Tropomi brengt luchtvervuiling aarde nauwkeurig in kaart 133 IN HET NIEUWS 3 Alle hulp ten spijt, lukt het prostituees vaak niet om het vak helemaal te verlaten. eBay stopt verkoop 'souvenirs' Holocaust Grote collectie geroofde kunst ontdekt f- UTRECHT/ LEEUWARDEN - Omdat ze gedwongen worden. Omdat ze te oud aan het worden zijn en klandizie verliezen. Of omdat ze het lichamelijk en psychisch niet meer aan kunnen. De vrouwen die aankloppen voor het zogehe ten 'uitstapprogramma voor pros tituees' in de regio Utrecht heb ben allemaal hun eigen reden om de wereld van lichte zeden achter zich te laten. „Qua leeftijd is er geen peil op te trekken. Er zitten vrouwen van rond de dertig jaar bij, maar ook veel jongeren en da mes van rond de vijftig", vertelt Diana Hoogerbrugge. Als lid van het Utrechtse 'proteam' van op- vangorganisatie De Tussenvoorzie ning is ze nauw betrokken bij het project om prostituees die uit de branche willen stappen te begelei den naar een ander bestaan. Een moeizaam traject, want de vrouwen kampen vaak met ver schillende soorten problemen: ze moeten op zoek gaan naar werk of mogelijkheden voor scholing en kampen in veel gevallen ook nog met een verslaving en/of psy chische problemen. Bijna tweehonderd vrouwen heb ben in Utrecht de afgelopen vijf jaar deelgenomen aan een uitstap- project. Zestig van hen hebben het programma afgemaakt en lij ken daadwerkelijk uit de branche te zijn gestapt. Toch weten de hulpverleners ook dat een deel na verloop van tijd misschien wel weer aan de slag zal gaan als pros tituee. „Wij doen wel degelijk aan nazorg. Als een vrouw ander werk heeft gekregen of een uitke ring heeft aangevraagd proberen we zo lang mogelijk contact te houden", constateren Hoogerbrug ge en haar collega-hulpverlener Ingrid Bredeveld. Feit blijft dat velen het werk niet vrijwillig doen. De dwang van een pooier staat een succesvol uit staptraject vaak in de weg. „Het is een heel onrustig speelveld. Sinds de boten van 't Zandpad (de Utrechtse 'rosse buurt', red.) geslo ten zijn spreken wij nog wel da mes die daar werkten, maar som migen zijn uitgeweken zijn naar Den Haag of Amsterdam of wer ken vanuit huis. Bij buitenlandse meisjes is het helemaal lastig om er zicht op te houden." Op de naar schatting 25.000 tot 30.000 prostituees in Nederland lijken de in totaal duizend prosti tuees die succesvol een uitstappro gramma gevolgd hebben druppels op een gloeiende plaat. Maar, zo redeneert het Utrechtse proteam, iedere 'geholpen' vrouw is er weer één. „Wij beseffen ook dat voor iedere vrouw die er uitge- Geldgebrek blijft er voor zorgen dat vrouwen toch weer voor de prostitutie kiezen stapt is er misschien weer drie nieuwe meisjes bijgekomen zijn. Maar de vrouwen die we hebben kunnen helpen, zijn er over het al gemeen enorm bij gebaat." Waar in Utrecht prostituees van alle leeftijden geholpen worden en het vooral voor de oudere seks- werkers moeilijk is om hun ver trouwde inkomstenbron achter zich te laten, haalt het uittreedpro- ject 'Asja' in Leeuwarden naar ei gen zeggen een honderd procent score. Van de 139 vrouwen die sinds 2009 hebben deelgenomen zijn er 139 ook uit de prostitutie gegaan. Asja is onderdeel van de organisatie 'Fier Fryslan' en de enige voorziening in Nederland waar meisjes en jonge vrouwen die slachtoffer zeggen te zijn van loverboys en mensenhandelaren langere tijd worden opgenomen. „Ook ik kan niet uitsluiten dat er meiden zijn die als ze hier weg gaan toch weer elders als prosti tuee aan de slag gaan. Maar het feit dat wij ze negen tot twaalf maanden klinisch opnemen en ze dag in, dag uit weerbaar maken, draagt er wel aan bij dat ze succes vol uitstappen", zegt Jan Dick Slob, teamleider bij Asja. Toch geldt ook in Leeuwarden een garantie tot aan de deur. Er zijn nog steeds meiden die, een maal buiten, weer verleid worden door de bedragen die ze met de verkoop van hun lichaam kunnen verdienen. „Enkele maanden kun je ze nog wel in het vizier hou den, maar daarna wordt het lastig. Ze krijgen een ander mobieltje, verhuizen naar een onbekende be stemming", legt Slob uit. Dat is ook de reden waarom Asja momenteel bezig is met een men torproject. De vertrouwensperso nen met wie de meiden tijdens hun uittreed-periode gewerkt hebben, proberen zo lang moge lijk contact met hen te houden. „Maar dat kost wel weer extra geld." LONDEN - eBay is diep door het stof gegaan nadat een Britse krant had onthuld dat op de veilingsite Holocaust-memorabilia werden verkocht. De digitale marktplaats stopte de verkoop van de spullen en beloofde als boetedoening om gerekend bijna 30.000 euro aan een goed doel te geven, berichtte de krant Mail on Sunday. Internet ters konden op de website zeker 30 'souvenirs' kopen van de massa moord op de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zo kon voor circa 13.000 euro een gevan- genenuniform uit vernietigings kamp Auschwitz óp de kop wor den getikt. Een tandenborstel uit een concentratiekamp bleek zo'n 170 euro te kosten. Volgens eBay is het onduidelijk hoelang de ma cabere verkoop van Holocaust-me morabilia al bezig is. Een verko per schepte op dat hij vorig jaar een gevangenenuniform voor dui zenden euro's wist te slijten. De veilingsite strijkt dan een commis sie op. eBay liet weten de zaak enorm te betreuren. MÜNCHEN - De Duitse autoriteiten blijken bij een 80-jarige inwoner van de Zuid-Duitse stad Mün- chen een enorme verzameling ge roofde schilderijen van beroemde kunstenaars te hebben ontdekt. Het zou gaan om kunst die in de Tweede Wereldoorlog door de na zi's in beslag werd genomen als 'ontaarde' kunst (Entartete Kunst) of geroofd bij Joodse verza melaars. De ongeveer 1500 wer ken werden tot nu toe als verlo ren beschouwd. De vondst werd al in het voorjaar van 2011 gedaan, maar het Duitse blad Focus berichtte er zondag pas over. De schilderijen van on der andere Pablo Picasso, Marc Chagall en Paul Klee zouden bij elkaar een miljard euro waard zijn. Een deskundige is sinds de vondst bezig in kaart te brengen waar de kunst vandaan komt. In 2015 wordt een nieuw satelliet instrument van Nederlandse ma kelij de ruimte in gestuurd dat ge detailleerde metingen zal maken van luchtvervuiling, broeikasgas sen, methaan en de ozonlaag. De naam: Tropomi. Vandaag ondertekenen Nether lands Space Office (NSO), KNMI en Stichting Ruimte-Onderzoek Nederland (SRON) in Noordwijk een contract voor verwerking van de gegevens die de Tropomi naar aarde zal zenden. Ruimtevaarder André Kuipers en minister van Economische Zaken Henk Kamp zijn daarbij aanwezig. Tropomi is de opvolger van OMI, die in 2004 werd gelanceerd en nu nog rond de aarde zweeft. OMI is over enkele jaren versle ten, maar bovenal is Tropomi veel nauwkeuriger. „Tropomi heeft een zeven maal sterkere ruimtelij ke resolutie. Kunnen we nu bij voorbeeld inzoomen op de Rand stad, straks zal dat op stadsniveau zijn, dus Utrecht of Amsterdam", zegt hoofdonderzoeker Tropomi, Pepijn Veefkind van het KNMI en de TU Delft. Het meteorologisch instituut ver taalt de meetgegevens in prakti sche toepassingen, zoals online kaarten van luchtvervuiling die in Google Earth kunnen worden opgenomen en systemen die luchtvaartmaatschappijen waar schuwen voor vulkaanpluimen. Dat de Tropomi meer informatie kan verschaffen, heeft te maken met de reikwijdte van het nieuwe instrument. „OMI is de afkorting voor Ozon Monitoring Instru ment en meet in de stratosfeer, de bovenste lagen van de atmo sfeer. Tropomi kan echter ook de troposfeer bereiken, die veel dich ter bij de aarde is. Vanuit een satel liet moeilijker te meten, maar het geeft wel betere informatie legt Guido Levrini van European Spa ce Agency (ESA) uit. De tropo sfeer in Nederland komt tot circa 10 kilometer hoogte. „Ozon zit voornamelijk in de stratosfeer, maar ook in de troposfeer. En juist de ozon in de troposfeer heeft meer effect op de luchtkwa liteit op aarde. Ook kun je in de troposfeer andere vervuilende gas sen beter meten", verklaart Levri ni. Tropomi kan volgens Levrini daarnaast luchtkwaliteitsverwach tingen maken. „Overheden kun- nen daar op inspelen. Als we vol gende week smog verwachten, kunnen ze auto's verbieden in de stad te rijden, zoals in Italië ge beurt. Ik zeg niet dat dat de beste oplossing is, maar je kunt er be leid op loslaten." De totale kosten van het project Tropomi zijn geschat op 133 mil joen euro. De Nederlandse over heid draagt 78 miljoen euro bij, de ESA financiert de rest. De tech nologie wordt geleverd door Ne derlandse ruimtevaartbedrijven als Dutch Space in Leiden en on derzoeksinstituten als TNO en SRON. KNMI heeft de weten schappelijke hoofdverantwoorde lijkheid. „De Nederlandse ruimte vaartsector is hierin de beste van heel Europa", aldus Levrini. MAANDAG 4 NOVEMBER 2013 Als een dame er klaar mee is door Niki van der Naald Hulpverlener Diana uit Utrecht door Lilian Dominicus NOORDWIJK - Wordt het vandaag Breda, Nijmegen of Den Haag? Wie last heeft van zijn luchtwegen kan over een paar jaar zien in welke stad hij of zij die dag de meeste kans heeft om rustig door te kun nen ademen. Of zelfs in welk deel van de stad. Het project Tropomi kost 133 miljoen euro. De Nederlandse overheid draagt 78 miljoen euro bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3