leiding van de politie Oost-Nederland staat niet achter de manier waarop agenten in Almelo van een Poolse veelpleger af wilden komen. Ze gaven hem, na zijn zoveelste inbraak, een treinkaartje en zetten hem op de trein. Naar Berlijn, want verder reikte het bud get niet Volgens de leiding 'is dit niet de geëigende weg". Ze liet gisteren weten er wel begrip voor te heb ben dat de politie in Almelo het probleem van veelple gers aan de kaak wil stellen. PRINS FRISO De Arnhemse rechter kon een ze kere chaos niet voorkomen, tij dens het kort geding vrijdag in zijn rechtbank. Hij werd zelfs even van zijn stuk gebracht toen advocaten vlak voor zijn neus de monstratief twee flesjes Nutri- lon-drinkvoeding van Nutricia de poneerden. Of hij niet even wilde proeven? Maar een producttest ging de rechter toch een stap te ver. „Ik denk niet dat ik uw drank jes moet gaan proeven, mijn smaak is ook maar subjectief', zei hij vastbesloten, en maakt een af werend gebaar. Het tafereel veroorzaakte hier en daar een glimlach in de rechts zaal, maar verder ging het vooral hard tegen hard, tijdens het ge ding dat Nutricia tegen VGZ had aangespannen. Met apotheken heeft VGZ (circa 4,2 miljoen verzekerden) onlangs afspraken gemaakt over de maxi mumvergoedingen die zij in 2014 voor medische drinkvoeding ont vangen. Marktleider Nutricia zegt dat VGZ zijn producten daarmee op een slinkse wijze uit de markt drukt. Door de veel lagere vergoe dingen zou Nutricia namelijk ge dwongen zijn om de producten onder de kostprijs aan apotheken te verkopen. De drinkvoeding is alleen op voor schrift van artsen en diëtisten ver krijgbaar en wordt vooral ge bruikt door patiënten die te zwak zijn om normaal te eten, zoals kankerpatiënten. Maar bijvoor beeld ook mensen met longziek ten of een koemelkallergie gebrui ken de vloeibare voeding. „De exorbitante verlaging van de maximumvergoedingen zal ertoe leiden dat onze producten niet meer aan de VGZ-verzekerden worden verstrekt", voorspelde de advocaat van Nutricia. Het bedrijf eist daarom een aanpassing van de vergoedingen en dreigt met een dwangsom van 5 miljoen eu ro. De producent beschuldigt VGZ ervan inkoopmacht te mis bruiken. In sommige regio's in Ne derland vertegenwoordigt VGZ ongeveer de helft van alle verze kerden. In het kielzog van de advocaten waren verkoopmedewerkers, een inkoper, voedingsspecialisten, dië tisten en zelfs een patiënt naar de rechtbank gekomen. Viereneen half uur lang wisten zij de rechter te boeien met soms ellenlange dis cussies over de voedingswaarde Nutricia is boos over lagere vergoeding medische drink voeding, begint kort geding tegen verzekeraar VGZ van de producten van Nutricia. Omdat deze wezenlijk zouden verschillen van die van andere aanbieders, vindt Nutricia het on terecht dat VGZ de vergoedingen ervan drastisch wil verlagen. Ook is het inkoopbeleid van VGZ vol gens Nutricia willekeurig, niet transparant en in strijd met de Zorgverzekeringswet. Of de rechter veel wijzer werd, is echter de vraag. Tijdens de discus sies wilde Nutricia geen inzicht geven in de volgens haar vertrou welijke kostprijs van de produc ten. Ook over de voedingswaar den -die een hogere vergoeding zouden rechtvaardigen - werd ste vig getwist, echter zonder een dui delijke conclusie. „Je zou verwach ten dat een rechter die duidelijk heid wel eist", reageert emeritus hoogleraar Public Health Guus Schrijvers. Zolang Nutricia die hel derheid niet biedt, staat het be drijf volgens hem niet sterk. „Marktwerking in de zorg heeft tot veel innovatie geleid, ook bij Nutricia. Maar van een 'open boe- ken'-relatie is vandaag de dag geen sprake. Dat zou echt moeten veranderen, want het is daardoor alleen al een uitdaging voor verze keraars en producenten om fat soenlijk met elkaar om te gaan." Drinkvoeding is onder meer bedoeld voor kankerpatiën ten die te zwak zijn om op normale wijze te eten DEN HAAG - Staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) wil dat veroordeelden voortaan bin nen 30 dagen na de uitspraak be ginnen aan het uitzitten van hun straf. Teeven wil de organisatie van de strafuitvoering dichter naar zich toehalen, omdat het via het Open baar Ministerie nu niet goed loopt. Hij heeft daarvoor een wets voorstel gemaakt, zei hij zondag bij televisieprogramma WNL op Zondag. Het komt nu te vaak voor dat er maanden zit tussen een veroorde ling en het uitzitten van een straf, waardoor duizenden veroordeel den vrij rondlopen, zei Teeven. Ook glippen sommige veroordeel den helemaal door de mazen van het systeem. Dat komt onder meer doordat de verschillende rechtbanken en Openbaar Ministe ries niet goed samenwerken. Er is meer coördinatie nodig, vindt de staatssecretaris. „We moeten echt toe naar een percentage van 96 of 97, zodat iedereen zijn straf uit zit", zei Teeven. Hij wil de regis tratiesystemen van de verschillen de Openbaar Ministeries aan el kaar koppelen. Een aparte dienst, die onder het Centraal Justitieel Incasso Bureau moet gaan vallen, zal dan gaan bijhouden voor wie het tijd is om de straf uit te gaan zitten. Ook kijkt die dienst of mensen nog meer straffen open hebben staan, zodat die in één keer uitgezeten kunnen worden. DEN HAAG CULEMBORG MUIDEN DEN HAAG ALMELO DELFT - Prinses Mabel en haar dochters Luana (links) en Zaria verlaten samen met prinses Beatrix de Oude Kerk in Delft na de herdenkingsbijeenkomst voor haar echtgenoot, de op 12 augustus overleden prins Friso. Achter hen lopen koning Willem-Alexander en koningin Maxima. Meer dan achthonderd geno digden uit de hele wereld herdachten prins Friso zaterdag. De samenvatting die de NOS van de dienst uit zond trok 903.000 kijkers, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP door Jelte Posthumus ARNHEM - Nutricia heeft zorgverze keraar VGZ voor de rechter ge sleept. De marktleider in medische drinkvoeding voor onder meer kan kerpatiënten is woedend omdat VGZ voor 2014 de vergoedingen voor zijn producten fors wil verla gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4